Polární expres veze zázraky Vánoc

Diváci si mohou vybrat. Stejně jako ve světě startuje americký animovaný film Polární expres v Česku ve dvou podobách. Již dnes má premiéru trojrozměrná verze v pražském kině Oskar Imax, pozítří film obsadí další dvacítku klasických sálů.

V Imaxu díky pocitu prostorového vnímání mohou lidé uhýbat sněhovým vločkám, stádu sobů nebo řítícímu se vlaku. Kromě jedné titulkované kopie promluví Polární expres česky.

Dabing byl nutností, jde totiž o štědrovečerní pohádku určenou zejména dětem. Po dvacet let tvoří kniha Chrise Van Allsburga Polární expres pravidelnou součást Vánoc v angloamerických rodinách, prý málem už stejně běžnou jako věšení punčoch pro nadílku dárků.

"V době, kdy vyrůstal můj syn, stalo se každoroční tradicí, že jsme mu četli právě tenhle příběh. Nikdy ho nepřestal fascinovat," vzpomíná Robert Zemeckis, který teď stejnojmenný film režíroval.

O zvláštní fantazii předlohy říká: "Přináší představivost z jiného světa, někde mezi sny a realitou, představivost zachycující tajemství neklidného Štědrého večera."

Také spolutvůrce snímku, herec Tom Hanks, přiznal, že vždy mezi listopadem a prosincem předčítá knížku Polární expres svým dětem - čtyřikrát týdně, ale i dvakrát za noc, znovu a znovu.

Dvojici, jež se sešla při vzniku Forresta Gumpa či Trosečníka, nadchla dobrodružná i duchovní cesta, kterou v Polárním expresu podnikne chlapecký hrdina.

"Kniha vyvolává onen neskutečný stav mezi sněním a bděním, kdy sice máte povědomí o realitě, ale současně si připadáte jako ve snu," míní producent Steve Starkey. "I proto jsem svému příteli Zemeckisovi řekl: Takové místo stojí za to, abychom tam vzali diváky s sebou."

Polární expres veze skupinu dětí na sever, do říše elfů, sobů a dárků, které se tu chystají. Podle režiséra mohou děti příběh vnímat doslova jako cestu k nalezení Santa Clause, dospělí jej však chápou jako podobenství o hledání velkých idejí.

Film používá symboly Vánoc, nicméně líčí zároveň obecnější víru i v takové věci, které nelze spatřit a jimž nelze porozumět. "Člověk roste, ale naštěstí se nestává natolik cynickým, aby přestal věřit v zázraky," doufá Zemeckis.

Autor knihy Chris Van Allsburg použil jako ilustrace k Polárnímu expresu vlastní olejomalby, jejichž styl se filmaři pokusili přenést na plátno. "Šťastné děti, které vědí, že veselý tlustý chlapík v červeném oblečení na létajících saních opravdu existuje," říká Van Allsburg.

Podle jeho jiné předlohy už vznikl úspěšný film Jumanji. "Měli bychom jim závidět. Sklon věřit na zázraky mohou sice někteří pokládat za nedostatek logiky, či dokonce za naivitu, nicméně ve skutečnosti je to dar. Svět s lochnesskou příšerou je rozhodně lepší než ten, který ji postrádá."

Hanks a Zemeckis věří, že takový dar věčně užaslých kluků stále mají. Ostatně režisér to dokázal už svým Návratem do budoucnosti a dvouoscarový herec právě při práci na Polárním expresu, kde animovaným postavám vlastně "stál modelem" a čtyřem z nich včetně Santy Clause propůjčil svůj hlas.

Ve Spojených státech už brzy Polární expres prolomí sto milionů dolarů na tržbách, nicméně obchodní zázrak dosud nepřinesl. Vstoupil totiž do přímé soutěže s jiným animovaným hitem - filmem Úžasňákovi - a ten je neporazitelný. Už má na kontě přes dvě stě dvacet milionů dolarů a navíc výhodu, že láká do kina nejen o Vánocích.

Snímek z animovaného filmu Polární expres

,