Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polský South Park láme rekordy, už se točí film

  8:21aktualizováno  8:21
Polsko našlo po Čtyřech z tanku a psovi nové kultovní seriálové hrdiny. Jsou to postavičky ze seriálu Wlatcy móch (Vlátci much), přirovnávaného ke slavnému South Parku.

seriál Wlatcy móch | foto: wlatcimoch.com

První polský animovaný seriál pro dospělé si téměř ihned po svém uvedení získal obrovskou popularitu. Název Wlatcy móch (Vlátci much) by měl správně být Wladcy móch (Vládci much), ale autor chtěl zřejmě hned na počátku upoutat pozornost.

Děj seriálu, podle něhož vzniká i celovečerní film, má základ velmi podobný slavnému South Parku - soustředí se na vyprávění o čtveřici osmiletých školáků z jedné třídy.

Jsou to Maślana - malý blázen, syn bohatých rodičů, který chce za peníze koupit všechno, buran Anusiak a vědou posedlý Konieczko. Posledním členem party je zombie Czesio, který žije na hřbitově, je ke všem velmi milý a nemá žádné plány do budoucna.

"V každé třídě je někdo takový, typ oběti a slabocha. V seriálu jsem z něj udělal zombie, protože jsem v něm nashromáždil všechny choroby, kterými lze onemocnět," vysvětlil nadpřirozený původ hrdiny autor seriálu Bartosz Kendzierski.

Ze seriálu Vlátci much

Odborníci podotýkají, že je to jediný polský televizní produkt, jehož dialogy vzešly z hovorového jazyka. Postavy mluví nespisovně, nezdráhají se používat vulgarismy a obraty, které užívají dnešní školáci.

Je to vlastně takové "satirické panorama" Polska. A právě v tom podle odborníků spočívá i úspěch díla. Takže nejen ostrý jazyk, ale hlavně příběhy o obyčejných Polácích a jejich národních chybách.

Mezi hrdiny se tak v seriálu objevují přísná paní učitelka Fral, která doslova terorizuje všechny žáky, školní hygienička, jež si ráda občas lokne něčeho ostřejšího, nebo rodiče Maślany, vydávající stejnou částku na církev jako na úplatky.

V některých dílech vystupují politici, kteří mnoho mluví, ale málo dělají, a některé postavy nadmíru připomínají osoby ze současné polské politické i společenské scény.

Seriál pravidelně sleduje v televizi okolo milionu diváků, na internetu si jej pustí zhruba dvojnásobek. Hlášky zní z mobilních telefonů na ulici, obrázky hrdinů jsou na hrnečcích, tričkách, košilích.

Žádný polský seriál se v posledních deseti letech nedočkal takového úspěchu. Ostatně práva k němu už koupila německá a britská televize. V Německu se na obrazovky dostane v létě a v Británii na podzim.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz