Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poručík Columbo bude kouřit doutníky na českých divadelních prknech

  11:13aktualizováno  11:13
Nejenom filmy, ale i televizní cykly poutají pozornost divadelních dramaturgů. Svědčí o tom projekt pražské divadelní společnosti On Stage!, která připravuje původní hru Williama Linka a Richarda Levinsona nazvanou Columbo - Vražda na recept.

Peter Falk jako poručík Columbo | foto: Universal

"První veřejné uvedení se uskuteční 12. června ve Východočeském divadle v Pardubicích. Premiéry se plánují na polovinu září v pražském divadle Broadway; předprodej bude zahájen už tento týden. Zde se bude jako první činoherní projekt této scény hrát pravidelně," uvedla na dnešním setkání s novináři mluvčí této společnosti Petra Doležalová.

Režiséři Roman Štolpa a Martin Novotný, který hru přeložil, do titulní role obsadili Josefa Laufra, kterého s Columbem spojuje vášeň pro kouření doutníků, v alternaci s Daliborem Gondíkem a dále například Petra Štěpánka, Jana Čenského, Kateřinu Macháčkovou, Danu Morávkovou, Sašu Rašilova a Jitku Sedláčkovou.

Pro Novotného je inspektor Columbo jedinečným fenoménem. Řadí ho hned vedle rady Vacátka, Chaplina, Laurela a Hardyho a jim podobným. "Taková zásoba člověčenství, jemného humoru, lidských nectností i citů v jediné osobě se málokdy najde. A vzhledem k tomu, že nemám moc rád superpoldy bez bázně a hany, byl mi vždy tenhle človíček nadmíru sympatický, protože byl jako já - normální člověk," podotkl k inscenaci.

Peter Falk jako poručík Columbo

"Rád se dívám, jak poručík Columbo ožívá tady u nás, na českých divadelních prknech. Je to krásná práce pomáhat mu. Doufám, že spolu toho vraha zase dopadneme," podotkl Štolpa.

Historie této detektivní hry spadá už do začátku 60. let minulého století, kdy se autoři Richard Levinson a William Link rozhodli uvést na jeviště drama s názvem Prescription: Murder. V ní se prý poprvé objevila postava se jménem poručík Columbo, kterého hrál Bert Freed. Premiéru měla v San Francisku.

O několik let později se autoři doslechli, že společnost Universal hledá náměty pro televizní projekty a scénář oprášili. Detektiva, který vypadá, že neumí do pěti počítat, je zapomnětlivý a téměř nešikovný, oblečený do nevýrazného hnědého obleku, starého svrchníku a zmačkaného plstěného klobouku, měli nejprve ztvárnit například Lee J. Cobb nebo slavný Bing Crosby.

Peter Falk jako poručík Columbo

Roli však nakonec získal Peter Falk, který z ní udělal legendu. Poprvé se na obrazovkách objevil v únoru 1968 a během deseti let bylo natočeno celkem 44 dílů. Falk za ně získal několik cen Emmy a stal se ikonou americké televize.

Po desetileté odmlce se autoři ke Columbovi v roce 1989 vrátili. Poručík Columbo se nakonec stal tak oblíbeným, že musel vyřešit 69 případů. Ještě v roce 2007 dostal osmdesátiletý Peter Falk scénář na další díl, který se měl jmenovat Columbo: Poslední případ, ale televize ABC kvůli jeho věku a zdravotnímu stavu od natáčení nakonec upustila.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

V létě se na Vyšehradě vrátí Brouk v hlavě. S Blažkem a Schneiderovou

Jitka Schneiderová - slavnostní zahájení 52. ročníku Mezinárodního filmového...

Divadlo Studio DVA zahájilo letní předprodej. Přehlídku na Letní scéně Vyšehrad, která trvá od 21. června do 31. srpna,...

V Německu hrají Mein Kampf. Kdo přijde se svastikou, má vstup zdarma

Zdraví se Sieg Heil, mají násilnickou minulost, odsuzují místní ženy, které...

Pokud přijdete na představení Mein Kampf s hákovým křížem, máte vstup zdarma. Nečekanou nabídku učinilo divákům divadlo...

Blíží se muzikál Shrek. Zeleného zlobra zazpívá a odtančí Jiří Zonyga

Záběr z předváděčky kostýmu k chystanému muzikálu Shrek

Už i oblíbený animovaný snímek Shrek se dočkal svého muzikálu. Jeho česká verze s Jiřím Zonygou v hlavní roli má...

Najdete na iDNES.cz