Judith Hermannová, německá spisovatelka

Judith Hermannová, německá spisovatelka | foto: www.buecher-wiki.de

RECENZE: Když život na autopilota promění stalking v lásku

  • 3
Hvězda mladší německé literatury Judith Hermannová se po třech veleúspěšných sbírkách povídek přihlásila s prvním románem. Dala mu zvláštní název Počátek veškeré lásky a napsala ho na aktuální téma – stalking, respektive jeho rub, kterým je samota.

Už v prvotině Letní dům, později (1998) představila autorka svého typického hrdinu: toho, kdo pozoruje a svá pozorování zapisuje. Důkladně, do detailu. Člověka spíš pasivního než aktivního, jako by zalitého ve skleněné bublině.

V české literatuře modeluje podobný typ hrdiny třeba Emil Hakl. A v prvotině Judith Hermannová předvedla naplno i kvality svého stylu: píše s novinářskou věcností, střízlivě, v klidném, pozvolném tempu. Žádná obraznost, symbolika, experiment, jen kdesi vespod melancholické tóny – lítost nad tím, že vše, co je, rychle mizí v minulosti.

Tajemný muž z ulice

V Počátku veškeré lásky je hlavní hrdinkou třicátnice Stella. Manžel je věčně na služebních cestách, nejlepší kamarádka daleko, a tak Stelle zbývají dcera plus práce. Dcera symbolizuje začátek, práce ošetřovatelky starých a nemocných konec. Stella stojí po celý čas kdesi uprostřed a pevně se drží stereotypu svých všedních dní. Bez nich by propadla do hlubin samoty, zoufalství, nevíry v sebe i svět kolem. A právě odtud vstoupí jednoho dne do jejího života soused z ulice – Mister Pfister. Začne zvonit u dveří, posílat vzkazy. Zásobuje Stellu předměty ze svého života. Každý den je o krok blíž. Stella ho sice v rovině rozumové odhání, snaží se chránit sebe i svoji dceru – ale v rovině mimorozumové ji Mister Pfister zajímá, přitahuje.

Mají totiž jedno společné: něco hledají a nenacházejí. Oba plují životem po proudu, nechávají se unášet. Stella si udělá z Mistera Pfistera své projekční plátno: promítá na ně své domněnky, spekulace, sny. Nakonec ale prokáže silnější pud sebezáchovy a stalker zmizí ze scény...

Počátek veškeré lásky

80 %

autor: Judith Hermannová

vydavatel: Větrné mlýny

překlad: Petr Štědroň

204 stran, 359 Kč

Román Judith Hermannové ale není jen o stalkingu. Výrazněji se tu hlásí o slovo jiné, existenciální téma: odcizení plus pasivita. Vadné mezilidské vztahy, poničené emocionální vazby. Život přepnutý na autopilota. Život, který se žije sám.

A nežije tak jen Stella a další hrdinové a hrdinky Judith Hermannové, žije tak většinová společnost. Tedy určitě ta západní. Proto je Hermannová hvězdou německé literatury. A proto je užitečné číst její knihy. Třeba je v nich někde schovaná i naděje – počátek veškeré lásky.