Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po karikaturách Mohameda provokuje Švéd muzikálem

  13:23aktualizováno  13:23
Kontroverzní švédský výtvarník Lars Vilks, který se loni stal mezinárodně známým karikaturami muslimského proroka Mohameda, uvede na "mohamedovské" téma vlastní muzikál.

Lars Vilks | foto: Profimedia.cz

Podle Vilksova vyjádření je již smlouva uzavřena a muzikál připraven. Představí se však nikoli ve Vilksově rodné zemi Švédsku, ale v sousedním Dánsku, kde rozruch kolem karikatur před téměř třemi lety začal.

"Na dánských březích Baltu se mluví trochu svobodněji," řekl Vilks švédskému tisku a dodal, že původně měl premiérové uvedení muzikálu ve Švédsku skutečně v plánu.

Nikoho, kdo by se úkolu ujal, však nenašel - ve Švédsku byla naopak odvolána řada jeho přednášek a dokonce i výstavy, a to s poukazem na bezpečnostní ohledy.

Nakonec se premiéra uskuteční v divadle v Kodani. Jméno scény se však zatím tají, stejné jako přesné datum prvního představení.

Filmová upoutávka na muzikál Dogs v délce necelých deseti minut a s arabskými titulky je již po několik týdnů k vidění na internetovém portálu Youtube.com.

Upoutávka na muzikál Dogs

Poté, co Lars Vilks loni v jednom nevýznamném švédském deníku zveřejnil svou karikaturu Mohameda jako psa s lidskou hlavou, byl vystaven řadě výhrůžek a dokonce i hrozbám smrti.

Přesto svůj záměr napsat muzikál s názvem Dogs (Psi) oznámil už vloni na podzim. Hlavími postavami by podle tehdejších informací měli být íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, švédský premiér Fredrik Reinfeldt a členové mezinárodní teroristické organizace Al-Kajda.

"Bude to od počátku velmi riskantní," připustil Vilks. "Avšak v Dánsku jsou na větší tvrdost zvyklí," dodal.

Vilks poznamenal, že není nepřítelem muslimů a že se svými odpůrci hledá dialog, ovšem nikoliv usmíření. "Není s čím se smiřovat. Nic není tak svaté, aby to nemohlo být vystaveno rouhání," dodal.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz