Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umí porota Czech Press Photo fotit? Posuďte sami, zde je její práce

  11:59aktualizováno  11:59
Již za pět dní budeme znát vítěze letošního ročníku Czech Press Photo. Dvanáctičlennou mezinárodní porotu tentokrát tvoří tucet členů, z toho sedm fotografů. Seznamte se s jejich prací.

Andrej Reiser - č. 1 | foto: CPP

Každý rok pravidelně přinášíme informace o vítězi Czech Press Photo. Necháváme vás hlasovat o tom, zda se vám vítězná fotografie líbí, respektive abyste si vybrali vlastní favority.

Nejinak tomu bude i letos. Ale abychom vás mohli vtáhnout "do děje", představíme vám porotu, s jejímž rozhodnutím můžete i nemusíte později souhlasit.

Mezi dvanácti porotci jsou známé tváře, tedy hosté, kteří již mají zkušenost s českou přehlídkou, ale i nováčci. V partě čtyř žen a osmi mužů je sedm aktivních fotografů. Zde jsou jejich profily a ukázka práce.

Andrej Reiser

Porota Czech Press Photo 2012: Andrej Reiser

Česká republika: fotograf
Předseda poroty od roku 1995. V emigraci (1968) pracoval pro časopisy Stern, Geo, Der Spiegel. Stál u zrodu obrazové agentury Bilderberg v Hamburku, stejně jako o řady knižních a výstavních projektů této společnosti. Věnuje se také designu.

Andrej Reiser - č. 3
Andrej Reiser - č. 2

Celina Dunlopová

Porota Czech Press Photo 2012: Celina Dunlopová

Velká Británie: obrazová editorka a producentka videí v týdeníku The Economist
Dunlopová se v porotě objevila již loni. Dále se pravidelně zúčastňuje diskusí o fotografii, přednáší na univerzitách o fotografickém autorském právu, zabývá se fotografickým výzkumem v oblasti dějin fotografie. Její dokument o masakru v My Lai získal FPA cenu za rozhlasový příběh a Cenu BBC za rozhlasovou žurnalistiku. Ve video produkci se věnuje historickým i sociálním tématům (život za Berlínskou zdí i dětské nevěsty v Afghánistánu).

Goran Tomaševič

Porota Czech Press Photo 2012: Goran Tomaševič

Srbsko: fotograf
Od roku 1996 fotí pro Reuters, začal reportáží z masových demonstrací proti prezidentu Slobodanu Miloševičovi. Byl reportérem v Bagdádu během konfliktu v Iráku, v Jeruzalémě během konfliktu mezi Izraelem a Palestinou, a poté v Egyptě. Naposledy fotografoval revoluční události v Libyi. V roce 2003 a 2005 získal prestižní ocenění Reuters Photographer of the Year (Fotograf roku agentury Reuters). Od 11. října si jeho fotografie můžete prohlédnout na samostatné výstavě v pražské Czech Photo Gallery.

Goran Tomaševič - č. 3
Goran Tomaševič - č. 2

Anna Zekrija

Porota Czech Press Photo 2012: Anna Zekrija

Rusko: ředitelka agentury Saltimages
V letech 2008–2011 výkonnou ředitelkou Photographer.ru s úkolem rozvíjet osobní projekty ruských fotografů zaměřené na život v Rusku a budovat distribuci do národních a mezinárodních médií. Rozhodovala o vítězích Belarus Press Photo (2011) a World Press Photo Multimedia Contest (2012). Loni spoluzaložila agenturu Saltimages, jež propaguje ruskou dokumentární fotografii.

Maggie Steberová

Porota Czech Press Photo 2012: Maggie Steberová

USA: fotografka, National Geographic
Ačkoliv se narodila v Texasu, fotografii se začala věnovat až po přestěhování do New Yorku. Slávu jí přinesly snímky z 62 zemí. Pětadvacet let fotografovala na Haiti a výsledkem byl knižní bestseller Dancing on Fire/Tanec na ohni. Po čtyři roky byla ředitelkou fotografie listu The Miami Herald. Je držitelkou prvních cen soutěží World Press Photo a Picture of the Year a její dílo najdete v knihovně amerického Kongresu.

Fotografie Maggie Steberové bohužel nemáme k dispozici.

Daria Bonera

Porota Czech Press Photo 2012: Daria Bonera

Itálie: obrazová editorka v National Geographic Traveler
Absolventka uměleckého marketingu měla v agentuře Grazia Neri Photo Agency na starosti výběr nových fotografů. Spolupracovala mimo jiné i s periodiky The New York Times, Newsweek i Time. Kromě práce v časopise National Geographic Traveler zastupuje dokumentární a módní fotografy.

Piotr Wojcik

Porota Czech Press Photo 2012: Piotr Wojcik

Polsko: fotograf
Wojcikovo jméno je spojeno s listem Gazeta Wyborcza, kde v letech 1992–2012 působil jako fotograf, editor ročenek a byl i kurátorem výstav. V jeho fotografiích se nejčastěji objevuje téma Romů, Wojcik je autorem fotografické knihy Romové na obou stranách Karpat a výstavy o Romech nazvané "Varšava – Bukurešť", která byla v r. 1996 prezentována v areálu osmi velkých polských nádraží.

Piotr Wojcik - č. 2
Piotr Wojcik - č. 1

Marian Pauer

Porota Czech Press Photo 2012: Marian Pauer

Slovensko: pedagog, publicista, kurátor
Člen poroty Czech Press Photo v letech 2006 až 2011 začínal v Československé televizi. Autorem a spoluautorem více než dvou desítek knih o fotografii, kurátorem dvou set výstav doma a v zahraničí, laureátem Ceny Egona Erwina Kische, držitelem řady ocenění, členem řady mezinárodních porot. Fotografii by přál především invenční fotoreportéry. "Invenčním fotoreportérům bych přál zkušené a velmi zodpovědné art direktory, kteří by vždy vybrali to nejlepší. A art direktorům bych přál vstřícné šéfredaktory. Art direktoři by neměli být jen fackovací panáci. Šéfredaktorům bych přál, aby periodikům vtiskli osobitou tvář. Aby periodika nebyla stejná jak přes kopírák," nechal se slyšet.

Tomasz Gudzowaty

Porota Czech Press Photo 2012: Tomasz Gudzowaty

Polsko: fotograf
Loňský člen poroty své snímky uveřejňuje mimo jiné v v Max Magazine, L'Equipe, The Guardian, Newsweek, Time, Forbes i v British Journal of Photography. Jeho jméno najdete u fotografických knih v několika seznamech vítězů mezinárodních soutěží – World Press Photo, Pictures of the Year, NPPA Best of Photojournalism.

Tomasz Gudzowaty - č. 4
Tomasz Gudzowaty - č. 3

Amir El Lithy

Porota Czech Press Photo 2012: Amir El Lithy

Egypt: ředitel Gezira Art Center Galleries
Absolvent malířství a sochařství získal v roce 2000 doktorát na Akademii umění v Káhiře (obor umělecká kritika). Ceny ministerstva kultury Egypta za výtvarné umění. Jeho práce jsou součástí muzejních i soukromých sbírek v Egyptě, Saudské Arábii, Jižní Americe, Velké Británii a Švýcarsku.

Petr Josek

Porota Czech Press Photo 2012: Petr Josek

Česká republika: fotograf
Rodák z Brna má titul Fotografie roku soutěže Czech Press Photo z roku 1997. K fotografii se dostal přes produkci i práci reportéra v ČTK. Od roku 1990 pracuje pro agenturu Reuters, díky níž sledoval události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, Pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku i život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu.

Petr Josek - č. 3
Petr Josek - č. 1

Tamas Szigeti

Porota Czech Press Photo 2012: Tamas Szigeti

Maďarsko: fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers
Od roku 2011 je oficiálním fotografem maďarské vlády. Od r. 2005 je střídavě ve funkci tajemníka a prezidenta Association of Hungarian Press Photographers. Je rovněž několikanásobným porotcem soutěže Hungarian Press Photo.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz