Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomáhám vytvářet náladu místa

  11:05aktualizováno  11:05
Proslulý rekreační ostrov Ibiza není nic jiného než záplava paneláků, lišící se od Lužin jen tím, že z každého z nich je vidět na moře. Přesto do tohoto křížence babylonu Václavského náměstí a neútulnosti předměstského sídliště přijíždějí na dovolenou i majitelé luxusních bytů a vil. Pro mnohé z nich je důvodem hudba. Nenapodobitelný koktejl, známý z místních diskoték a barů, vznikl namícháním prvků latinské hudby, elektroniky, obskurní barové muziky z šedesátých let, moderního jazzu, prostě všeho, co voní sladkými chvílemi nicnedělání.

Mužem, který je nejvíce spojován s hudební pověstí Ibizy, je pětačtyřicetiletý DJ José Padilla. "Když jsem poprvé přijel na Ibizu, objevil jsem kouzlo místních podvečerů. Tak jsem svá vystoupení koncipoval jako hudební doprovod k západu slunce," říká Padilla, jemuž nedávno vyšlo nové album Navigator.

Pro mix zasněné hudby, který při západech slunce provozujete, se ujal termín chill out. Můžete ho nějak definovat?

To je název, který si vymysleli angličtí novináři, aby tu hudbu udělali ještě neobvyklejší. Je to normální ambientní hudba, tedy muzika, která podobně jako nábytek vytváří atmosféru určitého prostředí, třeba letištní haly, kavárny, obchodního domu a podobně.

Je tedy nepřenosná a kromě jediného konkrétního místa nemůže nikde úplně stejně zapůsobit?

Stejně ne, ale do jisté míry podobně - to ano. Každý rok jsem nejoblíbenější skladby sezony vydal na CD pod jménem malinké kavárničky Café del Mar tady na Ibize. Někomu připomenou dovolenou na ostrově, jinému pomohou vytvořit náladu při západu slunce v jeho krajině. Ale ideální spojení funguje opravdu jen zde. Právě to dělá Ibizu hudebně tak atraktivní.

V pětačtyřiceti vydáváte své první album vlastních skladeb u velké gramofonové společnosti. To je věk, ve kterém většina pop hvězd už dávno skončila. Není to divný pocit?

Ani mi to nepřijde. Říkám si - oni mají mládí, já zkušenosti. Na každé kompilaci jsem se snažil mít vlastní skladbu. Takže jediným rozdílem je to, že jsem musel natočit víc skladeb najednou. Trvalo mi to osm měsíců.

Jak se skládá ambientní hudba?

Každý má svůj recept. Já do studia chodím úplně bez přípravy. Začínám z nuly, všechno nechávám na momentální emoci. Jestliže skladbu nedokončím ještě ten den, nazítří už se do té nálady nedostanu. Často se pak divím, co vlastně vzniklo. Já jsem se vždycky cítil být rocker a najednou objevuji, že pod vlivem svých nálad komponuji jemnou, lehce taneční hudbu, často s prvky jazzu a bossa-novy nebo dokonce flamenka.

Poslední skladbou vaší nové desky Navigator je symfonická verze skladby Burta Bacharacha The Look Of Love. V době, kdy byl Bacharach na vrcholu slávy, ho všichni rockoví fanouškové považovali za antipod Beatles a Rolling Stones, za středoproudého kýčaře.

A já tehdy taky. Byl jsem velký fanoušek Pink Floyd a od nich vedla přímá cesta k německým avantgardním kapelám jako Neu, Can nebo Tangerine Dream. Z jejich tvorby vznikl v sedmdesátých letech žánr ambientní hudby, kterou nyní dělám. Ovšem stejně, jako se proměňuje svět, mění se i úhel pohledu, který má pečlivý posluchač na hudbu. Najednou zjistíte, že geniální nebyli jen čtyři Brouci z Liverpoolu, ale také skladatel barové hudby Burt Bacharach nebo tvůrce bossa-novy Antonio Carlos Jobim a další.

Někde jste své skladby označil za zvukové obrazy a sebe víc za malíře zvuků než za skladatele. Cítíte se spíš impresionistou jako Claude Monet, nebo akčním malířem jako Jackson Pollock?

O tom jsem neuvažoval. Ale nejspíš je ve mně něco z obou. A taky kus nějakého krajináře…

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz