Spisovatelka Delphine de Vigan

Spisovatelka Delphine de Vigan | foto: Profimedia.cz

RECENZE: Spisovatelka znovu vykradla svůj život, a vznikl bestseller

  • 0
Francouzská spisovatelka Delphine de Vigan má čich na silné příběhy a ví, jak je prodat. Dokázala to svým předešlým autobiografickým románem Noc nic nezadrží a dokazuje to i nyní v knize Podle skutečného příběhu.

Na rozdíl od předešlého díla, kde velmi otevřeně propírá život své psychicky nemocné matky, tentokrát odhaluje hlavně sama sebe. Anebo se o tom čtenáře snaží velmi působivě přesvědčit.

Hlavní hrdinka románu, spisovatelka Delphina, má s reálnou Delphinou na první pohled hodně společného – vzhled, profesní i rodinnou minulost. Žije si relativně poklidně a vyrovnaně. Pak však na večírku narazí na tajemnou L. Ženu, která její následující měsíce obrátí naruby, až půjde Delphině o život.

Knižní reality show

Stejně jako láska i přátelství může přerůst v šílenství, a pokud se k tomu přidají sklony ke stalkingu a paranoii, je na malér zaděláno. Celému příběhu s mrazivým vyvrcholením navíc napětí dodává zaručená nálepka „podle skutečné události“.

Jako by autorka čtenáře sama vybízela k tomu, aby na konci knihy přemýšlel nad jediným – mohlo se to opravdu stát? Navíc takovému záměru nasvědčují také časté hádky mezi hlavní hrdinkou a L. o nutnosti autobiografičnosti a fikce v literatuře. Ať už je pravda na jedné, či druhé straně, autorce se zajisté povedlo mezi fanoušky rozproudit diskusi na dané téma. Koneckonců, její literární kariéra je z velké části založena na pravdivých událostech, takže ví sama své.

Podle skutečného příběhu

90 %

autor: Delphine de Vigan

nakladatel: Odeon

překlad: Alexandra Pflimpflová

336 stran, 299 Kč

Nebýt formy retrospektivního, skoro až deníkového vyprávění, který autorka využívá, byla by kniha o mnohé ochuzena. Hlavně však o jednoduchou cestu, jak pochopit její motivace: de Vigan jako pacientka, čtenář jako dobrovolný psychoterapeut.

Prozatím se spisovatelce tento přístup v jejích knihách vyplácel. Všechna témata i přístupy se nicméně jednou okoukají a bude třeba vymyslet nové. Ze čtvrtého románu Delphine de Vigan přeloženého do češtiny si tak může čtenář odnést mnohá ponaučení. Ze všeho nejvíc však kniha potvrzuje jedno staré a velmi pravdivé heslo: „Důvěřuj, ale prověřuj.“


Témata: kniha, Odeon, Psycholog, show