Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokorného putování s vodkou je odpudivě krásné

aktualizováno 
- Dramatizace novely Moskva - Petuški jednoho z otců ruského literárního undergroundu Venedikta Vasiljeviče Jerofejeva je v brněnském HaDivadle poslední premiérou sezony. "Podzemní" text z roku 1970 obíhal Rusko léta ve strojopisných verzích a v západní Evropě se dočkal desítky oficiálních vydání, u nás vyšel počátkem 90. let. O věhlas textu se postaralo i jedno z kritických hodnocení, které Jerofejevově spisku vtisklo podtitul "bible ruských alkoholiků".
Hrdinou kratičké prózy s autobiografickými rysy je kdysi vzdělaný pijan Veňa. Jeho putování vlakem za milou do vesnice Petuški - přesně 126 kilometrů od hlavního města - se promění ve velké delirium, na jehož konci čeká smrt. Naturalistický obraz pouti jednoho notorika se smrskl do několika poloh: třesavá kocovina, bolestivý absťák, blábolivé opojení a spousta srážek s podobnými lidmi a neodbytnými představami vlastního deliria. V děsivě groteskním tónu, v němž není nouze o černý humor, se však neskrývá pouze rafinovaně dráždivý popis uchlastaného osudu. Nejdramatičtější nejsou žaludek dráždící receptury, rýsování bezuzdných pijatik, ale právě přízračné Veňovy vize, kdy hovoří s anděly, Bohem, Satanem nebo sfingou.
Autor scénáře Janoš Krist s novým překladem Leoše Suchařípy podržel momenty, z nichž lze hádat hrdinovu rozdrolenou sečtělost, jeho historický i náboženský rozhled.
Půdorys inscenace Jiřího Pokorného tvoří zejména svíravý kruh (na scéně dokonce vysypaný ze stovek vajglů) a až věcný pohled na jeho oběť. Režie jakoby nezúčastněně rozehrává odpudivě omšelé divadlo, v němž se sem a tam smýká Cyril Drozda v hlavní roli.
Pokorný neváhá drsně zesílit expresivitu večera a v závěru zinscenoval velký mokvavý obraz ožralých soudruhů. Všichni střídavě močí, zvrací a rozlévají kořalku. Divokou scénu, která inscenaci dominuje, ovšem několikrát citlivě vyvážil jemně krouženými sebezpytnými halucinacemi. Nesmyslná Veněčkova smrt se tak nakonec promění v křehkou jevištní báseň, která budí soucit, úlevu a někomu je i osvobodivým překvapením.
Herecky bezesporu nejzajímavější devizu inscenace třímá právě Cyril Drozda. Od svého více či méně karikovaného okolí se liší místy třeskutě opravdivou studií alkoholika.
Drozda v sobě podržel nejen tragikomickou polohu, efektní jsou jeho usouženě prázdné stavy, kdy zápolí s halucinacemi, propitým svědomím a zruinovaným tělem. Svému Veněčkovi dodal vskutku ruskou tesknost, jímavý patos zbytečného hrdiny.
V úspěchu poslední inscenace HaDivadla se protlo hned několik šťastných momentů.
Zajímavou dramaturgickou volbu zpečetila dramatizace. Režijní perfekci, v jejímž těžišti uměřeně vyvstal destruktivní obrázek světa vodky, ale i literární přednosti předlohy, dotvrdila souhra celého souboru. Podobné látky zkrátka HaDivadlu sluší.

Venedikt Vasiljevič Jerofejev: Moskva Petuški
 
HaDivadlo Brno

překlad Leoš Suchařípa
dramatizace Janoš Krist
režie Jiří Pokorný
scéna Aleš Votava
kostýmy Zuzana Krejzková
hudba Michal Ničík
dramaturgie Janoš Krist

Premiéra 14. a 17 května v Kabinetu Múz

Autor:


Témata: HaDivadlo, Humor, Vlak

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz