Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podíly Müllera, Lasici a Filipa povýšil producent Rózsa

  16:02aktualizováno  16:02
Je to možná paradox, ale album sáhodlouhého názvu Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa, tedy apriorně písničkářská či šansonová záležitost, nakonec vychází především jako skvělá vizitka producenta Oskara Rózsy.

Richard Müller | foto: Universal Music

Skladatel Jaro Filip je i osm let po smrti vlastně stále živou součástí slovenské hudební scény. Začátkem letošního roku vyšlo album jeho starších písní, nazpívaných v produkci Ivana Táslera především mladšími slovenskými interprety, nyní se další várky zhostili dva z jeho nejbližších spolupracovníků na dalším tematickém projektu.

Milan LasicaPrincip alba je jednoduchý a naznačuje jej už jeho název: písně, které otextoval Richard Müller (a v originále je zpíval buď sám, nebo skladatel), nyní interpretuje Milan Lasica, a naopak Lasicovy texty (ať už pro Filipa či dvojici Lasica – Satinský) přezpíval Richard Müller.

Producentem a hudebním aranžérem alba je Oskar Rózsa, multiinstrumentalista (především basista) a skladatel, který svou hudební dráhu "viditelně" započal v roce 1994 právě za Müllerovými zády při nahrávání jeho slavného alba 33. Přes nejrůznější peripetie, kdy se věnoval hudebním experimentům, jazzu i vážné hudbě se nyní vrátil na pomyslný začátek – a jeho zkušenosti a zejména specifický mix citu pro píseň a progresivního myšlení jsou znát.

Pohoda 2008 - Richard MüllerMnohé Filipovy písně jsou skutečně vynikající, vždy ale i díky textům, z nichž přes Lasicův vkus a dovednost přece jen vycházejí "vítězně" (i při vědomí, že hudba nejsou závody) ty Müllerovy. A to nejen hity Cigaretka na 2 ťahy a Milovanie v daždi, možná dvě vůbec nejlepší položky zpěvákovy kariéry, ale i "rouhačská" Boh aj v pekle prsty má nebo existenciální Život ("Je to najlepší text môjho života," říká o něm v bookletu Müller) – Milan Lasica měl ke své deklamativní interpretaci skutečně skvělý materiál.

Oskar Rózsa přisoudil Filipovým písním soudobý sound, ve kterém sice v prvním plánu nehraje roli, který zvuk je syntetický (a že jich je tu opravdu hodně) a který "živý", nicméně šťastná ruka při výběru hudebníků je další složkou, která povyšuje velkou část nahrávek.

Za zvláštní upozornění v této souvislosti fantastická křídlovka Dana Brantigana v písni Milovanie v daždi, tradičně vynikající a stylová foukací harmonika Ericha Boboše Procházky v Boh aj v pekle prsty má a zejména hra nejtvořivějšího slovenského kytaristy Andreje Šebana v závěrečné šestiminutové verzi Cigaretky na 2 ťahy.

Přes veškerou zvukovou barvitost, sahající od folklorních inspirací v úvodní Vyletel vták až po skoro triphopové polohy, které vlastně v práci s elektronikou (co do zvuků i rytmů) prostupují celým albem ovšem Oskar Rózsa udržel albu naprostou kompaktnost a pevnost. Oba interpreti a autoři jsou vlastně sice nepřeslechnutelnou a nepostradatelnou, ale přece jen ozdobou producentovy skvělé práce.

Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa
Vyd. 44/Sony BMG, čas 55:54
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz