Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si píseň s Jakešem a Richterem o grantech

  14:49aktualizováno  21:33
Spor o granty mezi pražským magistrátem a divadelníky okořenila originální politicko-hudební koláž, v níž se prolínají slova hlavního protivníka umělců Milana Richtera se slavným projevem komunisty Milouše Jakeše z Červeného Hrádku.

Demonstrace divadelníků - Praha, 24. dubna 2008 | foto: Roman VondroušČTK

Skladbu vytvořil muzikant ukrývající se za přezdívkou DJ Milan, který výňatky z projevů obou mužů smíchal s tanečním hudebním podkladem a skladbu vypustil na internet pod názvem Jakeš a Richter za Prahu kulturní.

"Kultura je velmi složitý mechanismus," zazní hned v úvodu Richterova slova, na něž záhy naváže Jakeš: "Abych řekl takový příklad, třeba jsou umělci, kteří podepíší takový pamflet. Je to špatný pamflet, asi je třeba s nimi mluvit."

"Myslíme si, že to není nikdo z divadel, která jsou součástí Iniciativy pro kulturu. Je to ovšem pouze naše domněnka. Může to být člověk se zájmem o kulturu, který tímto dává najevo, že se mu nelíbí, co se děje. Může to být i žena... Žádné indicie se nám nepodařilo zjistit," uvedla Pavla Kantnerová z pražského Strašnického divadla, která nahrávku poskytla iDNES.cz a MF DNES.

"Pobavilo mě to, ale jsou tu dva paradoxy. Tento klip šíří Strašnické divadlo, které jsem jako starosta Prahy 10 pomohl zřídit a dal mu peníze. A Hana Zagorová si peníze vydělala sama, zatímco divadla jsou placena z peněz daňových poplatníků," reagoval na klip pro MF DNES Richter.

Provozovatelé pražských divadelních scén se bouří proti rozhodnutí magistrátního výboru pro kulturu, který letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu a plánuje je mezi divadla rozdělit úměrně k počtu prodaných vstupenek.

Takový krok povede podle umělců k prohloubení rozdílů mezi divadly s větší kapacitou sálů, která uvádějí komerčnější program a dokážou si na svůj provoz sama vydělat. Menším divadlům hrozí zánik.

Proto vznikla petice Za Prahu kulturní, v níž umělci požadují mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtera (ODS), zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz