Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počet žádostí o granty stoupá, možnosti poskytnout je ubývají

Praha - Sloganem o nutnosti vícezdrojového financování kultury se zaklínali postupně všichni polistopadoví ministři tohoto resortu. Dnešní praxe je však tato: grantové programy ministerstva disponují velmi skromnými prostředky, vyšší územněsprávní celky neexistují, města mění své postoje podle aktuálního obsazení radnic, strnulé daňové zákony demotivují možné sponzory a mecenášství je raritou.
V takovém prostředí je a bude ústup zahraničních nadací - které se z republiky začínají stahovat, protože se domnívají, že jejich mise se může přesunout do méně vyspělých krajin - výrazně citelný.
Americká Mellonova nadace v letech 1993 až 1996 ve spolupráci s Národní knihovnou v Praze položila základy moderní knihovnické sítě. Z grantové částky jednoho milionu sta tisíce dolarů se elektronicky propojily dvě české a dvě slovenské knihovny a začal vznikat souborný počítačový katalog knižního fondu. Zástupci nadace před jejím odchodem z Česka opakovaně upozorňovali, že stát postrádá koncepci rozvoje veřejných informačních sítí. Ministerstvo kultury založilo grantový program, který knihovnám pomáhá s připojením na internet, ale vládní materiál, který by ideově definoval a finančně zaštítil strategii státu, stále chybí.
Ilustrativní je systém podpory vydávání knih. Funguje na principu grantů. S roční sumou dvou až tří milionů korun však ministerstvo nemůže dělat nic, než ji - ve snaze uspokojit co největší počet žadatelů - rozdrobit na sumy, k nimž si nakladatelé shánějí další dotace. To je ovšem stále složitější. Například Open Society Fund ještě loni poskytl na volný nakladatelský program přes dva miliony dvě stě tisíc korun, letos podpoří pouze vydání titulů, jež si nakladatelé vyberou z nadací předloženého seznamu. Amsterodamská nadace Central and Eastern Europe Publishing Project před rokem 1989 (tehdy ještě z Oxfordu) podporovala tituly neoficiální produkce. Po listopadu pomáhá zdejším nakladatelům s vydáváním prací z ostatních zemí východního bloku. "Snad by ale bylo lepší o tomto projektu vůbec nepsat, již tak je nadace zavalena žádostmi o příspěvek, které není schopna uspokojit," informuje členka nadační rady Eda Kriseová. A literární fond, který zde svého času založil - z popudu svého nevlastního otce Květoslava Chvatíka - finančník Viktor Kožený a díky němuž se například zrodila edice Česká knižnice, také neexistuje. Zanikl spolu s odchodem Koženého z republiky.
Grantový systém ministerstva, jediná tuzemská koncepčnější podpora živé kultury, trpí nedostatkem zdrojů, a navíc je svázán ministerskými předpisy. Karel Král, šéfredaktor čtvrtletníku Svět a divadlo, je vděčný za příspěvek od úřadu, ale zároveň říká: "O přidělení grantu se rozhodne v lednu, první peníze přijdou až v květnu, v době, když musím mít dvě čísla časopisu hotová." Idea víceletých grantů, které běžně fungují v zahraničí, je neprůchodná přes ministerstvo financí.
Tento úřad zatím nehodlá cokoli měnit na daňovém systému, který podvazuje možné sponzorství. Donátor dnes může uvolnit dvě procenta ze zisku, veškeré další dary musí příjemce tvrdě zdanit. Sehnat za těchto podmínek a v současné ekonomické situaci sponzora? "Letos jsme měli mnohem větší potíže než loni. Jeden z klíčových partnerů se sám ocitl v potížích a couvl," informuje Jana Králíková, jež sháněla peníze na festival nezávislé filmové tvorby Indies. Peter Stoličný potřebuje naplnit fond k podpoře vydávání kvalitních knih pro děti. Má tuhle zkušenost: "Ještě před balíčky a záplavami jsem měl řadu příslibů, pak vše vzala voda." A případ Europalia funguje jako symbol marné snahy o sponzoring. Ironií je, že nejvyšší vládní představitelé na podzim 1996 v Bruselu tvrdili, že republika má dostatek ekonomické síly k tomu, aby se stát nemusel na této tříměsíční přehlídce české kultury nijak podílet.
"Počet žádostí o granty neustále stoupá," říká Irene Stehli z nadace Pro Helvetia a potvrzuje zkušenost svých kolegů z ostatních zahraničních nadací a institucí, které zde ještě působí. Většina z nich pomáhá projektům, jež nějak souvisí s mateřskou zemí donátora. Francouzský institut podporuje v programu F. X. Šalda překlady knih svých autorů, obdobně pracuje rakouský Kultur Kontakt. Britská rada či Goethe-Institut se zase podílejí na zdejších produkcích svých umělců. Rozpočty těchto institucí jsou závislé na politické a ekonomické úvaze mateřských zemí; rozpočet Britské rady se například v uplynulých letech snížil. A šetřit začal i německý Goethe-Institut.
Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...