Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si ukázky z nového alba Madonny

  16:25aktualizováno  16:25
Madonna si s hudebním průmyslem vždy hrála. Výjimkou není ani nové album Hard Candy, jehož název je zajímavě mnohoznačný. Portál iDNES.cz nabízí exkluzivní ukázky z očekáváné desky královny popu.

Madonna | foto: Reuters

Album Hard Candy se dostane na evropský trh 28. dubna. Co znamená název dosud překládaný jako Tvrdý bonbon? Zve Madonna albem Hard Candy opravdu do cukrárny?

Madonna Barevný bonbon s promyšlenou příchutí
první dojmy z poslechu Hard Candy

Podle jedenáctého vydání slovníku Merriam Webster Collegiate Dictionary se od roku 1878 spojením "hard candy" označuje sladkost z cukru a kukuřičného sirupu.

Odvěká slabost lidí pro sladké a bujná představivost vedla ke vzniku metaforických významů a metonymických označení. Opojení, které každý mlsoun pocítí při rozpouštění cukrů, ovšem nemusí být nezbytně spojeno z vanilkou a marcipánem provoněnými obchůdky.

Od drog k laku na nehty
Úlevu, uklidnění a fyzickou či psychickou extázi navozují nejrůznější lákadla. A mnohdy jejich větší než malé množství. Podle slovníku slangových výrazů užívaných pro drogy by Madonna nazvala svoji desku Heroin, ale i Kokain.

Madonna - Hard CandyInternetový prohlížeč nabízí i zosobňující pojmenování. Lexikon Urbandictionary.com za spojením "hard candy" vidí atraktivní dívky ve věku od 12 do 16 let, které se stávají "chuťovkou" pro pedofilní jedince. Pro Čechy jsou takové slečny známé spíše pod výrazem lolitky, inspirovaným románem Vladimira Nabokova.

Volný český překlad by pak mohl skupinu pohledných adolescentek opět přiblížit k prvotní lásce k cukrátkům. Podle něj by totiž mohly být zcela jednoduše "k sežrání".

Madonna Madonna dokazuje svou pružnost
reakce recenzentů z celého světa

"V San Francisku, New Yorku i Los Angeles může spojení 'hard candy' označovat naprosto rozdílné věci. Jinak jej chápou subkultury - černá, hispánská, bílá. Jinak ho vnímají generační skupiny, majetné vrstvy. Nedivil bych se, kdyby se význam lišil v jednotlivých čtvrtích velkoměst," řekl iDNES.cz profesor Aleš Klégr z Ústavu anglistiky a amerikanistiky Univerzity Karlovy.

Hard Candy je zároveň i vyhledávanou kosmetickou značkou, která na trhu nyní nabízí na 150 druhů zboží - oční stíny, rtěnky, tvářenky, laky na nehty, tělová mléka. A to vše samozřejmě v kombinovaných dárkových balíčcích.

Královna zavádějících významů
Madonna - Hard CandyPromo fotografie k hudební novince kombinují vše dohromady. I přes blížící se padesátku na nich Madonna vypadá sexy, má dokonalou manikúru a v pozadí sladkou hmotu, z níž jsou vyrobena lízátka a smetanové bonbony, jimiž v rámci reklamní kampaně jistě brzy zahrne trh.

A drogy? Těm by se s humorem sobě vlastním zpěvačka jistě vysmála. Její životní styl a kondičku by jí totiž mohl závidět kterýkoli středoškolák.

"Vágnost jako umělecký výrazový prostředek je zcela běžná. Madonna si je vědoma několika alternativních významů a právě s tímto vědomím dokonale pracuje," míní Klégr.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz