Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poločas rozpadu i podprsenky svléká nudně

  4:28aktualizováno  4:28
Po dlouhém půstu vítají na Slovensku zrod každého hraného filmu logicky s fanfárami. Jenže ve chvíli, kdy slovenská novinka přejde hranice a vstoupí do běžné konkurenční nabídky – což je případ Poločasu rozpadu – čas hájení končí.

Z filmu Poločas rozpadu | foto: Bontonfilm

Z filmu Poločas rozpaduTím spíš, že slovenského je na Poločasu rozpadu pramálo. Jeho hrdinové jako by sem přejeli v nablýskaném bavoráku z většinou francouzských, ale už i španělských či italských dramat. Vyhaslá bratislavská smetánka je otiskem pařížských horních deseti tisíc z podobně sterilních filmů o lidech, kteří "nemají čas ani žít" a jimž prázdnost náhradních životů ve lži musí odhalit mladí. Není to špatná, ale už stokrát viděná a příliš aranžovaná mozaika banalit.

. Zdlouhavý slovenský klín do hlavy

Čtěte recenzi iDNES.cz

Slovenský snímek Poločas rozpadu je filmem mnoha rozporů. Bezpochyby výborně natočený a zahraný, ovšem zbytečně moralizující, řešící a chvílemi neúnosně protahovaný a přelidněný.

Tušená pointa
Zralý hrdina má práci a milenky, jeho žena trpí bezdětností a péčí o matku-kleptomanku. Jejich přátelé si zpestřují manželský sex převleky, za což jimi dcera pohrdá a trestá je rebelským vztahem s věčně zkouřeným mladým "satanistou".

TRAILER K FILMU POLOČAS ROZPADU

Obvyklý městský propletenec vztahů, vrcholící aférou na způsob Lolity, tak trochu připomíná českého Medvídka, ovšem Medvídka – až na dvě tři výjimky – takřka bez humoru.

Z filmu Poločas rozpaduZato přidává ještě dvě otřepané zbraně, fotoaparát v rukou buřičky – a v mladíkových granát, jenž podle zákonů dramatu nemůže nevybuchnout; od počátku tak tušíme pointu.

Mám prachy, jsem v háji
Nejvíc však z přehlídky citových úletů trčí motiv arménské běženkyně, úporně okatý kontrast pravé tragédie vedle směšných trablů hrdinů, kteří mobily zahazují do koše a vykřikují "mám prachy, mám všecko, a jsem v háji".

Z filmu Poločas rozpadu

Nutným výsledkem je pak mondénní moralita podávaná za studena a na efekt. Dokonce i četný sex působí odtažitě: když úžasně nezajímavý Ján Kroner podvacáté rozepíná podprsenku Táně Pauhofové, která naopak filmu vévodí, už to popravdě nikoho nezajímá.

Režisér Vlado Fischer prostě zvolil módní typ filmu, jakých je plná Evropa – a žádný v paměti neutkví, protože všechny se hloubavě předvádějí přiškrceny v téže civilizační šněrovačce. Jen pro nás má Poločas rozpadu bod navíc: po čase tu společně zní čeština a slovenština.

Poločas rozpadu
SR, režie Vlado Fischer, hrají Ján Kroner, Klára Pollertová-Trojanová, Iva Janžurová, Táňa Pauhofová, 105 minut.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz