Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po zeleném zlobru Shrekovi přichází panda

  1:19aktualizováno  1:19
Loni Shrek Třetí ze studia DreamWorks porazil s téměř osmi sty miliony dolarů světových tržeb oba silné animované soupeře, Simpsonovy a Ratatouille. Letos zkusí úspěch zopakovat s novinkou Kung Fu panda, která měla premiéru na festivalu v Cannes a dnes startuje v amerických kinech.

Kung Fu Panda - Z filmu Kung-fu panda | foto: Bontonfilm

Do Česka film přijde 3. července – s titulky i v rodinné verzi s dabingem, v němž hlasy hollywoodských hvězd nahradí Saša Rašilov, Otakar Brousek, Miroslav Táborský, Tereza Bebarová či Nela Boudová.

Z filmu Kung-fu pandaKdo je hrdina, jehož přivedli na svět režiséři Mark Osborne a John Stevenson? Roztomilý, ale naprosto nešikovný pandí mladík jménem Po musí ujít dlouhou cestu, během níž se z prodavače nudlových polévek stane hrdinou středověké Číny.

Je tak posedlý bojovým uměním, že vzdor své nebetyčné lenosti zdolá nekonečné schody do paláce v Údolí klidu, aby na vlastní oči viděl volbu Dračího bojovníka – válečníka, který by zemi ochránil před pomstou zlosyna.

Trailer k filmu Kung Fu panda

Čeká se, že se jím stane některý z pěti místních mistrů kung-fu – tygřice, zmije, jeřáb, kudlanka či opice – jenže prst ukáže na Poa. Učitel bojových umění, mistr Sifu, tak musí z nemotorného a nenažraného pandy stvořit legendu kung-fu dřív, než se do údolí vrátí zlo.

Nos podle Hoffmana
Hlavním cílem režisérů bylo natočit film, který by se nestal jen další pohádkou se zvířátky. "Samozřejmě se lišíme už tím, že mísíme rodinnou komedii s poctivým kung-fu filmem, který plně respektuje pravidla žánru. Ale nám šlo hlavně o to, aby Kung Fu panda nestárla a bavila dnešní diváky i ty, kdo ji uvidí za pár let," říká Stevenson.

Příběh o tlustém ospalém méďovi, který se chce stát přeborníkem bitek, se v DreamWorks vyvíjel několik let. Pak přišli zkušení scenáristé Jonathan Aibel a Glenn Berger na týdenní konzultaci, která se protáhla na devatenáct měsíců.

Z filmu Kung-fu pandaMistra Shifu v originále namluvil oscarový Dustin Hoffman. Natáčeli ho při dabingu, pak použili jeho rysy a gesta při dotváření animované figurky. Hoffman využil možnosti herců mluvit do konečné podoby postav a nechal té své upravit nos. "Jsem na něj velmi citlivý," smál se.

Tygřice Angeliny Jolie
V bojových filmech válečníci napodobují zmijí ocas nebo jestřábí zobák, v Kung Fu pandě zpodobují jednotlivý styl boje přímo zvířata. Třeba tygřice je útočná, energická, umíněná a přímočará; v originále ji namluvila Angelina Jolie, která by prý ráda sdílela "alespoň z půlky" otevřenost a houževnatost své hrdinky.

Z filmu Kung-fu pandaRoli přijala i kvůli svým dětem: "Milují ohromného tygra, kterého mám vytetovaného na zádech, a navíc dvě z nich pocházejí z Asie," vysvětlila herečka.

Vzhled exteriérů je ovlivněn údolím kolem řeky Li a městem Guilin. Designéři použili teorii tvarů, podle níž kulaté či kruhové tvary docílí příjemné veselé atmosféry – a když se blíží nebezpečí, zašpičatí se a vyostří. Podklady pro obraz dobové Číny žijící v harmonii našli tvůrci ve starodávné keramice i v moderních filmech Hero a Tygr a drak.

Animátoři chtěli předvést opravdové kung-fu, ne jen "máchání rukama", i když současně museli respektovat pohyby zvířat. Tým se proto svěřil do rukou profesionálního trenéra bojového sportu: na rozbolavělá těla prý stačil jediný den.

Z filmu Kung-fu pandaTitulní postavu mluví herec Jack Black, který o ní říká: "Po se chová jako velké dítě, takže mu budou fandit především děti. A když si z kina vedle zábavy odnesou myšlenku, že můžou dokázat všechno, pokud budou opravdu chtít, pak jsme udělali dobrý film," doufá herec známý i v Česku z komedie Škola rocku.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz