Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

REPORTÁŽ: Jak malý Zdeněk Svěrák prvně viděl smrt

  9:44aktualizováno  9:44
Píše se 5. květen 1945, městečkem jezdí auto s vlajkami, ale také koňský potah s valníkem, odkud shazují mrtvoly. „Prohledej ho,“ slyší malý hrdina snímku Po strništi bos, který podle vzpomínkové knihy Zdeňka Svěráka začal natáčet jeho syn Jan Svěrák.

Z natáčení filmu Po strništi bos | foto:  Dan Materna, MAFRA

Na záběr čeká Oldřich Kaiser, připravuje se i Jan Tříska, nicméně nejdůležitějším hercem je teď moucha. Režisér si přeje, aby usedla jedné z „mrtvol“ na tvář. „Blíž k bradě, pustit kameru, nasadit mouchu, zavřít pusu. Že je živá? No to je správně, on mrtvý, ona živá. Právě moucha je z pohledu kluka smrt,“ vysvětluje Jan Svěrák, zatímco členové štábu hromadně chytají mouchy a malý Eda už zase hladí koně.

Nejenže se jich nebojí, nedá se od nich odtrhnout, tvrdí filmaři o sedmiletém Lojzíkovi Grecovi, který převzal roli dětského hrdiny poválečné Obecné školy. Je o něco mladší, protože děj se odehrává dřív – za války, kdy se rodiče Zdeňka Svěráka museli vystěhovat z Prahy k příbuzným na venkov.

„V Kopidlně, kde tenkrát žili, se už točit nedá. Při vzniku Obecné školy jsme měli lehčí práci, všechno bylo ještě oprýskané, ale dnes všude najdete plastová okna, nové silnice, benzinové pumpy, ošklivé stavby,“ vysvětluje režisér, proč se vydali až do Slavonic u česko-rakouských hranic. Tady se zdánlivě zastavil čas, i když doprostřed natáčení se ozve rozhlas s pozvánkou na zasedání zastupitelstva.

Fotogalerie

Mezi místními našli filmaři dospělý komparz, který právě vytváří tichý hlouček nad hromadou padlých před místním hřbitovem, i děti včetně kápa klukovské party či Edovy první lásky, které bude ve své třídě vyučovat filmový ředitel školy čili Zdeněk Svěrák.

Tříska versus Kaiser

Jan Tříska, který v Obecné škole hrál učitele Hnízda, má nyní jinou úlohu: Edova přísného, zahořklého dědečka. „Ve srovnání s Hnízdem je to role skromná, ale trému mám stejnou. Jsem prostě trémista,“ líčí Tříska, který v noci na úterý přiletěl z Kalifornie a hned ráno si šel zaběhat s „tahákem“ textu své první scény s filmovým vnukem. Varuje ho v ní před kontroverzním místním podivínem Vlkem, kterého ztvární Oldřich Kaiser. „Je to příjemný návrat,“ přiznává herec, který prošel Svěrákovými díly od Tmavomodrého světa po Tři bratry. O své záhadné až hrozivé postavě z filmu Po strništi bos říká lakonicky: „Je to největší vyvrhel ve vsi a taky největší charakter. Přesně jako v životě.“

Naopak nováčkem ve svěrákovském týmu je Martin Havelka, kterého si režisér vyhlédl ve filmu kolegy Jana Hřebejka Učitelka. „Samozřejmě bych mohl pět chválu na Obecnou školu, prostě jsem nadšený, že jsem dostal takovou příležitost, byť jen v roli hrobníka. Ale je to chlap tvrdý, spravedlivý, profesionál, čili vlastně skoro hlavní postava,“ směje se Havelka. Právě on jako hrobník vyzve chlapce zírajícího na mrtvé: „Nekoukej a prohledej mu kapsy, ať víme, co jim napsat na hrob.“ A Eda jednu tvář pozná.

V příštích dnech jeho filmovou rodinu doplní Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý coby rodiče, Hynek Čermák a Petra Špalková jako strýc s tetou i Viera Pavlíková v roli babičky. Ve Slavonicích bude štáb měsíc, po pražské mezihře se tam vrátí pro podzimní a zimní záběry. Do kin film vstoupí přesně za rok.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Další z rubriky

RECENZE: Animovaný film roku Coco dává naději, s níž se hned žije lépe

Záběr z animovaného filmu Coco

Sošku Oscara za nejlepší animovaný film má Coco prakticky v kapse. Ale pokud je na světě spravedlnost, měly by přijít i...

RECENZE: Myslí víc na sebe než na dítě. Konzum, sex a Nemilovaní

Z filmu Nemilovaní

Jakýsi chlapec, váhavě se vracející domů předměstskou krajinou u zamrzlého rybníka, se zastaví u křivého stromu nad...

DO KINA: Zoufalé hvězdy Issovou i McDormandovou přebije Coco

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Pět novinek týdne zahrnuje vítězné drama Zlatých glóbů i českou romantickou komedii podle předlohy Haliny Pawlowské....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz