Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí rok Lady. Dočká se malíř ještě jednoho aukčního rekordu?

  16:28aktualizováno  17:28
Tři obrazy Josefa Lady letos včetně aukční přirážky překročily hranici milionu korun. Jeho Ponocný se prodal dokonce za 1,44 milionu korun. Teď se bude dražit znovu na internetu a mohl by opět zvednout hodnotu umělcova díla.

Dosavadní rekord má Ladův obraz Ponocný. Teď ho možná ještě překoná. | foto: Dorotheum

Letošní rok je bez nadsázky zasvěcený oblíbenému malíři Josefu Ladovi. Včera uplynulo 125 let od jeho narození a minulý týden jsme si připomínali pětapadesáté výročí jeho úmrtí. Až do 20. ledna příštího roku trvá zimně laděná výstava Svět Josefa Lady v karlovarské Galerii umění. A nyní má Ponocný, dosud nejdražší Ladův obraz, šanci pokořit další aukční rekord.

Dobrá investice

Ponocný zlomil rekord koncem listopadu, nyní se objevuje v on-line dražbě aukční síně Galerie Národní 25. Vyvolávací cena kresby, která je na Ladu výjimečná nadprůměrným rozměrem i precizním provedením, bude 1,5 milionu korun. "Pravost díla potvrdil znalecký posudek a obraz viděl i malířův vnuk, který se o dílo svého předka dlouhodobě zajímá," říká Aneta Ondráčková z Galerie Národní 25.

Josef Lada: Mikuláš, čert a anděl

Josef Lada: Mikuláš, čert a anděl

Josef Lada, Pražáci na aprovisaci, Kopřivy, 1917

Josef Lada, Pražáci na aprovisaci, Kopřivy, 1917

Na Ladova Ponocného přijde v aukci řada ve středu večer. Vážní zájemci si mohou obraz prohlédnout i v prostorách aukční síně v Paláci Metro na pražské Národní třídě. "V uplynulých dnech se u nás registrovala řada nových dražitelů. Nevíme samozřejmě, jestli to bylo kvůli Ladovi, ale je možné, že se o dílo strhne boj," dodává Ondráčková.

Josef Lada na snímku z roku 1947.

Josef Lada na snímku z roku 1947.

Pro případného zájemce bude totiž koupě Ponocného zajímavá. "Výrazně menší Ladův obraz se nedávno vydražil za 1,3 milionu. Cena za Ponocného tedy ještě určitě poroste a je to dobrá investice i ze střednědobého hlediska," tvrdí Ondráčková.

On-line aukce má oproti živým dražbám několik výhod. Není tolik "uspěchaná", nad licitováním se dá přemýšlet a také nehrozí, že by se něčí příhoz přehlédl, o to se stará počítačový systém. Při dražbě Ponocného bude nejnižší možný příhoz deset tisíc korun. To je výhodné, protože v živých aukcích bývají minimální příhozy u dražších obrazů i stotisícové.

Za maso od řezníka

Galeristka upozorňuje, že porostou ceny výjimečných děl jako Ponocného, ale přes milion korun mohou jít časem i prodeje menších obrázků. Ladových děl je přitom v soukromých rukou zřejmě ještě dost. "Ví se, že za války třeba řezníkovi za pár odřezků namaloval výjev ze zabijačky nebo mlynáři za pytel mouky vodníka. A takových obrazů se může ještě ukrývat spousta," myslí si Ondráčková.

Josef Lada - Hospodská rvačka (1949)

Josef Lada - Hospodská rvačka (1949)

Jedním z důvodů, proč se dosud Lada na trhu neprosadil, může být i fakt, že se věnoval akvarelům místo oblíbenější olejomalby. "Na to je potřeba myslet. Když se Špálova malba prodá za milion a akvarel za padesát tisíc korun, u Lady se na techniku nesmí brát zřetel. Olejem téměř vůbec nemaloval, přesto jsou jeho obrazy hodnotné," uzavírá Ondráčková.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz