Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát už přišel skrblením na podpoře filmu o miliardu, peníze stále nejsou

  13:35aktualizováno  13:35
Státem deklarovaná podpora filmového průmyslu a domácí filmové tvorby stále nenachází odezvu v podobě přiznání potřebných peněz. Nový zákon o audiovizi, který vláda schválila v únoru, je teprve v Senátu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokus ministerstva kultury zajistit finanční podporu původní domácí tvorbě i ze státního rozpočtu v úterý vláda odsunula o měsíc.

Státní fond na podporu kinematografie letos kvůli změně legislativy rozdává filmovým tvůrcům symbolickou korunu s příslibem podpory v budoucnu. Pobídky zahraničním štábům se letos vyčerpaly na jaře a ani přes opakované žádosti ministerstva kultury resort financí peníze nepřidal.

Fond na podporu kinematografie léta rozděluje pouze peníze získané mimo státní rozpočet. Přestože se tvůrci nového zákona o audiovizi snažili zapojit rozpočet do financování fondu, v připomínkovém řízení tento návrh neobstál. Ministerstvo proto znovu navrhuje vládě, aby do fondu i na filmové pobídky stát více přispíval.

Návrh počítá se 150 miliony korun do fondu, 50 miliony na digitalizaci a restaurování a 300 milionů korun na filmové pobídky. Návrh prošel všemi resorty bez připomínek, podporu mu však kromě předkládající ministryně kultury vyjádřili jen ministr průmyslu Martin Kuba a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Návrh byl odložen k dalšímu projednání o měsíc.

Program podpory filmového průmyslu v ČR funguje od roku 2010, lidé z oboru ale kritizují jeho nesystematičnost, o sumě na každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem. Navíc letošních 300 milionů korun štáby rozebraly začátkem roku. Kvůli nízkým pobídkám jen loni Česko přišlo podle odborníků o miliardu korun.

Pro letošní rok vláda navýšení pobídek opakovaně odmítla, v úterý ministerstvo kultury předložilo návrh, který počítal s podporou na léta 2013 až 2017. "Pokud vláda řekne, že filmové pobídky nebude podporovat, můžeme říci všem lidem z filmových profesí, ať si najdou práci třeba v Maďarsku, oni budou odvádět daně tam," diví se ředitelka odboru audiovize ministerstva kultury Helena Fraňková, proč stát nechce podpořit dobře nastartovaný projekt, který generuje příjmy do státního rozpočtu. A pokud nebude stát podporovat filmový průmysl, nemusí fungovat ani fond, protože všichni odejdou za prací pryč a nebude nikdo, kdo by domácí kinematografii vytvářel, dodává.

To, že chybějí peníze fondu na podporu kinematografie, souvisí s přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Podle ní Česká televize do fondu neodvádí výnosy z reklam, soukromé televize tuto sumu uhradí až příští rok. Letos fond rozdělí 130 milionů korun, tedy zhruba polovinu částky, kterou měl k dispozici loni. Ministerstvo kultury se snažilo vyjednat s komerčními televizemi, aby část peněz poskytly ve formě záloh už letos.To se však nepovedlo.

Komerční televize mají do fondu dávat nejméně 150 milionů korun ročně. To vyplývá také z vládního návrhu zákona o audiovizi, který na své současné schůzi projedná Senát. Jeho školský výbor navrhl, aby stát posílal do fondu stejnou částku jako ostatní přispěvatelé. Jiní senátoři se ale obávají, že se tímto doplněním přijetí zákona pouze zbrzdí. Podobnou pasáž už ve Sněmovně neúspěšně prosazoval předseda poslanců TOP 09/STAN Petr Gazdík. Prodlevu by pak mohlo přinést i případné veto prezidenta.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz