Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohádkové bytosti přebývají v galerii

  9:28aktualizováno  9:28
Jihlava - Čarodějnice, draci, čerti, ale i princezny a víly přebývají v Jihlavě. Pohádkové bytosti se ubytovaly v Galerii Jána Šmoka při Střední umělecké škole grafické na výstavě dětské ilustrační tvorby. Více než dvacítka autorů zaplnila prostory galerie ilustracemi knižními i časopiseckými a novinovými. K připomenutí jsou Mateřídouška nebo Čtyřlístek.

Obsahem ilustrací nejsou jen pohádkové motivy, svoje místo tu mají i fauna a flóra a současný i minulý svět lidí. Tuzemsko se snoubí s exotikou a věci běžné denní potřeby s neobvyklými. Vedle pohádkových bytostí najdeme obyčejné lidi. Obsah ilustrací prostě odpovídá šíři knižní produkce pro děti a odkazuje k snad ještě širšímu zájmu dětí.

Pořadatelem výstavy je Svaz ilustrátorů, který spadá po Českou unii výtvarných umělců. Jihlavská expozice je částí souborné výstavy svazu, která se konala v loňském roce v Havlíčkově Brodě. "Dá se říci, že jde o jakési ozvěny havlíčkobrodské výstavy," říká pracovnice galerie Vendula Blajdová.

Většina prací nese označení akvarel. Touto technikou se prezentuje například Jaroslav Malák, jehož seriál Olda a Polda lákal svého času malé čtenáře časopisu Čtyřlístek. Stejnou techniku používá i Miloš Noll, na jehož ilustracích může návštěvník galerie sledovat například výjevy z ranních dopravních špiček. Kromě těchto dvou se nejrozšířenější technikou představují třeba Olga Franzová, Marie Tichá nebo Luboš Grunt.

V tvorbě dětských ilustrátorů se ovšem neprosazuje pouze akvarel, své místo dostávají i další techniky. Perokresbu zastupují na výstavě práce Václava Kubáta, Lucie Štamfeskové a Michala Kudělky. Kvaše pak ukazuje Eva Sýkorová - Pekárková a temperu Lucie Dvořáková. Malířské a kreslířské techniky uvolnily pouze jedno místo grafikám Olgy Ptáčkové. Nabízené techniky kombinují ve své tvorbě Jarmila Marešová či Vlasta Baránková. Co je všem výtvarníkům zastoupeným na výstavě společné,  jsou výčty jejich uveřejněné tvorby a bohaté seznamy ocenění, která za své ilustrace získali.

Kromě více než stovky ilustrací nabízí galerie Jána Šmoka i doprovodný program. "Součástí expozice jsou dvě videoprojekce," doplňuje Blajdová. Autorem prvního videofilmu, animované pohádky, je Gabriel Filcík. Druhý videofilm představuje práci akademického malíře Josefa Kremláčka. "Jsou to návrhy, které jsem vytvářel pro filmové studio v Bratislavě," říká třebíčský výtvarník, také známý ilustrátor.

Výstava se dosud těší celkem velkému zájmu. "Chodí sem totiž mateřské školy," prozrazuje Blajdová. Právě kvůli dětskému návštěvníkovi se provoz galerie rozšířil i na sobotní dopoledne. "Chceme umožnit co největšímu počtu návštěvníků vidět naši výstavu," vysvětluje tento krok Blajdová. Výstava v Galerii Jána Šmoka potrvá do konce května.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz