Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát už přišel skrblením na podpoře filmu o miliardu, peníze stále nejsou

  13:35aktualizováno  13:35
Státem deklarovaná podpora filmového průmyslu a domácí filmové tvorby stále nenachází odezvu v podobě přiznání potřebných peněz. Nový zákon o audiovizi, který vláda schválila v únoru, je teprve v Senátu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokus ministerstva kultury zajistit finanční podporu původní domácí tvorbě i ze státního rozpočtu v úterý vláda odsunula o měsíc.

Státní fond na podporu kinematografie letos kvůli změně legislativy rozdává filmovým tvůrcům symbolickou korunu s příslibem podpory v budoucnu. Pobídky zahraničním štábům se letos vyčerpaly na jaře a ani přes opakované žádosti ministerstva kultury resort financí peníze nepřidal.

Fond na podporu kinematografie léta rozděluje pouze peníze získané mimo státní rozpočet. Přestože se tvůrci nového zákona o audiovizi snažili zapojit rozpočet do financování fondu, v připomínkovém řízení tento návrh neobstál. Ministerstvo proto znovu navrhuje vládě, aby do fondu i na filmové pobídky stát více přispíval.

Návrh počítá se 150 miliony korun do fondu, 50 miliony na digitalizaci a restaurování a 300 milionů korun na filmové pobídky. Návrh prošel všemi resorty bez připomínek, podporu mu však kromě předkládající ministryně kultury vyjádřili jen ministr průmyslu Martin Kuba a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Návrh byl odložen k dalšímu projednání o měsíc.

Program podpory filmového průmyslu v ČR funguje od roku 2010, lidé z oboru ale kritizují jeho nesystematičnost, o sumě na každý rok se rozhoduje vždy až se státním rozpočtem. Navíc letošních 300 milionů korun štáby rozebraly začátkem roku. Kvůli nízkým pobídkám jen loni Česko přišlo podle odborníků o miliardu korun.

Pro letošní rok vláda navýšení pobídek opakovaně odmítla, v úterý ministerstvo kultury předložilo návrh, který počítal s podporou na léta 2013 až 2017. "Pokud vláda řekne, že filmové pobídky nebude podporovat, můžeme říci všem lidem z filmových profesí, ať si najdou práci třeba v Maďarsku, oni budou odvádět daně tam," diví se ředitelka odboru audiovize ministerstva kultury Helena Fraňková, proč stát nechce podpořit dobře nastartovaný projekt, který generuje příjmy do státního rozpočtu. A pokud nebude stát podporovat filmový průmysl, nemusí fungovat ani fond, protože všichni odejdou za prací pryč a nebude nikdo, kdo by domácí kinematografii vytvářel, dodává.

To, že chybějí peníze fondu na podporu kinematografie, souvisí s přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Podle ní Česká televize do fondu neodvádí výnosy z reklam, soukromé televize tuto sumu uhradí až příští rok. Letos fond rozdělí 130 milionů korun, tedy zhruba polovinu částky, kterou měl k dispozici loni. Ministerstvo kultury se snažilo vyjednat s komerčními televizemi, aby část peněz poskytly ve formě záloh už letos.To se však nepovedlo.

Komerční televize mají do fondu dávat nejméně 150 milionů korun ročně. To vyplývá také z vládního návrhu zákona o audiovizi, který na své současné schůzi projedná Senát. Jeho školský výbor navrhl, aby stát posílal do fondu stejnou částku jako ostatní přispěvatelé. Jiní senátoři se ale obávají, že se tímto doplněním přijetí zákona pouze zbrzdí. Podobnou pasáž už ve Sněmovně neúspěšně prosazoval předseda poslanců TOP 09/STAN Petr Gazdík. Prodlevu by pak mohlo přinést i případné veto prezidenta.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz