Faktotum

Faktotum - Fotografie z filmu Faktotum (2006) | foto: Hollywood Classic Entertainment

Poněkud zvětralý panák na Bukowského zdraví

Je zásadní chybou filmového zpracování novely Charlese Bukowského Faktótum, že postrádá kruciální esenci Bukowského knížek - šmrnc.

Snímky z filmu najdete ve fotogalerii.

Charles Bukowski možná nebyl druhý James Joyce, ale jedno se jeho povídkám a novelám nedá upřít - "měly koule". A to doslova.

Bukowski patřil k americkým poválečným literátům, kteří začali psát o životě. Nebyl kastrován literární, potažmo moralistickou cenzurou a přitahoval zejména svojí autenticitou (pokud o něčem takovém lze v literatuře vůbec mluvit).

Jinými slovy - pokud chlastáte, míváte kocoviny, prožíváte sexuální potíže a radosti všeho druhu a stojíte si za tím, že je o čem psát - a v kontextu 60. a 70. let bylo o čem psát - pak nenapíšete, že vám bylo lehce nevolno, ale že jste se pozvraceli jako zvířata a pak si šli shánět mastičku na filcky. Protože jste je skutečně chytili.

Film norského režiséra Benta Hamera je po technické stránce standardně dobrý, umí točit filmy, na které se dobře dívá. Problém je ve scénáři.

Bukowského alter ego Chinaski totiž nic moc nedělá. Chlastá, nechává se vyhodit z práce, balí ženské a pak je opouští. Má sice dobré hlášky a je to frajer, jenže i sebestylovější týpek začne po jisté době k smrti nudit. Zvlášť když se opakuje.

Film staví na nespojitých fragmentech a izolovaných okamžicích, které nic nespojuje ani formálně, ani narativně. Nikam se neposouvá a nikam neplyne, přešlapuje na místě. Ve výsledku je tím pádem nudný.

V Mém nejmilejším baru Steva Buscemiho se rovněž nic neděje a čas táhle uplývá jak odpoledne v baru, ale snímek má přesto své pomalé tempo a pointu. Stejně tak Barový flákač s Mickeyem Rourkem, kterýžto film byl mimochodem natočen dle Bukowskiho scénáře a o jehož natáčení vypráví jeho kniha Hollywood.

Faktótum je plné vtipných situací, jenže nic víc. Otázkou je, jestli z knihy vybrali zrovna ty nejvhodnější a jestli je ve finále až příliš neskrouhli. Jistý motiv je v Chinaskiho vytrvalém psaní a následném náznaku úspěchu, ale ve filmu hraje stejnou roli jako stará oliva ve vyvětraném martini.

Videoklip k Bukowského knížce, přesně takhle film působí. Takže je skoro lepší vykašlat se na šéfa, zalomit to v práci a jít po poledni do baru na panáka.

FAKTÓTUM
Distribuční premiéra 16. března
Více o filmu a tvůrcích ZDE
hodnocení iDNES: