Polská kinematografie se potýká s krizí

  • 1
Polské filmové legendě Boguslawu Lindovi bude letos padesát, ale jeho šarm pořád zůstává nedotčen. I na Febiofestu - kde se představil v jedné roli velkofilmu Quo vadis a také coby herec i režisér snímku Sezona na hejly - si dámy navzájem půjčovaly tužky ve frontě na jeho autogram. Chodí se i v Polsku stále na slavné domácí tváře? "Poláci především rádi chodí na polské filmy. Chtějí je vidět, ale bohužel výrobní náklady se přesto z kin nevrátí," popisuje Linda situaci, která v mnohém připomíná tuzemskou zkušenost.
Kdysi světově proslulá filmová velmoc se podle Lindy nachází ve viditelné krizi: "Státní dotace na kinematografii byly zrušeny. Čeká se na reformu, neví se, co bude dál. Produkce novinek už výrazně poklesla, točí se jediný vysokorozpočtový film. A pak je tu skupina mladých, kteří jdou cestou nízkonákladových snímků."

Lindu zná zdejší divák z Wajdova Dantona, Kieslowského Dekalogu, ale také z Michálkova snímku Je třeba zabít Sekala. V něm se spolu s hereckým kolegou-krajanem Olafem Lubaszenkem utkali na poli dobra a zla a poté i o České lvy, kterými byl tenhle "sedlácký western" ověnčen. V polských kinech si prý Sekal vedl dost slabě, z českých filmů tam uspěli pouze Kolja a Samotáři.

"Naše publikum si totiž vybírá jen dva typy filmů, polské a americké, jiné nemají téměř šanci," krčí Linda rameny.

Podobně úzká dvoukolejnost panující v národní tvorbě prý dovedla Lindu k tomu, aby si po divadelní režii vyzkoušel i profesi filmového režiséra: "Točíme buď vyloženě umělecké, festivalové filmy, nebo nápodoby amerických komerčních vzorů. A já bych rád zkusil něco mezi tím: příběh atraktivní, ale přitom s polským národním charakterem, ač klasickou literaturu jsme už skoro vyčerpali."

Přesto právě k ní se váže Lindův sen natočit historický film Křižáci, v němž už slíbil roličku režisérovi Sekala Vladimíru Michálkovi. Jenže: "Sehnat peníze na takovýhle projekt, pokud neprojeví polská televize zájem o koprodukci, je téměř nemožné."

Vedle Křižáků má tedy Linda-režisér ještě tři skromnější plány - jeden seriál, pak snímek o přepadení banky a pro televizi HBO chystá příběh, kterému přezdívá "polští Sopránovi" podle americké ságy o mafiánské rodině, již v tuzemsku vysílá Prima.

A Linda-herec? Je vůbec ochoten, navzdory svému hvězdnému postavení, trmácet se s filmem, v němž hraje, po celé zemi i do zahraničí, rozdávat úsměvy, podpisy, rozhovory, prostě pomáhat mu "dělat promotion", jak je tomu dobrým zvykem v Hollywoodu?

"Máte pravdu, že tohle ještě moc neumíme. Záleží vždycky na smlouvě. Je-li v ní tahle povinnost pro herce přímo zakotvena, splní ji. Ale pokud mu to smlouva neukládá, po konci natáčení už hledá další nabídku, aby si vydělal," potvrzuje Linda.

Osobně si teď prý naordinoval méně práce a více odpočinku, k narozeninám si přeje spíše moravské víno než novou roli a v Praze chce kromě Febiofestu stihnout jednání se "sekalovským" týmem. Věří totiž, že spolu vymyslí další česko-polský film. "Kontakty se musí prohlubovat, zvláště kvůli českým herečkám, které jsou opravdu výjimečně hezké," směje se Linda.

Polské kino v číslech

Ještě loni vzniklo v Polsku šestadvacet nových filmů, byť většinou v produkci televize, letos se jich chystá jen pět. Stát dluží producentům pět milionů dolarů za závazky již podepsané.
Do polských kin přišlo v roce 2001 třiadvacet milionů diváků, polovina z nich na díla domácí. A z té poloviny obstaraly osm milionů návštěvníků pouhé tři tituly: Quo vadis, Pouští a pralesem, Předjaří.
Historický velkofilm Quo vadis, z jehož rozpočtu ve výši 18 milionů dolarů platil stát tři procenta, našel za čtyři měsíce promítání v Polsku více diváků než tři americké hity, Gladiátor, Shrek a Titanik dohromady.

Polský herec a režisér Boguslaw Linda.

Polský herec a režisér Boguslaw Linda.

Polský herec a režisér Boguslaw Linda.

Polský herec a režisér Boguslaw Linda.

,