Poledňáková završí svou slavnou trilogii

  • 3
Kromě již známých plánů na druhé díly snímků Bony a klid či Sněženky a machři se rýsuje nová událost: návrat autorky a režisérky Marie Poledňákové, jejíž chystaný film pro kina Jak se krotí krokodýli volně naváže na slavné komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

"Scénář je hotový, ale nechceme tak silný projekt zbytečně uspěchat," vysvětluje producent Miloš Šmídmajer, který přivedl na svět i letošní český šlágr kin, pátý díl Básníků.

V současné době se vydává s režisérkou na předběžné obhlídky na Slovensko, začátek natáčení plánují na jaro 2005, kdy původně počítali s premiérou Krokodýlů.

"Takže ptát se na herecké obsazení je zcela předčasné," odvrací otázku, jež napadne každého diváka - jak se tvůrci vypořádají se skutečností, že dětská hvězda minulých příběhů, Tomáš Holý zářící v roli malého Vaška, už nežije.

Sága pokračuje knihou
Nyní dvaašedesátiletá Marie Poledňáková, z jejíž dílny pochází i vítězný film divácké ankety o nejoblíbenější českou komedii století S tebou mě baví svět, natočila "Velrybu" v roce 1977.

Obrovský úspěch příběhu o podnikavém Vaškovi, který najde svého tatínka v horolezci neboli Františku Němcovi navzdory rozpakům své maminky-baletky ztvárněné Janou Preissovou, si hned vynutil pokračování.

Roku 1978 už následovala "Polepšovna", v níž se děj přesunul ze zimních hor na letní chalupu, k postavám přibyl dědeček v podání Josefa Karlíka a v závěru Vaškovi rodiče čekali přírůstek do rodiny. Ohlas byl opět velký, oba díly se prodaly do třiatřiceti zemí světa.

Režisérka se pak věnovala i filmům pro kina, naposledy v roce 1990 uvedla Dva lidi v zoo. K postavám, jež jí vynesly ceny z televizních festivalů v Monte Carlu, se vrátila až roku 1995 knihou Jak Anděla viděla anděla.

Jak tu vypadá po letech rodina tatínka Luboše, maminky Anny a syna Vaška? Je bohatší o nového člena, školačku Andělu, která svými rošťáckými nápady nahrazuje rodičům i dědečkovi, jenž se oženil, nepřítomnost už odrostlého Vaška, toho času námořníka.

"Návaznost tu tedy je i není," míní Šmídmajer, "jde o téměř samostatný příběh, předchozí děje jen vzdáleně připomíná."

Když producent knížku objevil, dlouho prý Poledňákovou k návratu za kameru přemlouval: "Ale režisérka je v dokonalé formě, scénář je nabitý ještě více než ty minulé, přináší emoce, vtipy, kouzelné role včetně osmiletého kluka typu Woodyho Allena.

Slibuje dobrou laskavou komedii středního proudu," věří Šmídmajer, který chystá souběžně i zcela odlišný projekt, animovaný film Jiřího Barty. Na ten už má grant státního fondu kinematografie a další prostředky shání v zahraničí.

Veksláci a studenti
Návrat zkusí také další legendy. "Dvojku" zvažují snímek Bony a klid o překupnících valut s Janem Potměšilem v hlavní roli, jejž v roce 1987 zhlédlo téměř 2,7 milionu lidí, i Sněženky a machři, příběh vzpoury středoškoláků na lyžařském zájezdu proti autoritě dospělých, který roku 1982 přivedl do kin přes milion diváků.

V obou případech se píší scénáře, u obou figuruje Radek John, jenž je nyní na dovolené, ani u jednoho se zatím neví, kdo je nakonec natočí. Vít Olmer, který režíroval první film Bony a klid, už v tisku protestoval proti tomu, že jej chtějí producenti nahradit mladším režisérem. Nabídku dostal Karel Janák, který nyní dokončuje generační horskou komedii Snowboarďáci.

"Bony a klid 2 bych dělal moc rád," přiznává Janák, "'jednička' je pro mě skoro modlou. A je pravda, že mě kvůli tomu producenti i Radek John už oslovili."

Zato na Sněženky a machry 2 se Janák nechystá, podobnou látku si totiž užil právě ve Snowboarďácích a navíc nechce být jen režisérem "dvojek", rád by prý natočil taky "nejakou jedničku".

Osobně věří, že pokračování Sněženek by měl natočit jejich původní režisér Karel Smyczek. "Nebo Duchoslav, ten už to několik let plánuje," zmínil Janák jednoho z herců Smyczkova prvního dílu.

,