Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokání, romantické zjevení na oscarové dráze

  10:11aktualizováno  10:11
Stál jen 30 milionů dolarů, ale už získal dva Zlaté glóby, 14 nominací na ceny Britské filmové akademie a sedm nominací na Oscara. Film Pokání přichází do Česka.

Z filmu Pokání | foto: Bontonfilm

Oslnivá dráha britské historické romance Pokání začala loni v září v Benátkách. Film tu obstaral slavnostní zahájení, což byla pocta o to větší, že se pětatřicetiletý Joe Wright stal vůbec nejmladším režisérem, jehož dílo kdy otvíralo nejstarší festival na světě.

A od té chvíle vítězné tažení Pokání pokračuje. Traduje se, že už od poloviny příběhu pláče celá ženská část kin a muži se prý kradmo přidají, jakmile nádherná Keira Knightley v roli Cecilie pronese k svému milému Robbiemu alias Jamesi McAvoyovi: "Miluju tě. Budu na tebe čekat. Vrať se. Vrať se mi."

Jedna pravda, mnohé pravdy
Ale pozor, v Pokání nejde o lacinou sentimentální historku. Film vznikl podle stejnojmenného bestselleru ceněného autora Iana McEwana, z jehož předloh už se filmové podoby dočkala díla Nevinný, Podivná pohostinnost, Betonová zahrada či První láska, poslední pomazání.

Na scénáři Pokání spolupracoval režisér se slavným Christopherem Hamptonem, jenž tvrdí, že přepsat opravdu dobrou knížku je mnohem těžší než špatnou, a dodává: "Podle mě je Pokání jedním z nejlepších románů za posledních dvacet let."

První verze scénáře se od románu lišila, ale Wrightovi příběh připadal skvělý v původní podobě, takže psali znovu a drželi se co nejvíce předlohy. "Kniha má tolik různých verzí, kolik má čtenářů. A já jsem Pokání zfilmoval v podobě, v jaké se mi při čtení odehrávalo v hlavě," shrnul jeden z nejslibnějších režisérů své generace.

Pokání je teprve druhým celovečerním filmem tvůrce, jenž nejprve točil krátké a televizní snímky, ovšem předloni oslnil hned svým debutem Pýcha a předsudek, také přepisem literární dobové látky, nominovaným na čtyři Oscary.

Na Pokání Wrighta lákalo vyprávění očima hrdinky Briony Tallisové v třech klíčových obdobích jejího života: "Příběh se postupně odkrývá v celé kráse při zkoumání jedné pravdy v porovnání s ostatními pravdami."

Právě s rolí Briony myslel původně na aktérku své prvotiny Keiru Knightley, ale té se zalíbila role Cecilie, zatímco o postavu její mladší sestry Briony, jež vejde do děje jako dvanáctiletá, se podělily tři herečky.

Co zaviní lež
Briony coby školačka lživě nařkne zahradníka Robbieho ze znásilnění nezletilé sestřenice; mladík místo studií medicíny skončí ve vězení a nešťastná Cecilie, jež ho milovala, odejde od rodiny.

Až po čase Briony dojde, co provedla. V té době však už její sestra pracuje v nemocnici a její milý se výměnou za kratší trest dal do armády, jež má ve Francii zastavit postup Němců - je druhá světová válka. Briony se chce kát coby ošetřovatelka a požádat dvojici, jíž ublížila, o potrestání. Ale stihne to, když městu hrozí nálety?

Spolu s plynoucím časem mění film i styl a barvy. Z žáru léta 1935 v sídle Tallisových se děj přenese do Londýna za války nebo do Dunkerque, jejž "hraje" pláž v Redcaru.

Akční scéna v jediném záběru obsáhla hudební pavilon, ruské kolo, vybombardované budovy, obří loď na břehu, zpívající sbor, vojáky na koních i muže hrající fotbal. "Od šesti hodin ráno do půl sedmé večer jsme nacvičovali a pak to celé třikrát sjeli," vypráví režisér.

Spoustu chvály má pro Keiru Knightley: "Imponuje mi, že se nebála hrát postavu zpočátku chladnou, složitou a nepříjemnou. Je odvážná, že to vzala, spousta herců má panický strach, že se kvůli nesympatické roli divákům znelíbí." A McAvoy je podle něj "tak dobrý, že si nemůžete pomoci, abyste si ho nezamilovali. Když se směje, smějete se taky, když pláče, pláčete s ním."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Najdete na iDNES.cz