Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si ukázky z nového alba Madonny

  16:25aktualizováno  16:25
Madonna si s hudebním průmyslem vždy hrála. Výjimkou není ani nové album Hard Candy, jehož název je zajímavě mnohoznačný. Portál iDNES.cz nabízí exkluzivní ukázky z očekáváné desky královny popu.

Madonna | foto: Reuters

Album Hard Candy se dostane na evropský trh 28. dubna. Co znamená název dosud překládaný jako Tvrdý bonbon? Zve Madonna albem Hard Candy opravdu do cukrárny?

Madonna Barevný bonbon s promyšlenou příchutí
první dojmy z poslechu Hard Candy

Podle jedenáctého vydání slovníku Merriam Webster Collegiate Dictionary se od roku 1878 spojením "hard candy" označuje sladkost z cukru a kukuřičného sirupu.

Odvěká slabost lidí pro sladké a bujná představivost vedla ke vzniku metaforických významů a metonymických označení. Opojení, které každý mlsoun pocítí při rozpouštění cukrů, ovšem nemusí být nezbytně spojeno z vanilkou a marcipánem provoněnými obchůdky.

Od drog k laku na nehty
Úlevu, uklidnění a fyzickou či psychickou extázi navozují nejrůznější lákadla. A mnohdy jejich větší než malé množství. Podle slovníku slangových výrazů užívaných pro drogy by Madonna nazvala svoji desku Heroin, ale i Kokain.

Madonna - Hard CandyInternetový prohlížeč nabízí i zosobňující pojmenování. Lexikon Urbandictionary.com za spojením "hard candy" vidí atraktivní dívky ve věku od 12 do 16 let, které se stávají "chuťovkou" pro pedofilní jedince. Pro Čechy jsou takové slečny známé spíše pod výrazem lolitky, inspirovaným románem Vladimira Nabokova.

Volný český překlad by pak mohl skupinu pohledných adolescentek opět přiblížit k prvotní lásce k cukrátkům. Podle něj by totiž mohly být zcela jednoduše "k sežrání".

Madonna Madonna dokazuje svou pružnost
reakce recenzentů z celého světa

"V San Francisku, New Yorku i Los Angeles může spojení 'hard candy' označovat naprosto rozdílné věci. Jinak jej chápou subkultury - černá, hispánská, bílá. Jinak ho vnímají generační skupiny, majetné vrstvy. Nedivil bych se, kdyby se význam lišil v jednotlivých čtvrtích velkoměst," řekl iDNES.cz profesor Aleš Klégr z Ústavu anglistiky a amerikanistiky Univerzity Karlovy.

Hard Candy je zároveň i vyhledávanou kosmetickou značkou, která na trhu nyní nabízí na 150 druhů zboží - oční stíny, rtěnky, tvářenky, laky na nehty, tělová mléka. A to vše samozřejmě v kombinovaných dárkových balíčcích.

Královna zavádějících významů
Madonna - Hard CandyPromo fotografie k hudební novince kombinují vše dohromady. I přes blížící se padesátku na nich Madonna vypadá sexy, má dokonalou manikúru a v pozadí sladkou hmotu, z níž jsou vyrobena lízátka a smetanové bonbony, jimiž v rámci reklamní kampaně jistě brzy zahrne trh.

A drogy? Těm by se s humorem sobě vlastním zpěvačka jistě vysmála. Její životní styl a kondičku by jí totiž mohl závidět kterýkoli středoškolák.

"Vágnost jako umělecký výrazový prostředek je zcela běžná. Madonna si je vědoma několika alternativních významů a právě s tímto vědomím dokonale pracuje," míní Klégr.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Najdete na iDNES.cz