Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podzemí se druhým Potterem nestane

  8:34aktualizováno  8:34
Sotva Joanne K. Rowlingová dokončila potterovskou sérii, na její místo se derou další bestsellery. Patří sem i vynášený Ztracený svět v podzemí. Má na to?

Brian Williams a Roderick Gordon | foto: Profimedia.cz

S Harrym Potterem knížku nespojuje jen to, že je britská, ale i to, že ji objevil a protlačil stejný nakladatel - Barry Cunningham. Když četl Ztracený svět v podzemí (v originále Tunnels), pocítil prý podobné chvění, a tak zcela neznámým autorům Rodericku Gordonovi a Brianu Williamsovi vyplatil závratnou zálohu půl milionu liber (zhruba dvacet milionů korun).

Asi nelitoval: v Británii se za půl roku prodalo přes sto tisíc výtisků, o práva projevilo zájem sedmatřicet zemí, v lednu začalo tažení po Americe a podle knihy se má natáčet film. Tím ovšem asociace s Potterem končí - Ztracený svět v podzemí je námětem i řemeslem dost jiná kniha.

Nesourodá dvojice
Gordon a Williams jsou dlouholetí kamarádi ze studií, dnes téměř padesátníci. Zvláštní dvojice: Gordon vysoký a štíhlý, Williams pomenší a mohutnější; první byl v dětství stydlín, druhý třídní bavič; Gordon působil jako investiční bankéř, Williams vystavoval obrazy a psal scénáře.

Gordon, kterého před sedmi lety vyhodili z práce, vlastnil na anglickém venkově starý, rozpadající se dům, na jehož zahradě často kopal. Až ho jednou soused upozornil, že se může prokopat k tunelu, který spojuje sklep domu s tamějším kostelem.

Na tunel sice nenarazil, ale zrodila se představa Willa - chlapce, kterého fascinují výkopy. Williams pak přidal historku o dělnících, kteří v Liverpoolu náhodně odkryli část spletité podzemní sítě chodeb. Na počátku 19. století je nechal vyhloubit místní filantrop, aby poskytl nezaměstnaným lidem práci.

Dílo autoři společně psali a sami si ho i vydali. Neváhali se zadlužit a v touze prosadit se odkládali výtisky v autobusech, parcích, taxících. Dnes exempláře původní verze nazvané Highfield Mole (Highfieldský krtek) přijdou až na 1 000 liber.

Nový nakladatel změnil název i design, ilustrací Briana Williamse je v současném vydání méně. Na knihu na jaře naváže pokračování Deeper (Hlouběji do podzemí, v češtině na podzim), nyní se rodí třetí a poslední (?) díl.

Nejde o objevnou tematiku. V hlubinách se nacházela už starořecká Hádova říše mrtvých, do středu země se vypravili Jules Verne i E. R. Burroughs (nejspíš na něj autoři odkazují i příjmením hrdiny), ze současných autorů popisuje podzemí v sérii o geniálním malém zločinci Ir Eoin Colfer. Gordon s Williamsem se víceméně ubírají vlastní cestou, která však nezkušené vypravěče občas svede na scestí.

Trochu podivná rodinka
Příběh začíná celkem rozverně: na ospalém londýnském předměstí žije podivná rodinka Burrowsových. Její členové jsou tak odlišní, až se zdá, že k sobě nepatří.

Otec, vzděláním archeolog, správcuje v zašlém místním muzeu, jehož je jediným zaměstnancem. Se čtrnáctiletým synem Willem ho pojí zápal pro staré předměty a vykopávky - pro oba je to vítaný útěk před nároky i posměchem okolí.

Tím trpí zvláště Will, typický outsider, šikanovaný spolužáky pro své albínské vzezření. Matka Burrowsová manželovi vyčítá neschopnost, ale sama se věčně válí u televize a starost o domácnost převelela na pořádkumilovnou dceru Rebeccu, o níž se čtenář jinak moc nedozví - tedy kromě závěru knihy.

Ačkoli britský nakladatel knihu charakterizuje jako fantasy, vyprávění je alespoň v prvním díle celkem realistické, což je po stále se množících odvarech čarodějů, elfů, draků, vlkodlaků, skřetů a dalších podivností příjemné osvěžení.

Lidé žijí na zemi podobně jako ti pod zemí, města, domy, ulice i chodníky existují na povrchu i v hlubinách. Jen jedni mají slunce, ti druzí ho nemají, a tak se opírají o umělá světla. Jenže s podrobnějším vysvětlováním se už autoři příliš neobtěžovali, čímž fungování podzemní společnosti poněkud "podkopou".

Orwell jako inspirace?
V podzemí také nastává ostrý zlom vyprávění - z rodinné tragikomedie je rázem "drasťák" inspirovaný nejspíš Georgem Orwellem. Násilí a detailně líčené krutosti nicméně mnohdy působí samoúčelně, jako by tu byly jen proto, aby čtenáře po předchozích rozvleklejších scénách narychlo uvedly do pozoru.

Snad tím autoři zastírají svůj urputný zápas s formou - s některými postavami si nevědí rady, a tak je opustí, aby se k nim obezličkou vrátili (kamarád Chester), či nevrátili (paní Burrowsová), pokusy o souběžnou dějovou linku (pan Burrows) zatím vyznívají dost chabě.

Stejně jako některé motivace - Will podruhé sestupuje do vražedného podzemí, protože si náhle vzpomene, že tam zapomněl kamaráda. Nebylo by jednodušší, kdyby tam předtím rovnou zůstal a skrýval se? Jiná postava se z nadzemní přemíry zla zalyká - ale vyřeší to útěkem do podzemí, které připomíná fašistický stát?

Potíž se Ztraceným světem je v přílišném očekávání, které se nenaplní. V současné produkci je to jistě nadprůměrná a ne zcela nezajímavá četba, která má několik výborných scén, ale současně také řadu začátečnických chyb. V mnoha ohledech by chtěla propracovat, v jiných zase podstatně zestručnit (první díl má na 350 stran!).

V jazyce se autoři snaží o vynalézavost, ale někdy to chtění končí nechtěně úsměvně (zejména ve vršení rozvitých přirovnání). Druhý Harry Potter, podmaňující dokonale přesvědčivými světy a sebejistým vypravěčstvím, se zkrátka nekoná. Ale může se vůbec něco podobného opakovat tak rychle?

R. GORDON, B. WILLIAMS - Ztracený svět v podzemí
Přeložil Zdík Dušek. Fragment, 344 stran, cena 399 korun
Hodnocení MF DNES: 60%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz