Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podíly Müllera, Lasici a Filipa povýšil producent Rózsa

  16:02aktualizováno  16:02
Je to možná paradox, ale album sáhodlouhého názvu Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa, tedy apriorně písničkářská či šansonová záležitost, nakonec vychází především jako skvělá vizitka producenta Oskara Rózsy.

Richard Müller | foto: Universal Music

Skladatel Jaro Filip je i osm let po smrti vlastně stále živou součástí slovenské hudební scény. Začátkem letošního roku vyšlo album jeho starších písní, nazpívaných v produkci Ivana Táslera především mladšími slovenskými interprety, nyní se další várky zhostili dva z jeho nejbližších spolupracovníků na dalším tematickém projektu.

Milan LasicaPrincip alba je jednoduchý a naznačuje jej už jeho název: písně, které otextoval Richard Müller (a v originále je zpíval buď sám, nebo skladatel), nyní interpretuje Milan Lasica, a naopak Lasicovy texty (ať už pro Filipa či dvojici Lasica – Satinský) přezpíval Richard Müller.

Producentem a hudebním aranžérem alba je Oskar Rózsa, multiinstrumentalista (především basista) a skladatel, který svou hudební dráhu "viditelně" započal v roce 1994 právě za Müllerovými zády při nahrávání jeho slavného alba 33. Přes nejrůznější peripetie, kdy se věnoval hudebním experimentům, jazzu i vážné hudbě se nyní vrátil na pomyslný začátek – a jeho zkušenosti a zejména specifický mix citu pro píseň a progresivního myšlení jsou znát.

Pohoda 2008 - Richard MüllerMnohé Filipovy písně jsou skutečně vynikající, vždy ale i díky textům, z nichž přes Lasicův vkus a dovednost přece jen vycházejí "vítězně" (i při vědomí, že hudba nejsou závody) ty Müllerovy. A to nejen hity Cigaretka na 2 ťahy a Milovanie v daždi, možná dvě vůbec nejlepší položky zpěvákovy kariéry, ale i "rouhačská" Boh aj v pekle prsty má nebo existenciální Život ("Je to najlepší text môjho života," říká o něm v bookletu Müller) – Milan Lasica měl ke své deklamativní interpretaci skutečně skvělý materiál.

Oskar Rózsa přisoudil Filipovým písním soudobý sound, ve kterém sice v prvním plánu nehraje roli, který zvuk je syntetický (a že jich je tu opravdu hodně) a který "živý", nicméně šťastná ruka při výběru hudebníků je další složkou, která povyšuje velkou část nahrávek.

Za zvláštní upozornění v této souvislosti fantastická křídlovka Dana Brantigana v písni Milovanie v daždi, tradičně vynikající a stylová foukací harmonika Ericha Boboše Procházky v Boh aj v pekle prsty má a zejména hra nejtvořivějšího slovenského kytaristy Andreje Šebana v závěrečné šestiminutové verzi Cigaretky na 2 ťahy.

Přes veškerou zvukovou barvitost, sahající od folklorních inspirací v úvodní Vyletel vták až po skoro triphopové polohy, které vlastně v práci s elektronikou (co do zvuků i rytmů) prostupují celým albem ovšem Oskar Rózsa udržel albu naprostou kompaktnost a pevnost. Oba interpreti a autoři jsou vlastně sice nepřeslechnutelnou a nepostradatelnou, ale přece jen ozdobou producentovy skvělé práce.

Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa
Vyd. 44/Sony BMG, čas 55:54
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz