Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte na práci porotců, kteří rozhodují o vítězi Czech Press Photo

  9:55aktualizováno  13:55
O letošním vítězi fotografické soutěže Czech Press Photo, jehož jméno bude známé 10. října, rozhoduje jedenáctičlenná porota. Pod vedením Andreje Reisera, který je pravidelným členem komise od roku 1995, v ní zasedlo osm fotografů. Seznamte se s nimi a podívejte se, jaké snímky mají ve svém portfoliu.

Autorem této fotografie je předseda poroty Czech Press Photo Andrej Reiser. | foto: archiv CPP

ANDREJ REISER

Czech Press Photo 2011 - Andrej Reiser

Fotograf (Česká republika)
Předseda Czech Press Photo; člen poroty 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995

Narodil se Žilině. Poté v Praze absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou a Folkwang Schule v Essenu se specializací na fotografii a design. V roce 1968 emigroval do Německa. Jako fotoreportér pracoval pro časopisy Stern, Geo, Der Spiegel. Zároveň je dopisovatelem časopisu Geo v Moskvě a spoluzakladatelem obrazové agentury Bilderberg v Hamburku. Od 1989 žije v Praze.

Z tvorby Andreje Reisera

Z tvorby Andreje Reisera

Czech Press Photo 2011 - Celina Dunlop

CELINA DUNLOP
Obrazová editorka a editorka on-line videoprodukce The Economist (Velká Británie)
Porota 2011

Rodačka z Velké Británie je od roku 1990 obrazovou redaktorkou listu The Economist odpovědnou za obrazovou složku všech médií vydavatelství. Zároveň je členkou poroty velkoprojektu This Working Life 2007. Účastnice panelových diskusí o fotografii přednáší na univerzitách o fotografickém autorském právu, zabývá se fotografickým výzkumem v oblasti dějin fotografie. V roce 2008 její dokument o známém masakru v My Lai získal cenu FPA za rozhlasový příběh a Cenu BBC za rozhlasovou žurnalistiku. Její online videa o světovém fotožurnalismu se zaměřují na obrazovou historii velkých témat, např. život za Berlínskou zdí nebo dětské nevěsty v Afghánistánu.

MLADEN ANTONOV

Czech Press Photo 2011 - Mladen Antonov

Šéfredaktor AFP foto (USA)
Porota 2011, 2010

Pochází z bulharské Sofie, kde studoval na Národní akademii divadelního a filmového umění. V letech 1990-1991 fotografoval pro agenturu Reuters pád komunistického režimu v Bulharsku. V letech 1991-2002 působil jako fotoreportér EPA (zachycoval válečné události v Chorvatsku, Slovinsku a Bosně, politické převraty v Moskvě, Tbilisi a krizové události v Kosovu), působil jako šéfreportér EPA v Rusku. Následujících pět let byl šéfreportérem AFP pro Evropu, Afriku a země bývalého SSSR. V roce 2007 se posadil na židli šéfredaktora fotografické divize AFP v Paříži, od letošního roku je šéfredaktorem AFP foto ve Washingtonu.

Z tvorby Mladena Antonova

Z tvorby Mladena Antonova

WALTER BERGMOSER

Czech Press Photo 2011 - Walter Bergmoser

Pedagog, kurátor (Německo)
Porota 2011

Narozen v Augsburgu (Německo). Absolvent designu na Fachhochschule v Augsburgu, fakulty umění a designu na Univerzitě v Kasselu, studium designu v USA. Jako pedagog působil na katedře fotografie FAMU v Praze, na Bauhaus University ve Výmaru, na Univerzitě Ilmenau v Německu a na Univerzitě v Erfurtu, na Univerzitě umění a designu v Helsinkách ve Finsku, na Chung-Ang University v Soulu v Jižní Koreji. Dále je kurátorem několika desítek výstav, autorem performancí, videí, filmů a řady článků v uměleckých časopisech.

TOMASZ GUDZOWATY

Czech Press Photo 2011 - Tomasz Gudzowaty

Fotograf (Polsko)
Porota 2011

Absolvent Varšavské univerzity se řadu let zabýval sociálním dokumentarismem, v posledních letech ho zaujalo fotografování nekomerčních sportů, které nejsou předmětem zájmu médií, jsou atypické, exotické, stojí vně hlavní popularity. Své snímky publikuje v Max Magazine, L´Equipe, The Guardian, Newsweek, Time, Forbes, British Journal of Photography. Je autorem několika fotografických knih, několikanásobným vítězem významných mezinárodních soutěží – World Press Photo, Pictures of the Year, NPPA Best of Photojournalism. Spolupracuje s fotoagenturou Focus v Hamburku a Yours Gallery ve Varšavě.

Z tvorby Tomasze Gudzowatého

Z tvorby Tomasze Gudzowateho

PETR JOSEK

Czech Press Photo 2011 - Petr Josek

Fotograf Reuters (ČR)
Porota 2011

K profesi fotoreportéra se rodák z Brna dostal přes různá zaměstnání – od asistenta kamery a filmové a televizní produkce až po laboranta a fotoreportéra České tiskové kanceláře. Od 1990 je Josek reportérem agentury Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, pobaltských republikách, v Albánii, oba převraty v Rusku, život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Je držitelem řady novinářských ocenění, mimo jiné je autorem nejznámější Fotografie roku soutěže Czech Press Photo z roku 1997.

Z tvorby Petra Joska

Joskova fotografie z povodní

YONG-HWAN LEE

Czech Press Photo 2011 - Yong-Hwan Lee

Pedagog Chung-Ang University (Jižní Korea)
Porota 2011

V současné době je Yong-Hwan Lee profesorem fotografické katedry Chung-Ang University, na které sám studoval fotografii a video. Dále je prezidentem Společnosti korejských fotografů, poradcem Sam-Sung Digital Imaging Corporation, ředitelem Daegu Photo Biennale. Vyzkoušel si i vedení dvou galerií (Seojin Gallery a Goto Gallery).

PÉTER KORNISS

Czech Press Photo 2011 - Péter Korniss

Fotograf, kurátor (Maďarsko)
Porota 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006

Korniss se narodil v rumunském Koloszváru, od raného mládí ale žije v Maďarsku. Je absolventem studia práv na univerzitě v Budapešti. Jako dokumentární fotograf strávil přes čtyřicet let zachycováním mizejícího vesnického života a kultury. Od konce 70. let dokumentoval téměř celé desetiletí život vesničana pracujícího ve městě. Je autorem řady fotografických knih, z nichž nejznámější jsou Heaven Bridegroom (1975), Passing Times (1979), The Guest Worker (1988), Inventory – Pictures from Transylvania (1998), Attachment (2008). Je členem Mezinárodního poradního The W. Eugene Smith Foundation (USA). Zároveň je členem Maďarské akademie umění. V roce 2007 pak založil Sony World Photographic Academy (Velká Británie). Je jediným trvalým zahraničním členem mezinárodních porot Czech Press Photo.

Péter Korniss - Evening Shower (ze série The Guest Worker, 1978-88)

Péter Korniss - Evening Shower (ze série The Guest Worker, 1978-88)

MARIAN PAUER

Czech Press Photo 2011 - Marian Pauer

Pedagog, publicista, kurátor (Slovensko)
Porota 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2011

Absolvent studia žurnalistiky na Komenského univerzitě v Bratislavě svou profesionální kariéru začal jako asistent kamery Československé televize v Bratislavě. V roce 1972 začal pracovat jako novinář. Spolupracoval s japonskou tiskovou agenturou Kyodo News. Od 2007 je ředitelem mediálního institutu na Fakultě médií v Bratislavě (dnes Paneuropean University). Napsal nebo se podílel na přípravě více než dvou desítek knih o fotografii, jako kurátor stál u dvou stovek výstav doma i v zahraničí. Je laureátem Ceny Egona Erwina Kische, držitelem řady ocenění a členem řady mezinárodních porot.

TSVETAN TOMCHEV

Czech Press Photo 2011 - Tsvetan Tomchev

Fotograf, pedagog, ředitel soutěže Bulgarian Press Photo (Bulharsko)
Porota 2011, 2010

Bulharský absolvent fotografické vysoké školy na univerzitě v Sofii pracuje v nejrůznějších denících a týdenících od roku 1983. Naposledy byl zvláštním korespondentem deníku Trud v Čečensku, Iráku a dalších válečných teritoriích. Je autorem televizních dokumentárních filmů, kurátorem fotografických výstav, držitelem řady bulharských novinářských cen. V roce 2002 se stal předsedou nadace Bulgarian Press Photo. Organizuje národní soutěže a výstavy Bulgarian Press Photo. Od 2009 je pedagogem fotožurnalistu na Art College v Sofii.

Z tvorby Tsvetana Tomcheva

Z tvorby Tsvetana Tomcheva

SILVIA OMEDES ALEGRE

Czech Press Photo 2011 - Silvia Omedes Alegre

Kurátorka, pedagožka, publicistka, zakladatelka a ředitelka nadace Photographic Social Vision (Španělsko)
Porota 2011

Silvia Omedes Alegre si k oboru dokumentární fotografie přibrala i filmovou produkci, obojí na New School for Social Studies v New Yorku. Profesionální kariéru začala jako kurátorka uměleckých galerií ve Španělsku a asistentka kurátora v Guggenheim Museum v New York City. Před deseti lety začala pracovat jako výstavní koordinátorka Centra pro současnou kulturu v Barceloně. Je rovněž kurátorkou nezávislých výstav ve Španělsku a redaktorkou knižního vydavatelství Blume, spolupracuje jako externí redaktorka s fotografickým časopisem Ojodepez. Přednáší dokumentární fotografii mimo jiné i na kurzech Masterclass World Press Photo. Skrze barcelonskou nadaci Photographic Social Vision, kterou založila a v jejímž čele působí, podporuje fotožurnalismus prostřednictvím výstav, přednášek, diskusí, dokumentárních filmů a fotografických publikací.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Z výstava Manifesto Juliana Rosefeldta
OBRAZEM: Za výstavu Manifesto by si Blanchettová zasloužila třetího Oscara

Australská herečka a držitelka dvou Oscarů Cate Blanchettová už dlouho nemusí nikoho přesvědčovat o svém hereckém talentu. Nová výstava Manifesto v Národní...  celý článek

Roman Franta: Masový běh (2016-2017)
OBRAZEM: Skol! Jizerská padesátka slaví, umělci se jí nechali inspirovat

Jedna z nejvýznamnějších zimních sportovních událostí v Česku, Jizerská padesátka, slaví letos padesátý ročník. Také k té příležitosti jsou od soboty až do 17....  celý článek

Krištof Kintera, We All Want to Be Cleaned, 2017
OBRAZEM: Rudolfinum slaví stou výstavu. Otevírá ji Krištof Kintera

Krištof Kintera se veřejnosti vepsal do paměti pomníkem věnovaným sebevrahům pod Nuselským mostem. Nyní výrazný český umělec otevírá svým dílem jubilejní stou...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.