Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohyb a tanec uchvátí Žďár

  10:30aktualizováno  10:30
Žďár nad Sázavou - Dvoudenní přehlídku soudobého moderního pohybového divadla, která vyvrcholí sobotním regionálním kolem Národní přehlídky scénického tance, hostí o víkendu město Žďár nad Sázavou. Taneční festival Divadlo, pohyb, tanec zapustil ve Žďáru své kořeny, neboť jeho letošní ročník je již sedmým v řadě .

"Smyslem této akce je, aby se na přehlídce setkali jak profesionálové, tak amatéři," uvedl Jiří Lösl, člen Tanečního a pohybového divadla "My", které je společně s Domem kultury ve Žďáru jedním z organizátorů přehlídky. Podle této osnovy je naplánován i celý harmonogram víkendového setkání tanečníků. To odstartuje v pátek 8. června přehlídka profesionálních tanečních skupin, kde se na jednom jevišti setkají jak čeští tak slovenští tanečníci.

Výrazový tanec založený na obraze, pohybu mnohdy na hranici absolutního fyzického nasazení, které ještě více vypovídá o ztvárňovaných pocitech, tužbách a výrazovým ztvárněním popisuje například partnerské, ale i současné společenské problémy, si mohou zájemci vychutnat prostřednictvím profesionálních tanečníků. Ty budou zastupovat i dva hosté ze Slovenska. Tanečná společnost Artyci předvede choreografii One Yin For Every Yang a soubor Peter Groll and Friends, jenž ztvární tanec pojmenovaný In a Minor Key. Do pátečního programu přispěje například i Taneční a pohybové divadlo My, které zatančí choreografii Rozhovory, nebo tanečníci Petr Opavský a Lucie Klosová, kteří se nechali inspirovat Exupéryho Malým princem.

Nedílnou součástí festivalové tváře bude i tradiční výukový seminář. Letos se začne v sobotu od 9 hodin. "Účastníci přehlídky budou mít šanci zhlédnout praktické rady tanečních choreografů a vidět nejnovější techniky a postupy na tanečním parketu," vysvětlila Daniela Homolová z Domu kultury ve Žďáru nad Sázavou, která se na organizaci  podílí.

Druhý, závěrečný den přehlídky bude ve znamení regionálního kola Národní přehlídky scénického tance. Do té se letos přihlásilo celkem čtrnáct jednotlivých souborů z jižní Moravy, které předvedou na dvaadvacet tanečních choreografií a kompozic.

Jejich uměleckou hodnotu bude posuzovat odborná porota, která vybere ty nejlepší pro celostátní Národní přehlídku scénického tance. V hodnotící porotě usedne Marie Kinsky, Elvíra Němečková, Jaroslav Langmaier a Miroslav Kozínek. Ti svým závěrečným verdiktem uzavřou i celé taneční setkání ve Žďáru nad Sázavou.

Autoři:



Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz