Průkopníky product placementu byli tvůrci filmů o Jamesi Bondovi. Na snímku je Roger Moore v roli agenta 007 ve filmu Jen pro tvé oči.

Průkopníky product placementu byli tvůrci filmů o Jamesi Bondovi. Na snímku je Roger Moore v roli agenta 007 ve filmu Jen pro tvé oči. | foto: Profimedia.cz

Poslanci jsou pro reklamu přímo v ději filmů a seriálů, čeká se na Senát

  • 2
Takzvaný product placement, tedy reklama ve filmech a seriálech, se blíží. Novelu zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v níž je obsažen, v pátek schválili poslanci. Dále má podnikatelům ulevit od poplatků za televizní a rozhlasové vysílání. Návrh nyní dostane k posouzení Senát.

Novela by měla umožnit, aby se v televizních filmech a seriálech objevovaly výrobky konkrétních značek jako reklama. Tyto předměty by se objevovaly jako přirozená součást děje. Divák by na tuto formu reklamy měl být upozorněn v titulcích. Výjimku v propagaci budou mít tabákové výrobky a léky na předpis. Reklama také nesmí být v pořadech pro děti.

Díky novele by se také měly podnikatelům snížit poplatky za Českou televizi a rozhlas. Podnikatelé by už nově nemuseli platit zvlášť za každý mobilní telefon, který příjem vysílání umožňuje, ale platili by za všechny pouze jeden poplatek.

A internet?

Novela audiovizuálního zákona se věnuje také vysílání na internetu. Pro něj by měla platit stejná pravidla, jaká platí nyní pro televize. Podle EU proto, aby televizní vysílání nebylo proti zatím neregulovanému videu na webu v nevýhodě a aby i na internetu byli spotřebitelé chráněni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která dohlíží na televize a rádia, začne sledovat a regulovat i video na internetu. Při rozhodování by ale měla přihlížet k verdiktům komise, kterou si weboví vydavatelé ustavili.

Schválení novely předcházela diskuze, ve které vystupovali převážně poslanci ODS. Poslanec Petr Pleva navrhl, aby se zákon vrátil do druhého čtení. Podle něho totiž novela umožní, "aby se veškerá moc nad trhem s elektronickými komunikacemi soustředila do jedněch rukou".

"Dnes může mít jeden majitel dva multiplexy (vysílací sítě). A podle tohoto návrhu může mít všechny. Takže může pouze jeden provozovatel šířit veškerý signál pro rozhlas a televizní vysílání. Dále bylo zakázáno, aby majitel sítě vlastnil nebo se propojoval s broadcasterem, to je ten, co šíří program. To jsme také zrušili. Takže jedna skupina podnikatelů může ovládat celý mediální trh od výroby pořadů až po jejich šíření," uvedl Pleva.

Na to reagoval poslanec Petr Bratský (ODS) s tím, že právní názory na toto jsou různé. "Některé posudky říkají, že je to v pořádku, některé říkají, že bychom se nad tím měli ještě zamyslet," upozornil Bratský poslance.

Hlasování o vrácení do druhého čtení nejprve prošlo. Poté ale poslanec Petr Zgarba (ČSSD) zpochybnil hlasování a část poslanců sociální demokracie podruhé hlasovala opačně. Vrácení do druhého čtení tedy neprošlo.

Pleva uvedl, že bude jednat se senátory, aby návrh vrátili zpět do sněmovny s takovými pozměňovacími návrhy, které by jím kritizované změny vrátily zpět.