Jodie Fosterová ve filmu Mé druhé já

Jodie Fosterová ve filmu Mé druhé já | foto: Warner Bros

Pomsta Jodie Foster není ani trochu sladká

  • 12
Každý z nás má hranici, o níž se domnívá, že by ji nikdy nepřekročil. Ale nikdo dopředu nemůže vědět, kým by se za určitých okolností mohl stát.

Tohle říká herečka Jodie Foster o filmu Mé druhé já, na němž se podílela také coby výkonná producentka.

Akční, temné a emocemi nabité vyprávění o ženě, která si prošla obrovskou tragédií, vstupuje do české distribuce.

Moderátorka Erica Bain (Jodie Foster) se v ulicích New Yorku cítí jako doma. Jezdí po městě, nahrává si zvuky metra a vřavu dopravního ruchu, a pravidelně posluchačům svého pořadu Street Walk tyto zvuky, rytmy a příběhy zprostředkovává. Každý večer se vrací ke svému snoubenci Davidovi (Naveen Andrews).

O vše, co Erica miluje, ji ale připraví brutální útok skupiny násilníků. David ho nepřežije a sama Erica nemá k smrti daleko. Po fyzické stránce je brzy fit, ale cestu zpátky k sobě hledá zvláštním způsobem. Po setmění pátrá v ulicích města, které jí najednou připadá cizí a nebezpečné, po mužích zodpovědných za její neštěstí.

Svou zbraň poprvé použije v sebeobraně, ale postupně se stává někým, koho sama neznala. Po městě se začnou šířit zprávy o neznámém mstiteli a detektiv Mercer se Ericu snaží přimět k tomu, aby svůj boj za spravedlnost vzdala, nestala se stejným zlem, jaké se z města snaží vymýtit, a nechala pátrání na zodpovědných autoritách.

“Její jednání rozhodně není pro ženu typické. Ženy většinou nezabíjejí lidi, o kterých nic neví, nezabíjejí bez rozmyslu. Strach z Ericy udělal někoho, koho nezná, ale zároveň jí dovolil na chvíli obléct cizí kůži, kůži druhého já,” přibližuje svou postavu stojící mezi světlem a tmou herečka Jodie Foster.

Režisér Neil Jordan (Hra na pláč, Interview s upírem) souhlasí. “Když se dostaneme do úzkých, má určitá část našeho já tendenci zareagovat s primitivní brutalitou, abychom situaci co nejrychleji vyřešili. Jenže nakonec se tak nezachováme, protože společnost nás učí, že to není správné. Takže možnost sledovat něčí sestup do zóny morální šedi je zároveň děsivá i fascinující zkušenost.”

Role policejního detektiva, který se dostane k případu série tajemných vražd, jež jsou evidentně vzájemně propojené a mají rysy msty, se ujal herec Terrence Howard. Mezi detektivem a Ericou je silné pouto. Oba dva ztratili životní partnery a v potemnělém městě se cítí osamělí a ztracení.

“Mercer je policista přesně podle příručky, věří v systém. To nejhorší, co vás jako policistu může napadnout, je začít zločince chápat jako toho, kdo neměl na vybranou. Pokud uděláte první krok do zóny šedi, zákon přestane platit a zvítězí lidská přirozenost,” říká Howard.

Jodie Foster se před natáčením zabývala otázkami post-traumatického syndromu a pokoušela se dostat do podobného psychického rozpoložení jako Erica. “Hodně jsem toho nachodila - chodila jsem jako blázen po celém Manhattanu. Pokud jste někdy byli na dlouhé procházce, víte, že první dvě hodiny si hodně povídáte s lidmi okolo, ale přibližně od sedmé hodiny už je z toho doslova meditace, jste úplně izolovaní. To bylo hodně důležité.”

Erica se po snoubencově smrti musí vyrovnat se ztrátou pevné půdy pod nohama. Musí jít sama do sebe a zjistit, kým po smrti partnera vlastně je, co si najednou se životem počít a jak opět zakusit pocit bezpečí. Její práce, domov, město… všechno je najednou jiné. Změnila se a bere nás s sebou na hodně dlouhou cestu.

“Z Ericy se přes noc stal někdo jiný - naprostý cizinec, který se radikálně liší od všech představ, které o sobě kdy měla. Můžete být přesvědčeni o tom, že na jejím místě byste jednali jinak… jenže pokud jste v její kůži nepobyli alespoň den, nemáte právo ji soudit,” dodává Jodie Foster.

Mé druhé já (The Brave One)
2007, USA, 122min., režie: Neil Jordan, scénář: Roderick Taylor, Bruce A. Taylor, Cynthia Mort, hrají: Jodie Foster, Terrence Howard, Naveen Andrews, Nicky Katt, Mary Steenburgen, český distributor: Warner Bros, www.thebraveone.com, česká premiéra: 18. října 2007