Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si, jak se o slovo hlásí příští Nohavicové

  0:01aktualizováno  0:01
Je jim mezi dvaceti a pětatřiceti lety a na hudební scénu vtrhli se skladbami, které si sami napsali. Mladá generace českých písničkářů nabírá na síle.

Jedním ze zástupců nové písničkářské generace je Niceland. | foto: SONY BMG

V létě v českých rádiích neustále kolovala skladba Ztrácíš od Marka Ztraceného, do českých kin nyní vstupuje film Anglické jahody, který doprovázejí skladby Tomáše Kluse Navěky a Malčik.

Před nimi zaujal hudební příznivce také anglicky zpívající Niceland, který se loni rekrutoval z hudební soutěže Coca-Cola PopStar a předskakoval kapele Kryštof na akustickém turné. Novou desku vydal nedávno i muzikant ukrytý pod pseudonymem Xindl X. Těch jmen se však mezi mladými českými hudebními autory objevuje více.

Mladí písničkáři

Kdo také stojí za poslech

České hrady 2008 - Xavier BaumaxaXavier Baumaxa
Zbraní litvínovského písničkáře je slovní hravost, ironie a parodie populární hudby. Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, vydal tři alba. Poslední, Retrofutro, vyšlo v roce 2007.



Niceland, natáčení klipu Come OnNiceland
Michal Motyčka neboli Niceland jako kdyby neměl kořeny v Česku. Jeho písně jsou odkojené muzikou britských melancholických kapel či R.E.M. Jméno si zvolil podle filmu režiséra Fridrika Fridrikssona.



Hudebník, zpěvák a textař Marek ZtracenýMarek Ztracený
Zpěvák, skladatel a pianista pochází z Železné Rudy. Skladbu vystudoval na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Prorazil s vlastní písní Ztrácíš, právě mu vyšlo stejnojmenné album.



Xindl XXindl X
Ondřej Ládek neboli Xindl X je pražský raper s kytarou. Jeho ústy mluví kriticky naladěná generace, která již  vyrostla v kapitalismu. Xindl X vystupuje sólově i s kapelou, v jeho písních nechybí ironie ani velmi osobní pocity. Vydal album Návod na čtení manuálu.

Novátoři i ctitelé tradic
Dříve se jim říkalo souhrnně folkaři, dnes už je tento pojem vlastně zastaralý. Noví písničkáři totiž nelpí na žádném hudebním stylu, ba právě naopak. Například Xindl X neboli Ondřej Ládek rapuje s kytarou, jeho kapela hraje rock či blues. Marek Ztracený zase přiznává ovlivnění britskou hudební scénou a za svůj největší vzor udává poměrně překvapivě kapelu Queen.

Stejně tak se však na české scéně stále uplatňují zpívající autoři tradičnějšího folkového střihu, například písničkář a novinář Michal Bystrov, který navazuje třeba na inteligentní folk Vladimíra Merty.

Další podskupinu mezi mladými hudebními autory tvoří provokatéři a glosátoři, jako je litvínovský rodák Xavier Baumaxa, který se naježí vždy, když má pocit, že je ohrožena svoboda jedince.

XINDL X - ANDĚL (z pořadu ČT24)

Mezi novými tvářemi nechybějí ani rození baviči, jako třeba Tomáš Klus, jenž je často přirovnáván ke Karlu Krylovi či Jaromíru Nohavicovi, sám se však podobným nálepkám brání. Kryla označuje spíš za svou ikonu a faktem je, že na rozdíl od obou zmiňovaných muzikantů je jeho tvorba přímočařejší a ani jeho texty nejdou do takových hloubek.

Klus se letos šplhá nahoru – populární kapele Chinaski už stihl předskakovat na Space Tour 2008, coby host se objevil také na koncertech Hany Hegerové v Národním divadle v Praze.

Písničkářky

Písničkářky zastupuje na české scéně například Jana Vébrová, která vydala desku s osobitým názvem Kykyrý, zpívá a hraje na tahací harmoniku a díky tomu by se dala přirovnat k Radůze. Další nová písničkářka a herečka Jana Šteflíčková, pohybující se na pomezí folku, jazzu a blues, přišla loni s deskou Jablečno. Zapomenout nelze ani na Markétu Irglovou, která přispěla hlasem i písněmi do společného projektu s Irem Glenem Hansardem.

Společné znaky pro novou vlnu zpívajících autorů se hledají jen těžko – jejich tvorba je stejně rozmanitá jako způsoby, kterými se snaží nalézt vlastní publikum. Někteří z nich vystupují na klubových scénách Hudebních sklepů, které organizuje písničkář a herec Václav Koubek, jiní se objevují na festivalech po boku rockerů nebo se snaží zviditelnit pomocí různých soutěží.

XAVIER BAUMAXA - PAŽITKA

Zmíněný Xindl X letos vyhrál národní finále na festivalu Porta, zvítězil v písničkářské kategorii na hudební přehlídce Zahrada a zároveň se dokázal prosadit s písní Styky v soutěži Inkubátor na portálu iLegálně.cz.

Něco společného však přece jen mají. Kromě pobavení nabízejí pohled mladých lidí, kteří už nepamatují socialismus, vadí jim manipulace, odcizení, kult peněz nebo potrhané mezilidské vztahy.




Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz