Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poločas rozpadu, zdlouhavý slovenský klín do hlavy

  16:39aktualizováno  16:39
Slovenský snímek Poločas rozpadu je filmem mnoha rozporů. Bezpochyby výborně natočený a zahraný, ovšem zbytečně moralizující, řešící a chvílemi neúnosně protahovaný a přelidněný.

Z filmu Poločas rozpadu | foto: Bontonfilm

V podstatě jde o téměř dvouhodinový apel na svědomí těch, kteří "propadli době". Své soukromí postoupili slibně rozjeté kariéře a logicky vzniklé osobní neúspěchy řeší povrchními vztahy, na nichž si na úkor druhých hojí ego.

Z filmu Poločas rozpaduStředobodem příběhu ze současné Bratislavy je dobře situovaný manažer Viktor, který propadne kouzlu spontánnosti mladičké Mii, dcery jednoho ze svých kamarádů. 

Do toho se mu hroutí manželství s Češkou Karlou (ta se navíc musí vyrovnat se zásadním zdravotním problémem, ale čelí i neustálým atakům své matky) nemluvě o bujících problémech v práci.

To, že má divák pocit, že mu někdo od začátku do konce sto minut dlouhého filmu tluče klín do hlavy a ještě mu hrozí prstem ve stylu "ty ty ty, věnuj se tradičním hodnotám, nebo špatně skončíš", se dá v klidu přežít. Upřímně, který ze současných filmařů podobná poselství do svých snímků nepašuje.

Největší slabinu snímku bezděky glosuje jedna z replik hlavního hrdiny. Ve chvíli, kdy vyznává lásku své mladé milence, je osočen z přílišné rychlosti. "To já ne, to doba je rychlá," odpoví jí.

TRAILER K FILMU POLOČAS ROZPADU

Zrychlit, prostříhat, odlidnit
Kéž by se to, co o době, ve které se odehrává, dalo říct i o samotném filmu. Při vší úctě k autorům, tedy ke scénáristovi Viliamu Klimáčkovi a režisérovi Vladimíru Fischerovi - kdyby svůj snímek vzali ještě jednou do střižny a zkrátili jej o dobrou půlhodinu, výsledku by to jen prospělo.

Zbytečná zdlouhavost a doslovná symbolika, většinou díky bohu beze slov, totiž často ubírají na tempu a místo aby příběhu pomohly, v podstatě jen zdržují, případně se ještě opakují.

Z filmu Poločas rozpaduNejde jen o zdvojování některých scén - zářným příkladem tu budiž scéna, ve které se matka manželovy hrdinky, v tradičně přesném podání Ivy Janžurové, zpovídá ze svých prohřešků svému zesnulému manželovi. To samé totiž o pár minut později řeší přímo se svou dcerou.

Zbytečně také působí scény prvoplánově symbolické, jako je návštěva u "mistra", který věští z tělesného odéru. Pokud už ji tvůrci ve filmu chtěli, mohli z ní vytěžit mnohem víc než bílé myšky a pár pomotaných vět, které se za chvíli stejně vypaří z hlavy.

Také bez některých hrdinů by se i tak zbytečně zamotaný příběh, místy zavánějící účelnou konstrukcí, klidně obešel. Například postava arménské běženkyně budí dojem, že byla do děje naroubována jen kvůli tomu, aby poukázala na malichernost chování hlavního hrdiny.

Díky za hudbu, herce a režii
Klimáček s Fischerem si výsledek pojistili velmi dobrými herci. Ján Króner a už zmíněná Iva Janžurová patří do první ligy, a nelze zpochybnit ani talent Táni Pauhofové a Kláry Trojanové-Pollertové.

Z filmu Poločas rozpaduNeztratí se ani ostatní představitelé "důležitějších rolí". Diváka při jejich sledování napadne, že na častém nadsazování slovenského "srdcového" herectví nad české opravdu něco bude.

I režijní vedení hýří nápady. Fischer drtivou většinu scén kočíruje s přehledem, umí jim dát atmosféru (hlavně finální konfrontaci hrdinů na vernisáži Miiných fotografií) a herci se v nich také neztratí. A nejednou jim vydatně pomáhá skvěle zvolená hudba.

Klíč k úspěchu Poločasu rozpadu nakonec stojí nejen v hercích a vedení, ale hlavně v osobě scenáristy. Toho, kdo ví, že Klimáček je úspěšným divadelním autorem, ne náhodou šestinásobným držitelem ceny Alfréda Radoka, logicky napadne otázka, jak by příběh fungoval na jevišti. Dost možná mnohem lépe než ve filmu.

Poločas rozpadu
Slovensko, 2008, 100 min. - režie: Vladimír Fischer, scénář: Jan Klimáček - hrají: Ján Króner, Klára Trojanová-Pollertová, Iva Janžurová, Táňa Pauhofová, Diana Mórová a další
Hodnocení iDNES.cz: 50 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Najdete na iDNES.cz