Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podmanivý svět lotyšské malířky také burcuje

  10:07aktualizováno  10:07
Přednedávnem proměnila výstava Teodora Pištěka prostory pražské konírny Musea Kampa v pomyslné umělecké závodiště formule 1. Nynější expozice lotyšské malířky Aiji Zariny spíše než automobilové fanoušky přiláká maminky s dětmi.

Aija Zarina - Moje cesta (2006) - z expozice Cesta | foto: Museum Kampa

Na první pohled naivisticky laděný výtvarný projev s výrazným malířským rukopisem však v sobě skrývá i avantgardní prvky a touhu vyvolávat otázky. Výstava nazvaná Moje cesta potrvá do 23. března.

Rebelka s optimistickou vizí Aija Zarina u nás nevystavuje poprvé. S jejím naivisticky laděným, ale i symbolikou prostoupeným dílem jsme se mohli setkat poprvé v roce 2002 v Domě umění v Brně, který jí uspořádal výstavu nazvanou Buzení.

Nyní Zarina představuje v Museu Kampa osm fauvisticky laděných velkoformátových pláten, jež doplnila o krátké texty, které značí autorčin zájem o témata propojující umění a společnost.

Díla doplnila Zarina, jež se věnuje také tvorbě objektů, instalacím, scénografii či land artu, malbou na zem. Na podlaze výstavního prostoru se tak táhne linoleum pokryté olejovou malbou s výjevy princezen v sluneční záři, žen, mužů či květin připomínající barevné kresby z prvního stupně základní školy.

Právě naivistická malba s výraznou barevností charakterizuje specifický rukopis lotyšské malířky, který propůjčuje výstavě dojem malého, ale působivého celku.

Malířka se však přes všechen optimismus nevzdává potřeby burcovat a kritizovat společnost. Pohádkové postavy smyslných žen, jež procházejí pestrobarevnou krajinou, střídá šedý obraz smutných okřídlených mužů - umělců, kteří stojí před obřím ozubeným kolem jako otroci.

Dílo je doplněno vysvětlujícím textem, který shrnuje autorčino přesvědčení o současném umění. To se podle ní stalo součástí konzumní mašinerie.

Výstava není svým rozsahem největší, přesto nabízí jedinečný zážitek. Návštěvníky vysílá zpátky do dětství, kdy na papír malovali svoje představy o krásném životě v přírodě. Všudypřítomnými malbami a malůvkami, které chybějí snad už jen na stropě, připomíná výstavní prostor mateřskou školu.

Aija Zarina (1954) vystudovala na Lotyšské akademii umění obor malířství v roce 1982. Od osmdesátých let je považovaná za výraznou osobnost, nejen v Pobaltí. Jako umělkyně se dokázala postavit ideologii socialistického umění, a přestože se jí dotkly represe mocenských struktur, udržela si ve své práci tvůrčí a morální svobodu.

Její díla se představila v Lotyšsku, Švédsku, Finsku, Francii, Německu, v Kanadě či USA. Začátkem minulého roku jí Lotyšské národní muzeum umění v Rize uspořádalo retrospektivu, kde si její malířské výjimečnosti všimla i ředitelka pražského Musea Kampa Meda Mládková. Aija Zarina tak jistě doplní její sbírku mladých východoevropských umělců.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz