Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Werichovi načte Švejka Somr, Donutil a další

  15:45aktualizováno  15:45
V nahrávacím studiu se v těchto dnech začal natáčet výjimečný projekt na českém trhu audioknih. Deset významných českých herců bude vyprávět z knihy Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka na pokračování.

Josef Somr | foto: Popron Music

Na 20 CD bude zvukově zaznamenána podstatná část Švejka v pojetí současné české herecké špičky v režii Dimitrije Dudíka. Nepůjde ani o dramatizaci, ani o četbu v podání jednoho zvoleného vypravěče.

Výrazné herecké osobnosti si budou "předávat štafetu" v předčítání Švejka. Každý herec bude interpretovat vybrané kapitoly, jednu etapu příběhu. Celkem se připravuje k vydání deset kompletů 2CD s četbou tohoto proslulého románu.

Jednotná režijní koncepce slibuje kontinuitu jednotlivých částí a zároveň dává prostor každému z herců, aby Švejka ztvárnil svým uměleckým podáním. Nahrávka vzniká v produkci vydavatelství AudioStory a na trh ji uvede Popron Music.

Jan Werich"Nahrávka Švejka vyprávěná Janem Werichem patří do zlatého fondu mluveného slova. Jelikož zájem o audioknihy u nás v posledních letech výrazně roste, jsme přesvědčeni, že posluchači ocení i novou a jinak adaptovanou nahrávku Haškova románu," uvedl Alan Piskač z Popronu.

"Záměrně se chceme  vrátit do dob, kdy se literatura šířila ústním podáním a každý interpret byl jedinečný a přidával k příběhu jako přidanou hodnotu něco ze sebe, kus své vlastní osobnosti," dodává producentka projektu Jindřiška Nováková z vydavatelství AudioStory.

Deset dílů Osudů dobrého vojáka Švejka bude vycházet postupně v průběhu roku 2009. Celou sérii na jaře 2009 odstartuje Josef Somr. Se Švejkem se setkal nejen v dramatizacích na jevišti, ale už jednou i v rozhlase, úplně poprvé samozřejmě při četbě.

Ilustrace Josefa Lady k Osudům dobrého vojáka Švejka za světové války"Bylo to už v poměrně raném věku, ale myslím si, že jako kluk jsem to vnímal spíš po stránce toho, že je to taková jadrná čeština, která každému mladému člověku imponuje, ale celý význam tohoto Haškova díla jsem si uvědomil pochopitelně až mnohem později," vzpomíná herec.

Dalším z desítky mistrů českého dramatického umění, který bude vyprávět Švejka na pokračování, je Miroslav Donutil, jenž si oblíbil citaci Zdeňka Mahlera: "V Bibli je téměř všechno, ve Švejkovi je všechno!"

Miroslav DonutilMiroslav Donutil dodává: "Švejk jako takový je sám o sobě postava geniální, ale i drobné postavy četníků jsou tak propracované, že vybrat z této plejády postav, která je mi nejsympatičtější, je nadlidský výkon, vůbec bych si to netroufnul. Když se tak zamýšlím nad tím, co bych si rád zahrál třeba ve filmu, tak by mi to bylo úplně jedno, tam má každá postava svůj svébytný osud."

Jména dalších osmi interpretů Švejka budou zveřejněna až v průběhu příštích měsíců. Producenti slibují, že oslovili ty nejlepší současné české herce.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz