Bolek Polívka

Bolek Polívka - Bolek Polívka při nátáčení čtyřicátého dílu pořadu Bolkoviny (12. října 2005) | foto: Radek Miča, MF DNES

Po Menšíkovi přichází Polívka

Tvůrci se té podobnosti brání. Jde o zcela nový příběh, opakují. Přesto televizní film Hodina klavíru připomene slavné snímky s Vladimírem Menšíkem.

Snímky Jiřího Hubače Ikarův pád a Tažní ptáci připomínají film Hodina klavíru, jejž podle scénáře Jiřího Hubače začne na podzim natáčet režisér Zdeněk Zelenka s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Hrdinou je totiž opět hudebník, kterého ničí alkohol. A pamětníci navíc vědí, že Hubač psal kdysi pro Menšíka i třetí díl. Natočit už se nestačil.

"Trval jsem na tom, že bez Menšíka by to byla svatokrádež," říká Hubač. "Slíbil Menšíkovi, že třetí část, Zima poutníků, bez něj už nevznikne," potvrzuje Zelenka. "Ale my jsme s Bolkem Polívkou do Hubače tak dlouho mluvili, až jsme ho přesvědčili, ať se tím nevyužitým textem nechá jen volně inspirovat pro scénář nový."

Spojeni alkoholem
Jak vznikla Hodina klavíru, kterou od původní verze dělí téměř čtvrtstoletí a jejíž děj se odehrává ve zcela odlišných dnešních kulisách. Jen podstata mužského přátelství, které ztělesňovali Menšík s Vlastimilem Brodským, stále trvá. Z protialkoholické léčebny vycházejí dva nesourodí hrdinové a snaží se ve světě, který se změnil, hledat své nové místo, svůj pevný bod. Přičemž jeden je pro záchranu druhého schopen osobní oběti.

"Je to nádherný scénář, ale nedivím se, že se autor brání  srovnávání s menšíkovskou sérií. Vždyť já přece taky nebudu napodobovat Menšíka," prohlašuje Polívka. Jeho hlavní herecký partner se teprve vybírá z několika adeptů, Polívkovu filmovou manželku by měla hrát Zlata Adamovská, jejich syna Jan Dolanský a manželčina nového přítele Jan Budař.

Jak se vlastně hraje opilec? "Nejlíp za střízliva," vykládá Polívka, "člověk musí mít přehled, co dělá. Opilý herec se snaží představení jen přežít. Jen ať si opilý zkusí zahrát střízlivého, to je prověrka!" Na otázku, zda takový pokus už zažil, odpovídá: "To přece zkouší každý, když přijde pozdě domů a předstírá, že nic nepil, zapojuje veškeré herecké prostředky. Jenže je to stejně beznadějné jako snažit se přinést naťuknutý demižon plný."

Pokud jde o klavír, který by měl ovládat jako koncertní mistr, spoléhá Polívka hlavně na rady a pomoc některého profesionála. Ostatně už v Pelíškách prý pod jeho tváří běhaly po klávesách cizí prsty patřící virtuosovi klečícímu za hercem.

Ne běžný titul
S podobnými triky si však bude lámat hlavu režisér. "Potěšilo mě, že Hubač podmínil vznik Hodiny klavíru mou režií," říká Zelenka, který ve spolupráci s autorem točil už mnohokrát. V Hodině klavíru vidí tragikomedii a také látku, která si zaslouží filmový materiál, aby se dala prodávat do zahraničí. "Doufám, že na ni Česká televize poskytne odpovídající podmínky. To není jen běžný titul, co prohučí komínem za jeden večer," věří režisér.

Není sám. Scénář bez Hubačova jména se totiž zasloužil anonymní vyzývací autorské soutěže ČT, o jejíchž vítězích rozhodovala též anonymně porota. Skončil jako druhý, první místo obsadil příběh Marka Epsteina BrainStar a třetí scénář Josefa Klímy Tak zejtra nashle. "Všechny tři vítězné práce natočíme," potvrdil mluvčí ČT Martin Krafl.

,