Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Portrét od Jana Zrzavého se prodal za 6,9 milionu korun

  22:50aktualizováno  22:50
Portrét, který namaloval Jan Zrzavý svému příteli, malíři Adolfu Gärtnerovi, byl v Praze vydražen za 6,9 milionu korun. Prodal se i obraz Ĺudovíta Fully za 2,8 milionu korun. Aukce se celkově stala nejúspěšnější v historii pražské pobočky firmy Dorotheum.

Jan Zrzavý - portrét malíře Adolfa Gärtnera (1913) | foto: Dorotheum

Vyvolávací cena Zrzavého díla, které bylo posledních deset let považováno za ztracené, byla šest milionů korun.

"Zájem byl velký mezi vytříbenými sběrateli. V tomto obrazu jsou využity kubistické formy, není to klasický Zrzavý, ale specialita v jeho vývoji," uvedla ředitelka pořádající aukčního domu Mária Gálová.

. Zrzavého aukční rekordy

Dosud nejdražším dílem Jana Zrzavého prodaným na tuzemském aukčním trhu je obraz Piazzeta. Letos na jaře se prodal za 7,1 milionu korun. Za 5,5 milionu korun se před dvěma lety vydražil jeho obraz Studně v Locronan III.

Obraz z roku 1913, který dosáhl na aukci nejvyšší ceny, je ovlivněn kubismem, ale také prokazuje Zrzavého originální přístup k expresivní stylizaci obrazu.

Naposledy byl obraz publikován v Zrzavého monografii z roku 1941. Nakonec se objevil v pozůstalosti Josefa Vydry (1884-1959), předního výtvarného pedagoga navazujícího na odkaz Bauhausu, se kterým se umělec přátelil.

Ĺudovít Fulla - obraz Madona (1934)Druhým nejvýše vydraženým obrazem aukce v Dorotheu se stala Madona z roku 1934 od jednoho z nejslavnějších slovenských moderních umělců Ĺudovíta Fully. Vyvolávací cena se z původních 1,2 milionu korun vyšplhala na 2,8 milionu.

Až osmnáctkrát kupříkladu narostla cena u slánky ve tvaru trůnu ze zlaceného stříbra z 19. století, jejíž vyvolávací cena byla 18 tisíc korun a dosáhla 320 tisíc korun.

"Extrémní nárůst byl zaznamenán u slovenských a ruských položek, čímž se potvrzuje fakt, že mají stále silnější skupinu sběratelů, kteří si hledají své autory i v zahraničí," řekla Gálová.

. Nejdražší zůstává Kupka

František Kupka - Élévation IV., série C II.Tuzemský aukční rekord drží od podzimu 2007 obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Élévation (Výšky) IV, který se prodal za 22,1 milionu korun. Kupkovo dílo je i na třetím místě žebříčku nejdráže prodaných děl v českých aukcích - Abstraktní kompozici si sběratel koupil za 13,4 milionu korun. Druhá příčka patří jednomu z mála zahraničních autorů v tomto seznamu, rakouskému malíři Oskaru Kokoschkovi a jeho dílu London, Chelsea Reach. Za 19,5 milionu se na jaře prodal v dražbě aukční síně 1. Art Consulting Brno-Praha, jež vydražila i oba zmíněné Kupkovy obrazy.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz