Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Po Ztracených končím s televizí,“ říká Fox alias Jack

  1:27aktualizováno  1:27
V seriálu hraje Matthew Fox lékaře Jacka, teď přichází ve filmu Úhel pohledu. "Popularita je dvousečný meč," tvrdí herec.

Z filmu Úhel pohledu | foto: Falcon

Nejprve se proslavil v seriálu o pětici osiřelých sourozenců Správná pětka, deset let poté přišla hlavní role doktora Jacka v seriálu Ztraceni, jehož čtvrtá řada právě odstartovala v Česku na kanálu AXN.

Od té doby je Matthew Fox mezinárodní hvězdou a proráží i do filmu. Má klíčovou úlohu v thrilleru o prezidentském atentátu Úhel pohledu, který do českých kin vstoupí pozítří, a dokončil akční film Speed Racer.

Co chcete dělat po Ztracených?
Budeme točit ještě dvě sezony, tím to skončí. Nemám nic v plánu, nemluvím o tom, protože momentálně se věnuji obojímu: točím Ztracené a hraji ve filmech. Pracuji nepřetržitě už dva roky s velkým nasazením. Ale po Ztracených už pro televizi dělat nebudu, i když právě v televizi se objevují nejlepší scénáře. Seriál Ztraceni je toho důkazem.

Seriál ZtraceniProč tedy televizi opustíte?
Líbí se mi, když mohu s časem nakládat pružně a mám život pod kontrolou. Pokud točím film, tři měsíce do něj investuji čas a energii, pak je hotový a já jsem zase svobodný. Můžu si vzít mezi filmy tolik volna, kolik jen chci, abych čas strávil s dětmi, manželkou, bratry, rodiči, přáteli, mohl se věnovat tomu, co mám rád, dobil si baterky a užil života. Když se objeví další film, upíšu se zas na poměrně krátkou dobu, tři čtyři měsíce. Kdežto televize je mnohem dlouhodobější a intenzivnější. Zabere vám osm devět měsíců ročně. A já to prostě už takhle nechci.

Bude těžké opustit Havaj, kde kvůli Ztraceným žijete i s rodinou?
Ne. Dětem se tu moc líbí, nám také, ale i štěstí můžete pochopit jen tehdy, pokud chápete smutek. I ráj můžete zažít jen zprostředkovaně – a pro nás by teď byl pravý ráj jet na hory a zažít třeba koulovačku.

Takhle trávíte volný čas?
Tak jsme trávili prázdniny, když jsme mohli být pohromadě a děti nechodily do školy. Havaj je krásné místo, žije se tu pěkně, ale nemáme v plánu zůstat, až skončí Ztraceni.

popisek Úhel pohledu: škoda posledních 3 minut
recenzi filmu najdete zde

Pořádáte společné večírky, na kterých se na seriál díváte?
První rok tomu tak bylo, teď se spolu nebavíme. Když se přestěhujete do neznámého prostředí a nikoho tam neznáte, bavíte se s kolegy. Ale když se zabydlíte, najdete si přátele i mimo profesi. To je přirozené.

Věděl jste, že se ze seriálu stane takový hit?
Ani náhodou! Věnuji se své práci už dost dlouho, abych poznal, co je výjimečné; ve Ztracené jsem věřil od začátku, od prvního dne, kdy jsem si četl scénář a poznal tvůrce. Ale to ještě neznamená, že vznikne hit, a jen zřídka se to přihodí. Takže to je překvapení, rozhodně.

Z filmu Úhel pohleduJenže hit je na světě a vám přinesl obrovskou popularitu.
Je to dvousečný meč. Celosvětové popularitě Ztracených vděčím za příležitosti, za role ve filmech Úhel pohledu, Speed Racer a ostatních, které jsem natočil. Ale současně to znamená určitou ztrátu soukromí, která je s takovou pozorností spojena. Nemůžu se jen tak procházet a dělat, co bych normálně dělal. Lidi si vás všímají, mají pocit, že vás znají a vědí, jaký jste. A skoro vždy je jejich představa na hony vzdálená skutečnosti. Žiju v zajímavém světě.

Přitahovala vás k roli ve filmu Úhel pohledu i možnost zahrát si padoucha?
Určitou roli to hrálo. Ale vedlejší, prostě se mi ten film zamlouval. Úhly pohledu mě fascinují i mimo film. Je neuvěřitelné, že jsou dva lidi schopní sledovat jednu událost a vyložit si ji naprosto jinak na základě toho, odkud ji sledovali, co jsou zač nebo jak ji vnímat chtějí. Opravdu mě to udivuje, je to fascinující součást toho, kým jsme. A ten film je opravdu skvělý akční thriller s chytrou a dobře napsanou zápletkou. I režisér Pete Travis byl tím pravým, kdo ji mohl natočit. Takže jsem víceméně musel kývnout. Navíc jsem věděl, že to bude pro diváky překvapivé a že to bude velice dobře fungovat.

Trailer k filmu Úhel pohledu

Ale dobře funguje i klaďas Jack. Je těžké hrát ho nepřetržitě?
Nemůžu se té role vždy po jistou dobu zbavit. A chtějí po mně občas opravdu náročné věci. Jako třeba finále třetí řady: Jack bere drogy, upíjí se k smrti, vážně chce umřít. A ztvárnit takové pocity uvěřitelně, to je zatraceně těžké. Nejde to zběžně vyřídit a jít domů zvesela, že máte pro dnešek hotovo. Já neumím takhle jednoduše přepínat, takže mě to ovlivňuje, moje rodina to velice jasně vidí a já myslím, že to u mě prostě takhle chodit musí.

Jak se toho zbavujete?
Někdy se z toho můžete vypovídat. Většinou to trvá jen krátce. No, celkem krátce…

Víte, jak čtvrtá řada Ztracených skončí?
Ano, vím toho dost, i když jsme před stávkou stihli natočit jenom osm epizod. A s příběhem jsem velice spokojený. Když jsme vyhráli Zlatý glóbus, začali Ztracené sledovat i lidé, kteří se na ně dosud nedívali, protože je nezajímali; tudíž ti zase časem odpadli a my se najednou chytáme za hlavu, že přicházíme o diváky a seriál že tedy nestojí za nic. Ale podle mě se naopak pořád zlepšuje. Když si porovnám, co jsme točili loni, s první řadou, epizodu proti epizodě, tak jsme se zlepšili.

popisek Seriál Ztraceni pokračuje na AXN
co se děje ve čtvrté sérii

Řekněte, proč se seriál Ztraceni stal celosvětovým fenoménem?
Nemají jasnou kulturní identitu, nepůsobí jako americký seriál. Je to příběh o lidských bytostech. Máme sklony k soucítění, nebo tendenci starat se o vlastní přežití za každou cenu? Když jde do tuhého, jaká je lidská povaha? Navíc si seriál pohrává se zásadními filozofickými tématy, má mezinárodní obsazení, nezaměřuje se na jedinou zemi a nese zážitek na několik dní, kdy se o něm bavíte se známými, v práci, na internetu. Nutí lidi přemýšlet: vymýšlejí hypotézy, spekulují o dalším vývoji – a to je úžasné. Neexistuje moc seriálů, které by to svedly.

Oslovují vás lidé na ulici Jacku?
Ne, leda čistě fanoušci Ztracených. Naštěstí existuje dost lidí, kteří chodí na mé filmy a nikdy ten seriál neviděli.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz