Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pořad Ego se točí a platí, ale nevysílá

  9:25aktualizováno  9:25
Dokumentární cyklus autoportrétů Ego zmizel z obrazovky, ale pro Českou televizi se točí dál. "V zásadě je to tak - pořad pravidelně vyrábíme, ale nevysílá se. Problém je ovšem složitější," říká producent Martin Chlupáč, v jehož firmě MGB se Ego natáčí. "Spící" Ego potvrdil i dramaturg ČT Rudolf Růžička: od konce letošního srpna nevznikají nové díly, jen se dokončují ty nasmlouvané a rozpracované.
Na kolik přijde "odložený" cyklus? Podle Růžičky činí rozpočet na jeden díl 108 tisíc korun včetně výroby skrytých titulků. Chlupáč však upozorňuje, že podle nové koncepce se mnohé portréty vztahovaly k aktuálním tématům, mohou tedy neúnosně zestárnout. "Takže to vypadá, že si Česká televize za zhruba 3,5 milionu korun plus nějaké interní náklady pořídí dvaatřicet ležáků."

Koncem srpna ředitelství programu ČT rozhodlo, že se Ego oproti původnímu plánu nebude vysílat ani letos, ani příští rok. "Bylo mi oznámeno, že se má uvádět až v roce 2003, ale písemné rozhodnutí o tom, kdy bude pořad závazně nasazen, nemám," říká dramaturg Růžička. "Podal jsem námitku, kde jsem zmínil i nebezpečí, že některé z natočených dílů zastarají, třeba portrét člena právních hlídek působících při akcích proti zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu či portrét pracovníka z Temelína."

"Vzhledem k uzavřeným smlouvám nešlo a nejde bez finančních škod přerušit práce na již roztočených pořadech, případně přestat vyrobené pořady odebírat a nehradit faktury," vysvětluje Růžička, proč se Ego točí, když ve schématu není.

"O pokračování Ega jsme měli zájem, doporučila jsem ho do užší nabídky na programové schéma. Ale protože pro čas mezi devátou a desátou večer máme mnoho atraktivních nabídek, Gen, Šumná města, Diagnózu či nové Obrazy z Čech, došlo k dohodě, že další výroba Ega bude odložena, dokud neodvysíláme tyto cykly už vyráběné," říká hlavní dramaturgyně Alena Müllerová.

Ego, pořad inspirovaný britským projektem, kde filmařsky neškolení, ale nějak zajímaví lidé točí sami sebe, měl v ČT pravidelné vysílací "okno" v roce 1999, pak zůstal u repríz. "Zrušen byl za ředitelské éry Jakuba Puchalského, po čase byla smlouva obnovena," líčí Chlupáč. S opětovnou výrobou se začalo na sklonku minulého roku, výrobní úkol pro rok 2001 stanovil šestadvacet dílů. "Kvůli specifičnosti obsahu i formy jsme se rozhodli, že je zapotřebí mít větší náskok v předvýrobě," objasňuje dramaturg Růžička fakt, že zahájení vysílání bylo stanoveno až mezi letošní září a leden 2002. I producent Chlupáč výrobní náskok zprvu vítal: "Kvalita stoupla, zmizely autoportréty exotů, každý díl se snaží vypovídat o něčem konkrétním - o romské integraci, problémech liliputánů, nápravě bývalých vězňů..."

Nikdo však netušil, že náskok se změní ve "spící" balík pořadů a diváci-platící koncesionáři ještě dlouho nebudou mít možnost kvalitu nového Ega posoudit.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Najdete na iDNES.cz