Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokračování Ďáblovy bible zamíří na Moravu

  10:36aktualizováno  10:36
Jeden z nejcennějších středověkých rukopisů - Ďáblova bible, se stal literárním hrdinou. Legendu, která je s památkou spojena, zpracoval i německý spisovatel Richard Dübell. Historický román zabral, autor ve středu v Brně ohlásil jeho pokračování.

Ďáblova bible - Ďáblova bible | foto: Švédská královská knihovna

Místo si jeden z nejoblíbenějších německých literátů křísících historii nezvolil náhodou. "Román s pracovním názvem Strážci Ďáblovy bible se totiž bude odehrávat na hradě Pernštejně, dále v Brně a jeho okolí," prohlásil Dübell.

Kvůli pokračování svého tajemného příběhu z počátku 17. století zanechal na přání svého německého nakladatele jiné práce. Rukopis ještě není hotový, přesto už je román ohlášen na září.

Humbuk kolem pražské expozice pomohl prodeji
V Německu se Ďáblovy bible prodalo více než 12 tisíc výtisků, což představuje Dübellův dosud největší triumf. Pětačtyřicetiletý autor má za sebou jedenáct historických románů.

Příjezd Ďáblovy bible"Ďáblovu bibli jsme vydali dokonce o pár týdnů dříve, než vyšlo originální německé znění. Román jsme překládali přímo z rukopisu," uvedla Olga Ströbingerová z nakladatelství MOBA.

Chvat podpořený mediálním humbukem kolem výstavy cenného rukopisu přivezeného ze Švédska se vyplatil. Její česky psanou verzi si pořídily bezmála čtyři tisíce lidí.

Dübell: Výstava mě zklamala
O pokračování příběhu se však autor příliš šířit nechce. Prozradil pouze, že začne v Praze roku 1612, kdy po smrti císaře Rudolfa II. vtrhnou na Hradčany loupeživé hordy a ukořistí nejnebezpečnější knihu své doby – Ďáblovu bibli.

"Hlavní část mého vypravování se však odehraje na Moravě a vše vyvrcholí roku 1618, tedy počátkem třicetileté války," řekl Dübell, který dnes jako čestný host zavítá na festival Svět knihy.

Ďáblova bibleRodák z německého Landshutu nedaleko Řezna se prý o českou historii moc nezajímal. "Vaše nejen středověké dějiny mě začaly zajímat až po pádu železné opony," prohlásil spisovatel, který si dvě svá díla sám ilustroval a jehož baví i fotografování či kreslení karikatur. Z českých spisovatelů obdivuje Milana Kunderu.

A jak vzpomíná na osobní setkání s rukopisem pocházejícím z přelomu 12. a 13. století, jenž se mu stal inspirací a přinesl mu popularitu? "Ve Stockholmu mne k originálu nepustili. Pražská výstava mne zklamala, nebyla dobře organizována. Ale i tak jsem nad tou knihou cítil nesmírné vzrušení, které jsem při studiu žádného historického pramene předtím nezažil."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz