Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítačová klasika na plátně

  16:00aktualizováno  16:00
- Vesmírný simulátor Wing Commander je další z řady počítačových her, které se díky své proslulosti v hráčských kruzích dostaly až na plátna kin. Jeho filmové zpracování zaujímá však mezi podobnými snímky zcela zvláštní postavení, režisér, producent a spoluscénárista Chris Roberts je totiž také zároveň tvůrce a programátor čtyř z pěti dosud uvedených dílů Wing Commandera.

A právě díky této skutečnosti dostal film jakýsi nádech opravdovosti, ale samozřejmě jen v tom smyslu slova, že si nehraje na nic, co není. Režisér se skvěle vyzná ve světě Wing Commandera, vždyť ho také sám vytvořil, a tak si byl vědom, čím se stal tak populárním. Rezignoval tedy ve prospěchu věci na složitější příběh nebo hlubší psychogii postav a pošpikoval ho souboji vesmírných lodí v mezihvězdných prostorech, subprostorovými průlety a vším, co očekáváte od přepisu podobné počítačové hry. Zápletka je sice velmi příznačná pro podobné snímky, lidstvo je v ohrožení a jen jediný lidský hrdina, který to nebude mít zpočátku lehké, ho může zachránit, nakonec však o ni vůbec nejde.

Časově se film odehrává dlouho před první dílem simulátoru. Lidstvo získalo potřebné technologie a vydalo se prozkoumávat a kolonizovat vesmír. Zanedlouho však narazí n Kilrathi, úskočný a bojovný vesmírný druh. Toto setkání vyústí nezadržitelně do zničující války, ve které je ohrožena samotná existence planety Země.

Kilrathi totiž disponují speciálním navigačním zařízením, které jim umožňuje vstup a pohyb v subprostoru, ze kterého se mohou nenápadně vynořit, třeba v bezprostřední blízkosti Země. Jedinou nadějí se tak pro pozemšťany stává mladý stíhací pilot Chris Blair, který, podobně jako gildovní navigátoři v Duně, dokáže navigovat celou loď spletitým subprostorem jen pomocí svého instinktu.

Chris, jeden z posledních poutníků, musí ale nejdříve překonat vrozenou nedůvěru, kterou chovají normální pozemšťané ke všem podobným jedincům. Nakonec ale všechny přesvědčí o svých schopnostech a získá si respekt zbytku posádky, přátelství stíhače Maniaka a navíc krásnou velitelku Angel.

Wing Commander zcela jistě potěší určitý okruh diváků, specializující se na efektní vesmírné sci-fi. Ti si v něm opravdu mohou najít to své. I přes poměrně nízký rozpočet dokáže snímek nabídnout pestrou kosmickou podívanou, obrovské koráby, ale také omšelá vesmírná plavidla, která nostalgicky připomínají pravěk meziplanetárních letů. Pro takto zaměřené diváky může být tento snímek příjemným krácením těch dlouhých dvou měsíců do uvedení Hvězdných válek. A vy ostatní... jděte raději na něco jiného.

Wing Commander (USA 1998)

režie Chris Roberts
scénář Chris Roberts a Kevin Droney
kamera Thierry Arbogast
hrají Freddie Prinze Jr. , Saffron Burrowsová, Matthew Lillard, Tchéky Karyo
čas 99 minut

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Najdete na iDNES.cz