Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si očekávané nové album Yvonne Sanchez

Exkluzivně   17:52aktualizováno  17:52
Fanoušci se konečně dočkají. Po letech čekání je My Garden, nové album zpěvačky Yvonne Sanchez, hotovo a míří do prodeje. Portál iDNES.cz nabízí exkluzivní ukázky ze všech písní.

Yvonne Sanchez - promo snímek k albu My Garden (2008) | foto: Warner Music

Album začíná písní The Girl ve velmi odlehčeném latinsko-akustickém duchu, následující skladba Just For Us je už důraznější a aranžérsky bohatší - prosvěcuje ji mimo jiné altsaxofon Stana Cherednika.

Pilotní singl Voa Voa je pro změnu vyloženě jobimovská bossa nova, jejímiž podstatnými instrumentálními prvky jsou piano Stanislava Máchy a melodický trombon Filipa Jelínka, jinak členů Bártovy Illustratosphere.

Yvonne Sanchez - obal alba My GardenV úvodu Sunshine se blýskne kytarista (a zvukař alba) Lukáš Martinek. Skladba patří mezi rytmicky nejjednoznačnější a relativně nejtvrdší okamžiky desky. Naproti tomu Pieces přináší opět klidnější latino-jazzovou náladu, kterou uprostřed rozčísne dynamičtějším sólem Máchovo piano.

Skladba Under the Moon and the Stars z určeného řádu "latinských věcí" vybočuje v detailech: to když indické bubínky tabla (Tomáš Sanchez) a pedal steel kytara (Josef Štěpánek) coby "cizorodé prvky" posunou náladu až kamsi k psychedelii.

Stylové piano Jiřího Nedomy zdobí píseň s jednoduchým názvem The Song, stylově opět ukotvenou v latino-jazzovém mainstreamu. Jejím protikladem je následující Roses, mířící díky pregnantní rytmice baskytaristy Jana Jakubce a bubeníka Romana Víchy k funky. Závěrečné exaltované kytarové sólo Lukáše Martinka pak finále skladby posouvá až k hranicím jazzrockové fúze.

. Yvonne Sanchez a její zahrada

O kořenech zpěvačky a vzniku nového alba

Jistým oddechem, postaveným jen na předivu dvou akustických kytar, je písnička Skylight, která je opět jen nadechnutím před dalším hybným kouskem Rainbow, vnášejícím na album rozvernou taneční náladu, kdy groove perkusí přiživuje jemná, ale patrná elektronická "posila".

Před blížícím se finále přichází píseň Dito's Lullaby, jíž jako správné ukolébavce nechybí volné tempo ani silná melodie. Rozmáchlé klavírní intro Jiřího Nedomy je mostem k závěrečné tečce, titulní písni Meu Jardim (My Garden). Ta zprvu vrací atmosféru alba na jeho samý počátek, po rozjetí tempa, postupném přidávání zpěváků a odvazování se perkusistů však finále přenáší posluchačovu fantazii až kamsi na brazilskou pláž.

. Kdo je Yvonne Sanchez

Ačkoliv kubánský dědeček Yvonne Sanchez učil na kytaru, v Polsku, kde vyrůstala, to chvíli zkoušela na bicí s tamním artrockovým klasikem Józefem Skrzekem. Jazzu se začala více věnovat až po přestěhování do Prahy v roce 1994, o rok později jako zpěvačka debutovala v pražském klubu Reduta. Mezi svými vzory vždy jmenovala Ellu Fitzgerald, Sarah Vaughan a zejména Billii Holiday. Roku 1998 byla Yvonne Sanchez Českou jazzovou společností vyhlášena vokalistkou roku. Absolvovala řadu společných koncertů s jazzovým Robert Balzar Triem, o vokální party se často dělila s Danem Bártou. Zároveň se skupinou Brazilian Groove (jejímž členem byl mj. i známý varhaník Ondřej Pivec) rozvíjela i druhou linii svého hudebního záběru, písně postavené na latinských rytmech samby a bossa novy. Koncertovala v Německu, Anglii, Izraeli, Portugalsku, Brazílii, Francii, Polsku, na Kubě a v USA. Debutovala roku 2001 albem Invitation, za které byla nominována na Anděla 2002 v kategorii Jazz & blues.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Najdete na iDNES.cz