Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokání, romantické zjevení na oscarové dráze

  10:11aktualizováno  10:11
Stál jen 30 milionů dolarů, ale už získal dva Zlaté glóby, 14 nominací na ceny Britské filmové akademie a sedm nominací na Oscara. Film Pokání přichází do Česka.

Z filmu Pokání | foto: Bontonfilm

Oslnivá dráha britské historické romance Pokání začala loni v září v Benátkách. Film tu obstaral slavnostní zahájení, což byla pocta o to větší, že se pětatřicetiletý Joe Wright stal vůbec nejmladším režisérem, jehož dílo kdy otvíralo nejstarší festival na světě.

A od té chvíle vítězné tažení Pokání pokračuje. Traduje se, že už od poloviny příběhu pláče celá ženská část kin a muži se prý kradmo přidají, jakmile nádherná Keira Knightley v roli Cecilie pronese k svému milému Robbiemu alias Jamesi McAvoyovi: "Miluju tě. Budu na tebe čekat. Vrať se. Vrať se mi."

Jedna pravda, mnohé pravdy
Ale pozor, v Pokání nejde o lacinou sentimentální historku. Film vznikl podle stejnojmenného bestselleru ceněného autora Iana McEwana, z jehož předloh už se filmové podoby dočkala díla Nevinný, Podivná pohostinnost, Betonová zahrada či První láska, poslední pomazání.

Na scénáři Pokání spolupracoval režisér se slavným Christopherem Hamptonem, jenž tvrdí, že přepsat opravdu dobrou knížku je mnohem těžší než špatnou, a dodává: "Podle mě je Pokání jedním z nejlepších románů za posledních dvacet let."

První verze scénáře se od románu lišila, ale Wrightovi příběh připadal skvělý v původní podobě, takže psali znovu a drželi se co nejvíce předlohy. "Kniha má tolik různých verzí, kolik má čtenářů. A já jsem Pokání zfilmoval v podobě, v jaké se mi při čtení odehrávalo v hlavě," shrnul jeden z nejslibnějších režisérů své generace.

Pokání je teprve druhým celovečerním filmem tvůrce, jenž nejprve točil krátké a televizní snímky, ovšem předloni oslnil hned svým debutem Pýcha a předsudek, také přepisem literární dobové látky, nominovaným na čtyři Oscary.

Na Pokání Wrighta lákalo vyprávění očima hrdinky Briony Tallisové v třech klíčových obdobích jejího života: "Příběh se postupně odkrývá v celé kráse při zkoumání jedné pravdy v porovnání s ostatními pravdami."

Právě s rolí Briony myslel původně na aktérku své prvotiny Keiru Knightley, ale té se zalíbila role Cecilie, zatímco o postavu její mladší sestry Briony, jež vejde do děje jako dvanáctiletá, se podělily tři herečky.

Co zaviní lež
Briony coby školačka lživě nařkne zahradníka Robbieho ze znásilnění nezletilé sestřenice; mladík místo studií medicíny skončí ve vězení a nešťastná Cecilie, jež ho milovala, odejde od rodiny.

Až po čase Briony dojde, co provedla. V té době však už její sestra pracuje v nemocnici a její milý se výměnou za kratší trest dal do armády, jež má ve Francii zastavit postup Němců - je druhá světová válka. Briony se chce kát coby ošetřovatelka a požádat dvojici, jíž ublížila, o potrestání. Ale stihne to, když městu hrozí nálety?

Spolu s plynoucím časem mění film i styl a barvy. Z žáru léta 1935 v sídle Tallisových se děj přenese do Londýna za války nebo do Dunkerque, jejž "hraje" pláž v Redcaru.

Akční scéna v jediném záběru obsáhla hudební pavilon, ruské kolo, vybombardované budovy, obří loď na břehu, zpívající sbor, vojáky na koních i muže hrající fotbal. "Od šesti hodin ráno do půl sedmé večer jsme nacvičovali a pak to celé třikrát sjeli," vypráví režisér.

Spoustu chvály má pro Keiru Knightley: "Imponuje mi, že se nebála hrát postavu zpočátku chladnou, složitou a nepříjemnou. Je odvážná, že to vzala, spousta herců má panický strach, že se kvůli nesympatické roli divákům znelíbí." A McAvoy je podle něj "tak dobrý, že si nemůžete pomoci, abyste si ho nezamilovali. Když se směje, smějete se taky, když pláče, pláčete s ním."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz