Nedožité narozeniny Pavla Bobka si připomenou Rottrová i Nárožný

  10:59aktualizováno  10:59
Večerní představení Pocta Pavlu Bobkovi bylo vyprodané už v červenci. Na nedělní odpoledne v pražském Divadle Bez zábradlí ještě lístky zbývají. Zazpívat dorazí Marie Rottrová, na zesnulou legendu však přijde zavzpomínat i architektka Eva Jiřičná nebo herec Petr Nárožný.

Pavel Bobek s Marií Rottrovou | foto: Archiv Pavla Bobka

Těžko uvěřit, že populárnímu nejen rokenrolovému zpěvákovi Pavlu Bobkovi by v neděli bylo už jednaosmdesát let. Stejně obtížné je připustit, že tento „gentleman české country“ tu už pět let není.

Právě v den nedožitých narozenin na něj v Divadle Bez zábradlí v Praze vzpomenou hudební i divadelní kolegové na koncertě nazvaném Pocta Pavlu Bobkovi. Za mikrofonem se vystřídají například Marie Rottrová, Robert Křesťan, Kateřina García nebo Pavlína Jíšová, které doprovodí skupina Druhá tráva.

„Na dvou představeních odpoledne a večer zazní všechny zásadní písničky, které Pavel Bobek zpíval. Například Marie Rottrová vzpomene na duet S tím bláznem si nic nezačínej a samozřejmě dojde i na Veď mě dál, cesto má nebo Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát, otextovanou Jiřím Grossmannem a mnoho dalších songů,“ láká David Němeček z pořádající agentury. Večerní představení se vyprodalo už zkraje prázdnin, a tak se tvůrci rozhodli přidat ještě jedno od 16 hodin, na něž několik vstupenek zbývá.

Mluveným slovem na zpěváka zavzpomínají jak jeho spolužáci z dob studií a umělečtí kolegové, jako architektka Eva Jiřičná, herec Petr Nárožný nebo Luděk Sobota, tak i například hudební kritik Jiří Černý nebo textař a publicista Vladimír Poštulka, Michal Žantovský a další hosté. Koncert nabídne také projekci Bobkových fotografií pohledem objektivu Alana Pajera.

Výkrmny, Olympic, Semafor

Pavel Bobek se narodil v roce 1937 a po gymnáziu vystudoval architekturu, jeho spolužákem byl také například Jan Kaplický. Právě na Fakultě architektury a pozemního stavitelství stejně jako všichni jeho vrstevníci propadl rokenrolu a začal zpívat s fakultní skupinou FAPS.

Jeho cesta ke kariéře profesionálního hudebníka však nebyla nijak přímočará. Jako vystudovaný inženýr architekt nastoupil do Sdružení velkovýkrmen, kde působil v jedné projekční skupině se svými vysokoškolskými kolegy – konferenciérem kapely Rangers Petrem Nárožným a rozhlasovým diskžokejem Mirkem Černým. Od roku 1963 zpíval s kapelou Olympic, v roce 1967 nastoupil do angažmá v Semaforu, kde působil až do roku 1990.

Fotogalerie

Bobkův přínos tuzemské hudební scéně spočíval především v tom, že jako jeden z prvních v Československu zpíval a propagoval rokenrol, nejprve v angličtině, následně s českými texty, přičemž textaře si vždy pečlivě vybíral. Jako první český zpěvák se tak stal v pravém smyslu slova interpretem mnoha slavných amerických songů.

Kritici oceňovali jeho uvěřitelný a neformální dar interpretace, který ještě sílil se zpěvákovým až puntičkářským důrazem na pečlivý český překlad původních anglických textů.

Zlomovým bylo pro Pavla Bobka setkání se zpěvákem Johnnym Cashem, se kterým se dokonce potkal osobně na půdě amerického velvyslanectví v roce 1978. Následně si s ním společně zazpíval na Cashově pražském koncertě. A jedno ze svých posledních alb Víc nehledám, kritiky velmi oceňované, natočil Bobek v roce 2010 s producentem Lubošem Malinou přímo ve studiu v americkém Nashvillu za doprovodu několika původních Cashových muzikantů.

V roce 2010 jsme mluvili s oblíbeným zpěvákem o jeho poslední desce:


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Pražské jaro zahájí orchestr, který po válce utvořili vysídlení Němci

Dirigent Jakub Hrůša

Pražské jaro 2019 otevřou Bamberští symfonikové se svým českým šéfem Jakubem Hrůšou. Jejich provedení Smetanovy Mé...

RECENZE: Sázka na přímočarost vyšla, turné kapely Lucie je zážitek

Lucie zahájila své EvoLucie tour 13. listopadu 2018 v Ostravar Aréně v Ostravě.

Kapela Lucie v úterý v Ostravar Aréně odstartovala koncertní šňůru ke své aktuální comebackové desce EvoLucie. Přestože...

KVÍZ: Jak znáte hudební skupinu Beatles?

Záběr z filmu Perný den (1964)

V těchto dnech uplynulo půl století od vydání legendárního Bílého alba od Beatles. Vyzkoušejte si, co vše o jedné z...

Najdete na iDNES.cz