Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podvraťák potírá na Internetu rasismus

  20:05aktualizováno  20:05
- Mongrel Core (Podvraťák) a National Heritage (Národní bohatství) jsou skupiny které v sobě sdružují mladé umělce, hip-hopery, sociální pracovníky a vůbec všechny, kdo se nějak chtějí angažovat proti veškerým formám rasové diskriminace a extremismu. “Tvoříme sociálně angažovaný produkt, jehož součástí jsou různí lidé všech ras a národností, stroje, nové technologie a umění hledáme metody, jak jejich prostřednictvím propojit lidi a tím stírat rasismus,” řekl Harwood při své nedávné přednášce v Praze

Přestože oběma skupinám je shodné opovržení jakýmikoli projevy rasové nesnášenlivosti, činnost každé z nich je trochu odlišná.

Mongrel Core se spíše různými projekty přes Internet snaží povzbuzovat lidi, kteří mají nějakou osobní zkušenost nejen s rasovou diskriminací, aby se sami zmobilizovali a něco dělali. Dodáváme jim sebedůvěru. Pro nás je stejně důležitá žena, která umí pracovat s děti jako třeba programátor," vysvětluje Harwood. Podvraťák také podporuje mladé umělce. Není důležité, kdo určité dílo dělá, ale jaké je," pokračuje Harwood.

Druhé sdružení - National Heritage je spíše orientované umělecky. Jeho součástí je například instalační skupina Next five minutes, která svůj projekt s tematikou rasismu nedávno předvedla v Amsterodamu. National Heritage také vydává nejrůznější publikace.

A souvislost starého umění a rasismu?" vznesl řečnickou otázku Harwood. Podle něj je nabíledni. Harwood totiž tvrdí, že například britská National Gallery je plná děl, která byla na trhu prodávána společně s otroky, což svědčí o tom, jakou úctu tehdy společnost měla k živým bytostem.

Řada lidí účastnících se projektu National Heritage má předky otroky. Z vyprávění znají, jaké to bylo a dodnes je to zasahuje, takže i otroctví je i nyní cosi živého," míní Harwood.

Internetové stránky, jejichž spektrum jde od humorných až po vážné, jsou mnohdy umělecky zpracovány. Na první pohled se často návštěvníkovi může zdát, že si otevřel  stránky nějaké rasistické organizace a je jen na něm, zda stránky s opovržením zavře či se jimi bude dále prohrabávat.

Prohlížeč Natural Selection, jehož prostřednictvím se dostanete na jednotlivé stránky, je vytvořen tak, že pokud někdo vyťuká heslo s rasovým podtextem jako třeba negr, na monitoru se například objeví černoška, která říká: Mě se nezbavíš," nebo Každou minutu se narodí další."

Některé stránky zase chtějí upozornit na nadřazené chování britské královské rodiny.Na nich je zase k vidění pomocí počítačová grafiky vytvořený malý princ Charles v černém a bílém vydání, jak mezi nohama schovává Národní bohatství." Jinde si třeba můžete zahrát počítačovou hru, kde střílíte britské strážníky, z nichž se klubou oškliví pavouci s hákovými kříži nebo se můžete dozvědět, že většina typicky anglických věcí, na něž jsou Britové tak hrdí jako na národní symboly, byly vyrobeny v Indii.

Asi nejrafinovanější stránkou je ta, kde se vás její autoři ptají na nejrůznější fyzické znaky, podle nichž má počítač zjistit vaší inteligenci. Čím inteligentnější" jste a čím více údajů vyplníte, tím více dáváte najevo, že se podle vás inteligence pozná dle tělesných proporcí. Tím větší je i pravděpodobnost, že vám na závěr počítač otevře stránky podle vašeho naturelu, tedy hrubě rasistické.

Dnes již proti rasismu bojuje kdekdo. Mongrel Core a National Haritage ovšem zvolily nenásilný a chytrý způsob, jak lidi, kteří sice nijak radikálně nevystupují, zároveň v sobě ale mají, byť neznatelné rasistické sklony, upozornit, že s jejich myšlením není něco v pořádku. Buď ti, kterých se to týká, drobné popíchnutí pochopí a zamyslí se nad sebou, nebo ne, a pak už jim nemá cenu cokoli vnucovat a předělávat je," tak zhruba takhle odůvodňuje existenci svých webových stránek sám Grahem Harwood,  který kromě toho, že je jednouo z hlavních postav celé oraganizace, vydává také speciální CD-ROMY, kde uměleckým způsobem upozorňuje  na problémy menšin jako jsou například lidé umístění v psychiatrických léčebnách.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz