Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pořad Ego se točí a platí, ale nevysílá

  9:25aktualizováno  9:25
Dokumentární cyklus autoportrétů Ego zmizel z obrazovky, ale pro Českou televizi se točí dál. "V zásadě je to tak - pořad pravidelně vyrábíme, ale nevysílá se. Problém je ovšem složitější," říká producent Martin Chlupáč, v jehož firmě MGB se Ego natáčí. "Spící" Ego potvrdil i dramaturg ČT Rudolf Růžička: od konce letošního srpna nevznikají nové díly, jen se dokončují ty nasmlouvané a rozpracované.
Na kolik přijde "odložený" cyklus? Podle Růžičky činí rozpočet na jeden díl 108 tisíc korun včetně výroby skrytých titulků. Chlupáč však upozorňuje, že podle nové koncepce se mnohé portréty vztahovaly k aktuálním tématům, mohou tedy neúnosně zestárnout. "Takže to vypadá, že si Česká televize za zhruba 3,5 milionu korun plus nějaké interní náklady pořídí dvaatřicet ležáků."

Koncem srpna ředitelství programu ČT rozhodlo, že se Ego oproti původnímu plánu nebude vysílat ani letos, ani příští rok. "Bylo mi oznámeno, že se má uvádět až v roce 2003, ale písemné rozhodnutí o tom, kdy bude pořad závazně nasazen, nemám," říká dramaturg Růžička. "Podal jsem námitku, kde jsem zmínil i nebezpečí, že některé z natočených dílů zastarají, třeba portrét člena právních hlídek působících při akcích proti zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu či portrét pracovníka z Temelína."

"Vzhledem k uzavřeným smlouvám nešlo a nejde bez finančních škod přerušit práce na již roztočených pořadech, případně přestat vyrobené pořady odebírat a nehradit faktury," vysvětluje Růžička, proč se Ego točí, když ve schématu není.

"O pokračování Ega jsme měli zájem, doporučila jsem ho do užší nabídky na programové schéma. Ale protože pro čas mezi devátou a desátou večer máme mnoho atraktivních nabídek, Gen, Šumná města, Diagnózu či nové Obrazy z Čech, došlo k dohodě, že další výroba Ega bude odložena, dokud neodvysíláme tyto cykly už vyráběné," říká hlavní dramaturgyně Alena Müllerová.

Ego, pořad inspirovaný britským projektem, kde filmařsky neškolení, ale nějak zajímaví lidé točí sami sebe, měl v ČT pravidelné vysílací "okno" v roce 1999, pak zůstal u repríz. "Zrušen byl za ředitelské éry Jakuba Puchalského, po čase byla smlouva obnovena," líčí Chlupáč. S opětovnou výrobou se začalo na sklonku minulého roku, výrobní úkol pro rok 2001 stanovil šestadvacet dílů. "Kvůli specifičnosti obsahu i formy jsme se rozhodli, že je zapotřebí mít větší náskok v předvýrobě," objasňuje dramaturg Růžička fakt, že zahájení vysílání bylo stanoveno až mezi letošní září a leden 2002. I producent Chlupáč výrobní náskok zprvu vítal: "Kvalita stoupla, zmizely autoportréty exotů, každý díl se snaží vypovídat o něčem konkrétním - o romské integraci, problémech liliputánů, nápravě bývalých vězňů..."

Nikdo však netušil, že náskok se změní ve "spící" balík pořadů a diváci-platící koncesionáři ještě dlouho nebudou mít možnost kvalitu nového Ega posoudit.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz