Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podmanivý svět lotyšské malířky také burcuje

  10:07aktualizováno  10:07
Přednedávnem proměnila výstava Teodora Pištěka prostory pražské konírny Musea Kampa v pomyslné umělecké závodiště formule 1. Nynější expozice lotyšské malířky Aiji Zariny spíše než automobilové fanoušky přiláká maminky s dětmi.

Aija Zarina - Moje cesta (2006) - z expozice Cesta | foto: Museum Kampa

Na první pohled naivisticky laděný výtvarný projev s výrazným malířským rukopisem však v sobě skrývá i avantgardní prvky a touhu vyvolávat otázky. Výstava nazvaná Moje cesta potrvá do 23. března.

Rebelka s optimistickou vizí Aija Zarina u nás nevystavuje poprvé. S jejím naivisticky laděným, ale i symbolikou prostoupeným dílem jsme se mohli setkat poprvé v roce 2002 v Domě umění v Brně, který jí uspořádal výstavu nazvanou Buzení.

Nyní Zarina představuje v Museu Kampa osm fauvisticky laděných velkoformátových pláten, jež doplnila o krátké texty, které značí autorčin zájem o témata propojující umění a společnost.

Díla doplnila Zarina, jež se věnuje také tvorbě objektů, instalacím, scénografii či land artu, malbou na zem. Na podlaze výstavního prostoru se tak táhne linoleum pokryté olejovou malbou s výjevy princezen v sluneční záři, žen, mužů či květin připomínající barevné kresby z prvního stupně základní školy.

Právě naivistická malba s výraznou barevností charakterizuje specifický rukopis lotyšské malířky, který propůjčuje výstavě dojem malého, ale působivého celku.

Malířka se však přes všechen optimismus nevzdává potřeby burcovat a kritizovat společnost. Pohádkové postavy smyslných žen, jež procházejí pestrobarevnou krajinou, střídá šedý obraz smutných okřídlených mužů - umělců, kteří stojí před obřím ozubeným kolem jako otroci.

Dílo je doplněno vysvětlujícím textem, který shrnuje autorčino přesvědčení o současném umění. To se podle ní stalo součástí konzumní mašinerie.

Výstava není svým rozsahem největší, přesto nabízí jedinečný zážitek. Návštěvníky vysílá zpátky do dětství, kdy na papír malovali svoje představy o krásném životě v přírodě. Všudypřítomnými malbami a malůvkami, které chybějí snad už jen na stropě, připomíná výstavní prostor mateřskou školu.

Aija Zarina (1954) vystudovala na Lotyšské akademii umění obor malířství v roce 1982. Od osmdesátých let je považovaná za výraznou osobnost, nejen v Pobaltí. Jako umělkyně se dokázala postavit ideologii socialistického umění, a přestože se jí dotkly represe mocenských struktur, udržela si ve své práci tvůrčí a morální svobodu.

Její díla se představila v Lotyšsku, Švédsku, Finsku, Francii, Německu, v Kanadě či USA. Začátkem minulého roku jí Lotyšské národní muzeum umění v Rize uspořádalo retrospektivu, kde si její malířské výjimečnosti všimla i ředitelka pražského Musea Kampa Meda Mládková. Aija Zarina tak jistě doplní její sbírku mladých východoevropských umělců.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz