Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polský South Park láme rekordy, už se točí film

  8:21aktualizováno  8:21
Polsko našlo po Čtyřech z tanku a psovi nové kultovní seriálové hrdiny. Jsou to postavičky ze seriálu Wlatcy móch (Vlátci much), přirovnávaného ke slavnému South Parku.

seriál Wlatcy móch | foto: wlatcimoch.com

První polský animovaný seriál pro dospělé si téměř ihned po svém uvedení získal obrovskou popularitu. Název Wlatcy móch (Vlátci much) by měl správně být Wladcy móch (Vládci much), ale autor chtěl zřejmě hned na počátku upoutat pozornost.

Děj seriálu, podle něhož vzniká i celovečerní film, má základ velmi podobný slavnému South Parku - soustředí se na vyprávění o čtveřici osmiletých školáků z jedné třídy.

Jsou to Maślana - malý blázen, syn bohatých rodičů, který chce za peníze koupit všechno, buran Anusiak a vědou posedlý Konieczko. Posledním členem party je zombie Czesio, který žije na hřbitově, je ke všem velmi milý a nemá žádné plány do budoucna.

"V každé třídě je někdo takový, typ oběti a slabocha. V seriálu jsem z něj udělal zombie, protože jsem v něm nashromáždil všechny choroby, kterými lze onemocnět," vysvětlil nadpřirozený původ hrdiny autor seriálu Bartosz Kendzierski.

Ze seriálu Vlátci much

Odborníci podotýkají, že je to jediný polský televizní produkt, jehož dialogy vzešly z hovorového jazyka. Postavy mluví nespisovně, nezdráhají se používat vulgarismy a obraty, které užívají dnešní školáci.

Je to vlastně takové "satirické panorama" Polska. A právě v tom podle odborníků spočívá i úspěch díla. Takže nejen ostrý jazyk, ale hlavně příběhy o obyčejných Polácích a jejich národních chybách.

Mezi hrdiny se tak v seriálu objevují přísná paní učitelka Fral, která doslova terorizuje všechny žáky, školní hygienička, jež si ráda občas lokne něčeho ostřejšího, nebo rodiče Maślany, vydávající stejnou částku na církev jako na úplatky.

V některých dílech vystupují politici, kteří mnoho mluví, ale málo dělají, a některé postavy nadmíru připomínají osoby ze současné polské politické i společenské scény.

Seriál pravidelně sleduje v televizi okolo milionu diváků, na internetu si jej pustí zhruba dvojnásobek. Hlášky zní z mobilních telefonů na ulici, obrázky hrdinů jsou na hrnečcích, tričkách, košilích.

Žádný polský seriál se v posledních deseti letech nedočkal takového úspěchu. Ostatně práva k němu už koupila německá a britská televize. V Německu se na obrazovky dostane v létě a v Británii na podzim.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz