Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pobuřují, či nepobuřují nazí muži?

  15:19aktualizováno  15:19
Umění ve veřejném prostoru zdá se být téměř abstraktním či zdvořilostně akademických pojmem, ale může mít i svůj velmi konkrétní obsah. Za příklad nechť poslouží spor, který se nyní vede kolem díla, které pro letiště v Los Angeles vytvořila Susan Narduliová. Na mezinárodním letišti v Los Angeles jsou momentálně - a mnozí zdůrazňují a věří, že snad pouze dočasně - zakryty hnědým papírem obrazy svalnatých postav nahých mužů.
Byly slavnostně představeny v červnu; jejich vytvoření se stalo součástí rekonstrukce letištního terminálu společnosti American Airlines v celkové hodnotě 245 milionů dolarů.

A co cestující na třetím největším světovém letišti nyní konkrétně nevidí? Dobře stavěné figury, jež jsou zobrazeny na kamenné podlaze. V kruzích pózují tak, aby vypadaly jako při letu. Pohlaví mají taktně ukryto do tmavého stínu. Přesto existuje vlivný názor, že pohled na nahé muže se může dotknout pasažérů - bez ohledu na to, že má jít o umělecké zpodobnění.

Autorka figur Susan Narduliová tím byla zaskočena: "Moje právo na svobodné umělecké vyjadřování je tímhle pošlapáno. Snažila jsem se vyjádřit touhu lidstva po létání, touhu, která s ním jde od dávných dob, kdy si průkopníci našli nejvyšší bod v okolí, připoutali se k nějakým létajícím strojům a skočili. Devětadevadesát procent z nich zahynulo. To mě lidsky zasáhlo a já chtěla své pocity výtvarně vyjádřit."

Narduliová současně věří, že její práce je technologicky průkopnická - a to díky postupům, jež jí umožnily "vytisknout" mužská těla na kámen. Její spolupracovníci nafotografovali modely, naskenovali je do počítačů a v nich pak zpracovávali konečnou podobu díla. Podle ní potom speciálním pískovým postřikem přenesli obrazy do kamene.

Městská komise pro umění v Los Angeles by měla tento čtvrtek na veřejném shromáždění hledat odpověď na otázku, zda dílo Susan Narduliové je mravně nezávadné. Dodejme, že takové shromáždění se mělo konat již před dvěma týdny, ale bylo odsunuto. Konečné slovo budou mít nicméně pracovníci letiště.

Tato kauza je vcelku typickým příkladem dilemat, v nichž se ve Spojených státech nachází umění ve veřejném prostoru. Řada městských zákonů zde vyžaduje od firem, aby část stavebních nákladů investovaly do umělecké tvorby; obvykle jde o necelé jedno procento z celkové částky. Následuje schvalovací proces, zda navrhované dílo je přiměřeně vhodné pro budoucí projekt - ať tím projektem je třeba obyčejný městský chodník či sportovní areál.

Při schvalování návrhu díla Susan Narduliové byli opomenuti úředníci městské agentury, která spravuje losangeleské letiště; komise složená z architektonických a uměleckých odborníků měla být dostatečnou zárukou. Jenomže úředníci městské agentury chtěli říci svoje a nedávno vyrukovali s obavami, že by bezpohlavní naháči na kameni mohli mravně ohrozit cestující. Je prý velký rozdíl mezi lidovým uměním a uměním na veřejném místě a povinností těch, kdo za letiště odpovídají, je prý kromě jiného dohled nad tím, aby se nikdo necítil dotčen nahotou.

Paradoxem je, že se tak děje v oblasti, v níž pornografický průmysl dosahuje obratu zhruba tří miliard dolarů ročně a veřejnost je zde zvyklá opravdu na ledacos. Ale o losangeleskou veřejnost v tomto sporu ani tak nejde - argumentuje se cestujícími z prudérnějších koutů USA a ze zahraničí. V diskusích kolem letištního výtvoru Susan Narduliové se nyní objevují hlasy, že kdyby dnes žil Michelangelo, neměl by to se svými sochami a malbami zřejmě vůbec snadné.

Takhle vyhlíží dílo Susan Narduilové - tedy pokud je na letišti v Los Angeles zrovna vidět.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz