Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohádkové bytosti přebývají v galerii

  9:28aktualizováno  9:28
Jihlava - Čarodějnice, draci, čerti, ale i princezny a víly přebývají v Jihlavě. Pohádkové bytosti se ubytovaly v Galerii Jána Šmoka při Střední umělecké škole grafické na výstavě dětské ilustrační tvorby. Více než dvacítka autorů zaplnila prostory galerie ilustracemi knižními i časopiseckými a novinovými. K připomenutí jsou Mateřídouška nebo Čtyřlístek.

Obsahem ilustrací nejsou jen pohádkové motivy, svoje místo tu mají i fauna a flóra a současný i minulý svět lidí. Tuzemsko se snoubí s exotikou a věci běžné denní potřeby s neobvyklými. Vedle pohádkových bytostí najdeme obyčejné lidi. Obsah ilustrací prostě odpovídá šíři knižní produkce pro děti a odkazuje k snad ještě širšímu zájmu dětí.

Pořadatelem výstavy je Svaz ilustrátorů, který spadá po Českou unii výtvarných umělců. Jihlavská expozice je částí souborné výstavy svazu, která se konala v loňském roce v Havlíčkově Brodě. "Dá se říci, že jde o jakési ozvěny havlíčkobrodské výstavy," říká pracovnice galerie Vendula Blajdová.

Většina prací nese označení akvarel. Touto technikou se prezentuje například Jaroslav Malák, jehož seriál Olda a Polda lákal svého času malé čtenáře časopisu Čtyřlístek. Stejnou techniku používá i Miloš Noll, na jehož ilustracích může návštěvník galerie sledovat například výjevy z ranních dopravních špiček. Kromě těchto dvou se nejrozšířenější technikou představují třeba Olga Franzová, Marie Tichá nebo Luboš Grunt.

V tvorbě dětských ilustrátorů se ovšem neprosazuje pouze akvarel, své místo dostávají i další techniky. Perokresbu zastupují na výstavě práce Václava Kubáta, Lucie Štamfeskové a Michala Kudělky. Kvaše pak ukazuje Eva Sýkorová - Pekárková a temperu Lucie Dvořáková. Malířské a kreslířské techniky uvolnily pouze jedno místo grafikám Olgy Ptáčkové. Nabízené techniky kombinují ve své tvorbě Jarmila Marešová či Vlasta Baránková. Co je všem výtvarníkům zastoupeným na výstavě společné,  jsou výčty jejich uveřejněné tvorby a bohaté seznamy ocenění, která za své ilustrace získali.

Kromě více než stovky ilustrací nabízí galerie Jána Šmoka i doprovodný program. "Součástí expozice jsou dvě videoprojekce," doplňuje Blajdová. Autorem prvního videofilmu, animované pohádky, je Gabriel Filcík. Druhý videofilm představuje práci akademického malíře Josefa Kremláčka. "Jsou to návrhy, které jsem vytvářel pro filmové studio v Bratislavě," říká třebíčský výtvarník, také známý ilustrátor.

Výstava se dosud těší celkem velkému zájmu. "Chodí sem totiž mateřské školy," prozrazuje Blajdová. Právě kvůli dětskému návštěvníkovi se provoz galerie rozšířil i na sobotní dopoledne. "Chceme umožnit co největšímu počtu návštěvníků vidět naši výstavu," vysvětluje tento krok Blajdová. Výstava v Galerii Jána Šmoka potrvá do konce května.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz