Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Werichovi načte Švejka Somr, Donutil a další

  15:45aktualizováno  15:45
V nahrávacím studiu se v těchto dnech začal natáčet výjimečný projekt na českém trhu audioknih. Deset významných českých herců bude vyprávět z knihy Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka na pokračování.

Josef Somr | foto: Popron Music

Na 20 CD bude zvukově zaznamenána podstatná část Švejka v pojetí současné české herecké špičky v režii Dimitrije Dudíka. Nepůjde ani o dramatizaci, ani o četbu v podání jednoho zvoleného vypravěče.

Výrazné herecké osobnosti si budou "předávat štafetu" v předčítání Švejka. Každý herec bude interpretovat vybrané kapitoly, jednu etapu příběhu. Celkem se připravuje k vydání deset kompletů 2CD s četbou tohoto proslulého románu.

Jednotná režijní koncepce slibuje kontinuitu jednotlivých částí a zároveň dává prostor každému z herců, aby Švejka ztvárnil svým uměleckým podáním. Nahrávka vzniká v produkci vydavatelství AudioStory a na trh ji uvede Popron Music.

Jan Werich"Nahrávka Švejka vyprávěná Janem Werichem patří do zlatého fondu mluveného slova. Jelikož zájem o audioknihy u nás v posledních letech výrazně roste, jsme přesvědčeni, že posluchači ocení i novou a jinak adaptovanou nahrávku Haškova románu," uvedl Alan Piskač z Popronu.

"Záměrně se chceme  vrátit do dob, kdy se literatura šířila ústním podáním a každý interpret byl jedinečný a přidával k příběhu jako přidanou hodnotu něco ze sebe, kus své vlastní osobnosti," dodává producentka projektu Jindřiška Nováková z vydavatelství AudioStory.

Deset dílů Osudů dobrého vojáka Švejka bude vycházet postupně v průběhu roku 2009. Celou sérii na jaře 2009 odstartuje Josef Somr. Se Švejkem se setkal nejen v dramatizacích na jevišti, ale už jednou i v rozhlase, úplně poprvé samozřejmě při četbě.

Ilustrace Josefa Lady k Osudům dobrého vojáka Švejka za světové války"Bylo to už v poměrně raném věku, ale myslím si, že jako kluk jsem to vnímal spíš po stránce toho, že je to taková jadrná čeština, která každému mladému člověku imponuje, ale celý význam tohoto Haškova díla jsem si uvědomil pochopitelně až mnohem později," vzpomíná herec.

Dalším z desítky mistrů českého dramatického umění, který bude vyprávět Švejka na pokračování, je Miroslav Donutil, jenž si oblíbil citaci Zdeňka Mahlera: "V Bibli je téměř všechno, ve Švejkovi je všechno!"

Miroslav DonutilMiroslav Donutil dodává: "Švejk jako takový je sám o sobě postava geniální, ale i drobné postavy četníků jsou tak propracované, že vybrat z této plejády postav, která je mi nejsympatičtější, je nadlidský výkon, vůbec bych si to netroufnul. Když se tak zamýšlím nad tím, co bych si rád zahrál třeba ve filmu, tak by mi to bylo úplně jedno, tam má každá postava svůj svébytný osud."

Jména dalších osmi interpretů Švejka budou zveřejněna až v průběhu příštích měsíců. Producenti slibují, že oslovili ty nejlepší současné české herce.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz