Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pole tvůrčí a válečná by byla lepší bez Stalina

  4:55aktualizováno  4:55
Vojenský historický ústav uchovává málo známou uměleckou sbírku, v níž lze najít ta nejzvučnější jména československého moderního umění. Konkrétně: František Kupka, Emil Filla, Václav Špála, Rudolf Kremlička či Otto Gutfreund.

Václav Špála - Samaritáni (1916) - barevná kresba, 24x32 cm | foto: Moravská galerie v Brně © Vojenský historický ústav v Praze

Ale pozor, v depozitářích jsou jen díla zobrazující válečnou tematiku nebo ta, která k ní jasně odkazují. Moravská galerie v Brně je první, která připravila velkou expozici válečného umění.

A výstava nazvaná Pole tvůrčí a válečná v brněnském Místodržitelském paláci je mimořádně silná. Mapuje válečná pole tvůrčím způsobem - a nemělo by nás to překvapovat.

Po válečných filmech, které v posledních letech zažívají pozoruhodný vzestup, i po velkých válečných literárních dílech uzrál čas vidět válku i očima malířů či sochařů. Pohled je to dramatický, osudový, místy však, když mezi portréty zraněných vojáků a spálené země problesknou karikatury vládců a vojevůdců, i uvolněně satirický.

Od Zborova ke Stalinovi

Vojtěch Preissig - Czechoslovaks! Join our free colors! (1916-1918)Chronologicky řazená díla (nejstarší je z roku 1916) provází návštěvníka výstavy od první světové války přes desetileté výročí bitvy u Zborova v roce 1927 až po vítězství spojeneckých armád ve druhé světové válce.

Desítky formátem malých kreseb autoři výstavy včlenili do skupin, které mají nejenom vnitřní soudržnost, ale odkazují k sobě navzájem i jako celky. Vlčkovy a Parolkovy krajiny působí na první pohled téměř idylicky a pachuť války získají až s přečtením názvu (Úsvit nad lodí Prezident Grant by mohl být námořnickým zátiším s impresionistickým sluncem třpytícím se na hladině oceánu, kdybychom v podpalubí netušili vojáky jedoucí od Vladivostoku) či s nahlédnutím další kresebné série, kde se z atmosférou podobné krajiny vynoří zraněný voják a rázem atmosféru mění.

František Kupka - Habsburský manifest národům (1916)Pak však přicházejí poslední dvě místnosti (členění Místodržitelského paláce nahrává jasnému dělení historických etap), jimž vévodí portrét Stalina v nadživotní velikosti doplněný dobovými plakáty oslavujícími pracující lid - a válečné hrůzy najednou jen trapně čekají v předsálí.

Bez vysvětlení (a bez varování) se tak návštěvník výstavy po Němečkových bombách podél cesty do Chestres a po Majzlíkově pobřežním opevnění kolem Dovercourtu, po Kupkově Smrti praporečníka Bezdíčka a po sugestivních Divišových kresbách z vězení dozví rudé na bílém, že Mír ubráníme.

Vojenský historický ústav má ve svých depozitářích zmapovaná ještě šedesátá a sedmdesátá léta plná podobných spartakiádních a prvomájových agitek. Ale vedle mrtvých z obou světových válek působí nepatřičně. To neznamená, že k naší historii nepatří - jen pole studenoválečná už nebyla příliš tvůrčí. Výstava v Moravské galerii by tak byla sevřenější a jednoznačnější bez posledních dvou sálů. Bez Stalina.

Pole tvůrčí a válečná
Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác, výstava trvá do 8. února 2009, vstupné 80, snížené 40 korun, 17. listopadu vstup volný.
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz