Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politická sci-fi si vzala víc, než unese

  2:08aktualizováno  2:08
Činohra Národního divadla uvedla v Divadle Kolowrat světovou premiéru původní hry Jana Vedrala Staří režiséři. Podtitul We got him! (Máme ho!) jsou slova, jimiž Američané oznámili dopadení Saddáma Husajna.

ze hry Staří režiséři - Eva Salzmannová, Jan Bidlas, Oldřich Vlček | foto: Národní divadlo

Vnější podobou jde o politickou sci-fi. Na vymřelou planetu dorazí tým, který zde má odebrat vzorky diktátorství a umělecké servility vůči moci.

Velitel výpravy (Johanna Tesařová) hlásí splnění úkolu. Z kontejneru se vyvalí skupina bizarně pojmenovaných čtyř "gerontů". Více než stoletá filmová režisérka Die Erste, kterou hraje Eva Salzmannová, zřetelně odkazuje k Leni Riefenstahlové.

Jednička, jednadevadesátiletý filmový režisér (Martin Finger), místy snad přímo cituje z pamětí Otakara Vávry. Ace direktor ztělesněný Janem Hartlem se jednu chvíli coby Elie Kazan vymlouvá ze svého udávání kolegů a sochař Mastěr (Rudolf Stärz) hovoří o Stalinově sousoší v Praze, jehož autorem je Otakar Švec.

Diktatura jako tasemnice
Všichni zapomínají, komu zobali z ruky, nebo si to nechtějí přiznat. Nejvýrazněji svůj part cynické "žravé dámy" rozehrála Salzmannová, fachidiotskou pózu velmi přesvědčivě zvládl Hartl.

Diktátorská figura nazvaná Číslo jedna (Oldřich Vlček) na sebe bere podobu bolševického maršalissima, nacistického führera, nejautentičtější je coby Nicolae Ceaušescu.

Největší slabinou hry je fakt, že postrádá děj, že jde jen o sled obrazů, které překypují rétorikou, jež místy zcela vytlačuje přirozenou řeč.

Režii Ivana Rajmonta se podařilo sled událostí na scéně jakžtakž zpřehlednit, ale ani tak se divák neubrání dojmu, že autor honí ne sedm, ale sedmdesát sedm zajíců najednou.

V samotném úvodu říká velitel operace, že "nedemokratické ideologie" jsou jako články tasemnice a že "zbavit se článků přináší jen okamžitou úlevu".

Obávám se, že udeřit problém diktatury na "hlavičku" se autorovi podařilo jen částečně. Chilský nositel Nobelovy ceny Pablo Neruda v jedné básni vypočítává všechna pekelná muka, která čekají po smrti na diktátora Franka. Jenže těch muk bylo nějak moc a jejich přemnožení oslabilo jejich odstrašující sílu. A podobné je to i v Kolowratu.

Jan Vedral: Staří režiséři (We Got Him!)
Národní divadlo Praha, Divadlo Kolovrat, režie: Ivan Rajmont, světová premiéra 18. a 26. března, délka představení 130 minut.
Hodnocení MF DNES: 50 %

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz