Veletrh Svět knihy letos přivítal 40 tisíc lidí.

Veletrh Svět knihy letos přivítal 40 tisíc lidí. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Polsku věnovaný Svět knihy přilákal rekordní počet lidí

  • 0
S rekordní účastí v neděli skončil největší český knižní veletrh. Na čtyřdenní Svět knihy, který byl letos ve znamení Polska, přišlo do pražského Průmyslového paláce na čtyřicet tisíc lidí. To je o pět tisíc návštěvníků více než loni.

"Pomohlo nám chladnější počasí a vynikající polská prezentace. Veletrh vytvořil určitou oázu klidu proti agresivnímu světu před volbami," říká Jana Chalupová ze Světa knihy. Naráží na okolnost, že některé politické strany při vstupu rozdávaly letáky. "Šokovalo nás to. Populární kulturní akci zneužily k politickým účelům," dodává.

Anticena za ukradený překlad

Stačilo však jen pár kroků a politická hesla vystřídal veletržní ruch. K němu nedílně patří i soutěže. Prestižní cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let získal dvaadvacetiletý básník Jan Těsnohlídek ml. Porota označila jeho prvotinu Násilí bez předsudků za "generační básnickou výpověď o revoltě v době, kdy se k ní těžko hledá důvod".

Zatímco Ortenem se nositelé pyšní, ocenění Skřipec a Skřipeček by nejraději vrátili. Pranýřuje totiž špatně odvedenou práci. Letos však Skřipeček v oblasti literatury faktu nedostal nikdo a hlavní cena určená beletristické knize "nenatáhla" překlad zpackaný, ale ukradený. Obec překladatelů anticenu přiřkla nakladatelství Millenium Publishing, které podle ní poškodilo práva dědiců Františka Gela. Jeho překlad detektivky A. C. Doyla Pes baskervillský totiž nakladatelství uvádělo pod jménem Josefa Puchmajera.

Mikael NiemiNobelistka Wisława Szymborska

Nemenší zájem byl na veletrhu o hvězdná čtení a diskuse. Polská nositelka Nobelovy ceny Wisława Szymborska četla ze svých veršů, germanista Peter Demetz vzpomínal na Prahu za okupace a Švéd Mikael Niemi vyprávěl o domově na švédsko-finském pomezí, kde teprve teď taje sníh.

A i když se řada hovorů stáčela k možné invazi elektronických knih, dvouhodinová diskuse o digitální knihovně Google skončila nadějně: nejde o to, zda knihy budou na papíře, či na internetu, ale aby stále nacházely čtenáře.