Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počítačová klasika na plátně

  16:00aktualizováno  16:00
- Vesmírný simulátor Wing Commander je další z řady počítačových her, které se díky své proslulosti v hráčských kruzích dostaly až na plátna kin. Jeho filmové zpracování zaujímá však mezi podobnými snímky zcela zvláštní postavení, režisér, producent a spoluscénárista Chris Roberts je totiž také zároveň tvůrce a programátor čtyř z pěti dosud uvedených dílů Wing Commandera.

A právě díky této skutečnosti dostal film jakýsi nádech opravdovosti, ale samozřejmě jen v tom smyslu slova, že si nehraje na nic, co není. Režisér se skvěle vyzná ve světě Wing Commandera, vždyť ho také sám vytvořil, a tak si byl vědom, čím se stal tak populárním. Rezignoval tedy ve prospěchu věci na složitější příběh nebo hlubší psychogii postav a pošpikoval ho souboji vesmírných lodí v mezihvězdných prostorech, subprostorovými průlety a vším, co očekáváte od přepisu podobné počítačové hry. Zápletka je sice velmi příznačná pro podobné snímky, lidstvo je v ohrožení a jen jediný lidský hrdina, který to nebude mít zpočátku lehké, ho může zachránit, nakonec však o ni vůbec nejde.

Časově se film odehrává dlouho před první dílem simulátoru. Lidstvo získalo potřebné technologie a vydalo se prozkoumávat a kolonizovat vesmír. Zanedlouho však narazí n Kilrathi, úskočný a bojovný vesmírný druh. Toto setkání vyústí nezadržitelně do zničující války, ve které je ohrožena samotná existence planety Země.

Kilrathi totiž disponují speciálním navigačním zařízením, které jim umožňuje vstup a pohyb v subprostoru, ze kterého se mohou nenápadně vynořit, třeba v bezprostřední blízkosti Země. Jedinou nadějí se tak pro pozemšťany stává mladý stíhací pilot Chris Blair, který, podobně jako gildovní navigátoři v Duně, dokáže navigovat celou loď spletitým subprostorem jen pomocí svého instinktu.

Chris, jeden z posledních poutníků, musí ale nejdříve překonat vrozenou nedůvěru, kterou chovají normální pozemšťané ke všem podobným jedincům. Nakonec ale všechny přesvědčí o svých schopnostech a získá si respekt zbytku posádky, přátelství stíhače Maniaka a navíc krásnou velitelku Angel.

Wing Commander zcela jistě potěší určitý okruh diváků, specializující se na efektní vesmírné sci-fi. Ti si v něm opravdu mohou najít to své. I přes poměrně nízký rozpočet dokáže snímek nabídnout pestrou kosmickou podívanou, obrovské koráby, ale také omšelá vesmírná plavidla, která nostalgicky připomínají pravěk meziplanetárních letů. Pro takto zaměřené diváky může být tento snímek příjemným krácením těch dlouhých dvou měsíců do uvedení Hvězdných válek. A vy ostatní... jděte raději na něco jiného.

Wing Commander (USA 1998)

režie Chris Roberts
scénář Chris Roberts a Kevin Droney
kamera Thierry Arbogast
hrají Freddie Prinze Jr. , Saffron Burrowsová, Matthew Lillard, Tchéky Karyo
čas 99 minut

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz