Génius, či feťák? Na Zábradlí se Sherlockovi podívají do hlavy

  8:52aktualizováno  8:52
Kriminální obsese, viktoriánská rapsodie. Oba takové popisy prý sedí na páteční novinku Podivuhodný případ Sherlocka Holmese pražského Divadla Na zábradlí, kde David Jařab po svém zinscenoval příběh nejslavnějšího detektiva.

Záběr z představení Podivuhodný případ Sherlocka Holmese | foto: KIVA

„Je to skutečně inspirované jednou z povídek A. C. Doyla. Takže to má klasický holmesovský základ, ale Jařab si příběh upravil, a jednu postavu dokonce doplnil,“ vysvětluje Miloslav König. Sám zde hraje doktora Watsona. 

„Celá inscenace vlastně nahlíží do Sherlockovy hlavy, takže všechny postavy včetně Watsona jsou možná jeho představa, možná ne,“ přibližuje koncept herec. „Je to vlastně taková hádanka, jakou bývají i Holmesovy případy,“ doplňuje. Detektiva ztvární Honza Hájek.

Divadlo Na zábradlí poslední roky proslulo především pod vedením zdejšího kmenového režiséra Jana Mikuláška specifickými inscenacemi, kde se místo příběhu během zkoušení sázelo na asociace a částečně i improvizaci. 

Fotogalerie

„Tohle rozhodně děj má, zápletka hlavního případu je velice důležitá. A navíc se rozvíjí rovina v Holmesově hlavě, kdy nevíme, zda je on génius, nebo spíš zfetovaný člověk,“ naznačuje dále König.

Právě on se objevil v titulní roli jiné Jařabovy inscenace, jíž bylo úspěšné uvedení Shakespearova Macbetha. „Určitou temností, pomalostí a důrazem na hudbu to podobné je, ale Podivuhodný případ Sherlocka Holmese má více textu,“ srovnává König novinku se zmíněnou starší inscenací, která mimo jiné zaujala sporými a úsečnými dialogy v angličtině. „Bude se mluvit česky,“ ujišťuje herec.

„Kdyby divák viděl jenom obrázky z představení, mohl by si myslet, že jde do divadla před dvaceti lety. Inscenace má patinu ušlechtilých kostýmů, dotaženou výpravu, okna se záclonkami,“ přibližuje scénu, kterou má taktéž na svědomí Jařab. „Je v tom určitá infantilita, která vytváří naivitu a pohádkovost detektivky. Pod krásnou fasádou se však zároveň ukrývá i jistá špína a ohavnost drog v Holmesově mozku,“ poznamenává ještě König.


Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

KOMENTÁŘ: Láme Freddie Mercury rekordy kin? Jen při ztrátě paměti

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Tak sláva. Pohnutý osud Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen a hlavně jejich skvělá muzika přivedly na životopisný film...

ANKETA: Vyberte nejlepší štědrovečerní pohádku za 25 let

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Novodobou tradici, podle níž každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká...

ČT má dva zábavné seriály, Rapla 2, Strážmistra Topinku a Koptův pořad

Druhou řadu seriálu Rapl natáčí v těchto dnech v Karlových Varech Česká...

Česká televize zveřejnila svůj program na první polovinu roku 2019. Takzvané jarní schéma obsáhne dva komediální...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Další z rubriky

Reality-tragikomedie. Marek Daniel podstoupí v Ungeltu zabíjení komika

Záběr ze zkoušek kusu Jak zabít komika

Stand-up i klasická činohra. Pražské Divadlo Ungelt poprvé na přivítá herce Marka Daniela, prosincová novinka Jak zabít...

Aby mohla v okupovaném Brně ztvárnit Libuši, vrátila se z La Scaly

Česká pěvkyně Hana Janků

Byl konec léta roku 1968 a v brněnském Janáčkově divadle začínala nová sezona. Představení Smetanovy Libuše 9. září...

Zábradlí se věnuje Bergmanovi. Persony jsou prostorem pro dámskou šatnu

Záběr z inscenace Persony

I pro letošní sté výročí narození Ingmara Bergmana se v pražském Divadle Na zábradlí rozhodli věnovat filmařově dílu....

Najdete na iDNES.cz