Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se: Saruman ve Varech zpíval českou operu a mluvil o hobitech

  15:51aktualizováno  19:01
Britský herec Christopher Lee uhranul diváky karlovarského festivalu. Při workshopu věnovaném filmovému herectví mluvil dlouho nejen o své roli v Pánovi prstenů, ale také o české kultuře a dějinách.

Christopher Lee na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (10. července 2008) | foto: MF DNES

Workshop se uskutečnil v rámci nové festivalové sekce nazvané Master Class, která si klade za cíl návštěvníkům „lidsky“ přiblížit filmové tvůrce.

Stan kapitána Morgana krátce před druhou hodinou odpolední praskal ve švech, když se prošedivělý herec objevil. Uvítal jej britský kritik Phillip Bregson, který setkání v uvolněné atmosféře moderoval.

„Mí prarodiče založili první operní společnost v Austrálii. Všech pět dcer se stalo zpěvačkami. Všichni v rodině máme silné hlasy, kromě mé sestry. Já sám jsem zpíval v operách Verdiho, Mozarta, Wagnera, i když jen vedlejší role. A taky jsem zpíval duet z Prodané nevěsty,“ uvítal diváky Lee.

A hned „vystřihl“ nejslavnější část Smetanovy opery Znám jednu dívku, a to perfektní češtinou. Zároveň přiznal, že stále zpívá a chystá nové album. Při vyprávění jmenoval nejen známé české skladatele Dvořáka či Janáčka, ale také operní pěvce Beno Blachuta a Iva Žídka.

Christopher Lee se ukázal jako velký znalec českých dějin a pamětník. Vyjmenoval například všechny atentátníky na Heydricha, za což sklidil ohromný aplaus. „Tři z nich jsem znal osobně a všem dohromady říkám sedm statečných,“ uvedl letos šestaosmdesátiletý herec.

Zavzpomínal i na české letce RAF, které potkal za 2. světové války, promluvil také o prezidentech Benešovi a Masarykovi a zmínil svou roli ministra zahraničí Černína, kterou ztvárnil v seriálu Mladý Indiana Jones. „Jednoho z rodiny Černínů jsem osobně znal,“ podotkl.

43. MFFKV - Christopher Lee

Na přetřes samozřejmě přišla i slavná filmová trilogie Pán prstenů, v níž ztvárnil postavu čaroděje Sarumana. „Ještě jednou bych se rád do Středozemě podíval, ale Nový Zéland je na mě už moc daleko. V novinách sice píšou, že bych měl hrát v chystaném Hobitovi, ale na to říkám, že to není možně, vždyť v té knize Saruman vůbec není. Nanejvýš bych mohl nadabovat draka. Alespoň dám světu vědět, že ještě žiju, a nebudu se muset hnout z domova,“¨prozradil Lee.

Na dotazy publika odpovídal zhruba hodinu a půl, pak rozdal další várku autogramů (každý z podpisů je s osobním věnováním, aby se s nimi neobchodovalo) a poskytl i rozhovor festivalové televizi.

Večer Christopher Lee osobně uvede svůj slavný film Dracula z roku 1973, který se na festivalu uvádí v rámci sekce Půlnoční filmy. Převezme také cenu prezidenta MFFKV Jiřího Bartošky.

Co řekl Christopher Lee ve Varech

Výroky z festivalového workshopu Master Class

O vysněné roli: Vždycky jsem chtěl hrát Ivana Hrozného, ale to už se mi asi nepoštěstí. Pak je tu ještě jeden sen - zahrát si Dona Quijota. V tomhle případě si pořád dělám naděje, to bych mohl zvládnout v jakémkoli věku.

O hercích: Nejtalentovanějším hercem mladé generace je pro mě Johnny Depp. Jsme přátelé, dělali jsme spolu na třech filmech a nedám na něj dopustit. Z jeho současníků je mimořádně dobrý ještě Daniel Day-Lewis a Leonardo DiCaprio, ze starších kolegů pak Jeff Bridges, Gene Hackman nebo Jack Nicholson.

O padouších: Nehraju padouchy, hraju lidi. A to byste si měli všichni pamatovat.

O šermu: Jsem držitelem rekordu v počtu šermířských soubojů. Natočil jsem jich osmnáct, ve všech jsem byl zraněn a vždycky hercem; kaskadér vám nikdy neublíží. Nejslavnější je asi moje šermování ve Třech mušketýrech: tam jsem si to postupně rozdal s Michaelem Yorkem ve tmě a na ledě a s Oliverem Reedem mezi neposlušnými ovcemi. Tomu jsem mimochodem natrhl kalhoty.

O nejoblíbenějším režisérovi: Točil jsem s mnoha génii, John Huston, Billy Wilder, Steven Spielberg - s ním jsem mimichodem natočil i jeho nejhorší film 1941, který se odehrává na japonské ponorce a já v ní strávil celý měsíc. Úplně nejradši mám ovšem Tima Burtona, ten nemá konkurenci. Doufám, žes ním ještě něco natočím. Naposledy jsme spolu dělali Sweeney Todda a málokdo ví, že jsem tam nazpíval jednoho z pěti duchů, kteří měli po vzoru divadelní verze, i když v redukované podobě, zpívat ve filmu. Hudba k mému partu se nahrála, scéna se ale nakonec do filmu nedostala. Tim Burton tvrdil, že by příliš zdržovala, já měl spíš za to, že za tím stály ekonomické důvody. Teprve když jsem výsledný film viděl, říkal jsem si, že měl Burton pravdu: ty scény by z něj opravdu čouhaly. Je to prostě génius.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

Na FAMU by neměla probíhat svatá válka, řekl děkan Zdeněk Holý Za scénou

Děkan FAMU Zdeněk Holý v pořadu Za scénou z karlovarského filmového festivalu...

Akademický senát FAMU na konci května odvolal děkana Zdeňka Holého, rektor školy však návrhu nevyhověl a ačkoliv kauza...

Najdete na iDNES.cz