Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klasický film nesmí zemřít, vzkřísit ho chce internetová platforma

  15:58aktualizováno  15:58
Na podporu klasického filmu, jeho technologií a tvorby, tedy na film coby specifický výrazový prostředek, je zaměřena nová internetová platforma Kinoaparát.cz. Věnuje se filmu klasickému, analogovému, fotochemickému či celuloidovému, nabízí i možnost spolupráce mezi umělci a odborníky.

Kamera Bolex Paillar H-16 | foto: micfoto.deviantart.com

"Film vstupuje do nové éry. Končí doba všudypřítomnosti filmového materiálu a filmových projekcí, rapidně klesá jejich dostupnost. Zábavní a spotřební průmysl dokončují digitalizaci celého kinematografického řetězce. Tato situace dnes dopadá na tvůrce i diváky, pro které filmová technologie představuje autentickou formu uměleckého vyjádření s vlastní výraznou estetikou, tvůrčími postupy a způsoby uvažování o pohyblivém obraze," uvádí nový web.

Lidé tam naleznou anonce projekcí, výstav a workshopů, databázi filmové techniky a vybavení, návody na zpracování filmového materiálu a další informace pro filmaře. V knihovně je k dispozici archiv textů, článků a akademických prací týkajících se filmových technologií, filmového dědictví i budoucnosti filmu.

Projekt usiluje o ochranu, šíření a rozvoj znalostí o umění a technologii klasického filmu, chce umožnit spolupráci mezi umělci, kurátory, dramaturgy a příslušnými institucemi. Pro tuto část odborné veřejnosti by měl být Kinoaparát.cz komunikační platformou. Projekt podporuje Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění.

V současné době jsou klasické filmové projektory v kinech nahrazovány digitální technologií, což znamená i změnu zavedených způsobů distribuce. Kvalita digitálního promítání je srovnatelná s klasickým, digitální kopie navíc nepodléhá mechanickému opotřebení. Digitální projekce přinesou v budoucnu úspory zejména při výrobě kopií a jejich distribuci. Pokud však nedojde k digitalizaci kin, může být v blízké budoucnosti znemožněn přístup diváků k novým snímkům distribuovaným v roce 2013 jen na digitálním nosiči.

V Česku je kolem sedmi set kin, digitalizována byla zhruba polovina z nich. Cena projektorů začíná na dvou milionech korun, proto malé a málo využívané kinosály budou muset promítat pouze staré snímky či zaniknou. Fond kinematografie pomohl v posledních čtyřech letech při digitalizaci zhruba 160 kin částkou ve výši 116 milionů korun.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz