Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poezie na papíře i na kůži

  23:06aktualizováno  23:06
Básně se nemusí jen číst či recitovat, ale také se dají předvádět za aktivní účasti publika. O tom se v rámci akce Poezie v prostoru mohli v minulých dnech přesvědčit pražští chodci, kteří ve vestibulu metra Muzeum či v univerzálním prostoru No D v Dlouhé ulici narazili na produkci Patience Agbabi. Tato pětatřicetiletá Londýňanka nigerijského původu byla v anketě jistého kulturního časopisu spolu s populární zpěvačkou Mel B označena za nejvlivnější britskou černou ženu a její tvorba dle názoru předních literárních kritiků znovu vdechla britské poezii život.
Patience Agbabi předvádí svou poezii

Patience Agbabi předvádí svou poezii | foto: MAFA - Dan Materna

Patience Agbabi se nechává inspirovat jak klasiky typu Geoffrey Chaucera, tak americkým jazzem a rapem, a její rýmované verše tak přímo volají po expresivním přednesu a doprovodných pohybech. A třebaže nikam jako umělkyně zrovna nezapadá, nezdůrazňuje svou odlišnost. Naopak. Dotýká se univerzálních témat a těší ji, že stejně vřelého přijetí se jí dostalo kupříkladu v Hamburku i v Johannesburgu.

Agbabi patří k druhé generaci přistěhovalců, což znamená, že v africké vesnici se narodili její rodiče. Ona sama vyrůstala v adoptivní bílé rodině v Sussexu a Walesu, zatímco biologickou matku a otce v Londýně pravidelně navštěvovala, a nese v sobě tedy jakési dvojí dědictví. V prvé řadě se však vnímá jako Britka, třebaže okusila, jak silný je v její vlasti rasismus - následkem politické korektnosti se v 90. letech sice z povrchu vytratil, nicméně stále doutná. Patience dává přednost těm svým bílým kamarádům, kteří přiznají, že mají strach, čekají-li v noci sami s Afričanem na vlak, před těmi, kteří se o takové skutečnosti s falešným studem bojí zmínit. O zkušenostech lidí černé pleti obecně se ovšem nechce vyjadřovat - imigranti z Nigérie se vnímají naprosto jinak než černoši z Karibiku, mnoho rozdílů existuje i mezi jednotlivými ostrovy.

Pro představu, o co Patience Agbabi při představeních běží, můžeme uvést verzi jedné Canterburské povídky, v níž se vyskytuje energická žena s pěti bývalými manžely, avšak ona žena - v podání tmavé rapperky - promlouvá současnou nigerijskou angličtinou. S humorem a s hravostí se tak umělkyně chápe dalšího vážného problému, postavení ženy ve společnosti. Ani zde se nestaví do role oběti. Ve své letošní, v pořadí druhé sbírce Transformatrix (první kniha se jmenuje R.A.W. a vyšla před pěti roky) rozvíjí širokou škálu témat: od ženské posedlosti vlasy, která je u Afričanek obzvlášť výrazná, až po klimakterium nebo menstruaci. A předvádí-li Patience pasáž dívky, která cítí značné tlaky v podbřišku a je předrážděná a nervózní, zatímco jí hlavou běží nejrůznější elegantní reklamy na vložky a tampony, vypuknou v smích i ti nejkonzervativnější diváci a posluchači.

U spotřební masové kultury se ostatně ještě musíme zastavit. Patience nepříjemně překvapil fakt, že i v Praze máme Tesco, na druhé straně je však schopna vidět i kladné globalizační jevy - zatímco dříve lidi v izolovaných komunitách pomlouvali pouze své sousedy, dnes díky televizním seriálům najdou společné téma k hovoru i obyvatelé velmi vzdálených krajů. Dělení na umění "vysoké" a "nízké" pak autorka neuznává vůbec - podle ní existuje dobrá a špatná literatura stejně jako dobré a špatné tetování. Ona sama má na jednom rameni vytetované slunce a na druhém hada, s nímž se její biologický otec nemohl vyrovnat, neboť hadi v Nigérii mohou zabít člověka; na zádech pak má vytetováno svébytné umělecké dílo, v němž se výtvarné elementy pojí s jednou její básní. Jelikož se Patience rozhodla poezii nosit i na svém těle a například vyholení vlasů třeba do tvaru písmen je vždy jen dočasné, kůže zůstala jedinou trvalou možností, jak se "poznamenat" poezií.

A jaké je autorčino motto? Latinské carpe diem neboli udělej to prostě hned. Co se začínajících básníků týče, její rada zní následovně: buďte flexibilní. Pokud se neuživíte výhradně tvorbou, pracujte pro rozhlas, účastněte se festivalů, účinkujte v programech pro děti i seniory, učte literatuře a tvůrčímu psaní. I Agbabi působila v nejrůznějších volných uměleckých uskupeních, než se vydala na sólovou dráhu, a dosud uvádí v literárních kavárnách soutěže mladých básníků, jejichž úspěch se měří potleskem publika. Jedním z jejích posledních nápadů je zadat jim na místě téma či první verš a po třiceti minutách práce musí každý přednést výsledek. Pak užší kolo soutěžících po patnácti a finalisté po pěti...

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz