Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pole tvůrčí a válečná by byla lepší bez Stalina

  4:55aktualizováno  4:55
Vojenský historický ústav uchovává málo známou uměleckou sbírku, v níž lze najít ta nejzvučnější jména československého moderního umění. Konkrétně: František Kupka, Emil Filla, Václav Špála, Rudolf Kremlička či Otto Gutfreund.

Václav Špála - Samaritáni (1916) - barevná kresba, 24x32 cm | foto: Moravská galerie v Brně © Vojenský historický ústav v Praze

Ale pozor, v depozitářích jsou jen díla zobrazující válečnou tematiku nebo ta, která k ní jasně odkazují. Moravská galerie v Brně je první, která připravila velkou expozici válečného umění.

A výstava nazvaná Pole tvůrčí a válečná v brněnském Místodržitelském paláci je mimořádně silná. Mapuje válečná pole tvůrčím způsobem - a nemělo by nás to překvapovat.

Po válečných filmech, které v posledních letech zažívají pozoruhodný vzestup, i po velkých válečných literárních dílech uzrál čas vidět válku i očima malířů či sochařů. Pohled je to dramatický, osudový, místy však, když mezi portréty zraněných vojáků a spálené země problesknou karikatury vládců a vojevůdců, i uvolněně satirický.

Od Zborova ke Stalinovi

Vojtěch Preissig - Czechoslovaks! Join our free colors! (1916-1918)Chronologicky řazená díla (nejstarší je z roku 1916) provází návštěvníka výstavy od první světové války přes desetileté výročí bitvy u Zborova v roce 1927 až po vítězství spojeneckých armád ve druhé světové válce.

Desítky formátem malých kreseb autoři výstavy včlenili do skupin, které mají nejenom vnitřní soudržnost, ale odkazují k sobě navzájem i jako celky. Vlčkovy a Parolkovy krajiny působí na první pohled téměř idylicky a pachuť války získají až s přečtením názvu (Úsvit nad lodí Prezident Grant by mohl být námořnickým zátiším s impresionistickým sluncem třpytícím se na hladině oceánu, kdybychom v podpalubí netušili vojáky jedoucí od Vladivostoku) či s nahlédnutím další kresebné série, kde se z atmosférou podobné krajiny vynoří zraněný voják a rázem atmosféru mění.

František Kupka - Habsburský manifest národům (1916)Pak však přicházejí poslední dvě místnosti (členění Místodržitelského paláce nahrává jasnému dělení historických etap), jimž vévodí portrét Stalina v nadživotní velikosti doplněný dobovými plakáty oslavujícími pracující lid - a válečné hrůzy najednou jen trapně čekají v předsálí.

Bez vysvětlení (a bez varování) se tak návštěvník výstavy po Němečkových bombách podél cesty do Chestres a po Majzlíkově pobřežním opevnění kolem Dovercourtu, po Kupkově Smrti praporečníka Bezdíčka a po sugestivních Divišových kresbách z vězení dozví rudé na bílém, že Mír ubráníme.

Vojenský historický ústav má ve svých depozitářích zmapovaná ještě šedesátá a sedmdesátá léta plná podobných spartakiádních a prvomájových agitek. Ale vedle mrtvých z obou světových válek působí nepatřičně. To neznamená, že k naší historii nepatří - jen pole studenoválečná už nebyla příliš tvůrčí. Výstava v Moravské galerii by tak byla sevřenější a jednoznačnější bez posledních dvou sálů. Bez Stalina.

Pole tvůrčí a válečná
Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác, výstava trvá do 8. února 2009, vstupné 80, snížené 40 korun, 17. listopadu vstup volný.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Najdete na iDNES.cz