Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Jízdě přichází Čtyřiadvacítka

  10:51aktualizováno  10:51
Po několika televizních projektech a hudebních klipech se režisér, scenárista a producent David Beránek rozhodl pro celovečerní film. Svůj debut - roadmovie nazval Čtyřiadvacítka. Jeho hlavní hrdina Martin si zpříjemňuje život nabouráváním bankovních systémů přes internet a převodem financí pomocí kapesního počítače. Jednoho dne se ovšem díky tomu ocitá v nebezpečí života, usedá do červeného Chrysleru a utíká do neznáma.

Do cesty se mu nečekaně připlete dívka - v danou chvíli jediné, co nemohl potřebovat. Ani razantní odmítnutí v samém úvodu ji neodradilo, aby nakonec nastoupila spolu s ním na cestu, o které se jen s velkou nadsázkou dá říci prázdninová. Postupem času ustupuje počáteční uzavřenost a vztah dívky a muže na útěku se mění ve vzájemné sympatie. 

Láska tu sice nechybí, ale je na ni místo jen v posledních pěti minutách. Martin vyhazuje v té chvíli nejbližšího člověka bez mrknutí oka z auta ven. Je to jediná šance, jak zachránit alespoň jeden život. A možná i spoustu peněz. Později už dívka nachází místo Martina jen opuštěný Chrysler a roztrhanou košili.

24

režie David Beránek
kamera Jan Bartoň
scénář Jana Doležalová
hrají Martin Trnavský
Bára Seidlová
Jiří Tomek
Po studiích a práci pro televizi se režisér David Beránek prezentoval klipovou tvorbou v České republice i v Evropě. V roce 1996 získal Zlatou pecku za klip Igora Ardačeva Bugattistep, a také jeho další klipy byly oceněny. V minulém roce se rozhodl natočit svůj první celovečerní film.

Duté řeči na okreskách
(recenze Mirky Spáčilové)

Snímek 24 začíná v pološeru s hrdinou u počítače, čímž navnadí na thriller z rodu Sítě. Vzápětí však mladík sedí v červeném chrysleru, zvoní mu mobil - a že prý má k vrácení peněz čtyřiadvacet (postupně dvacet, deset, pět) hodin. U čerpací stanice mu ještě do auta skočí dívka: "Odvez mě někam, kde se dá snadno umřít." Za nefilmových okolností by hacker na útěku vysadil podivínku s natolik neuvěřitelnými výroky i činy v nejbližším blázinci a sám uletěl na Bahamy.

V americké road movie by za stanovený čas profrčeli napříč Státy, vyloupili pár bank a zažili vášnivou noc. Ale tihle jen popojíždějí okreskami a vedou duté řeči; snad nejedí, nepijí, ba ani benzin netankují. Potkat je bezstarostní pokušitelé her se životem a smrtí ze Svěrákovy Jízdy, mohli by své vrstevníky pokládat za Marťany. Co si také myslet o lidech, kteří vedou třeba následující dialog: "Co bude potom? - Film skončí a lidi půjdou domů. - Ale ne potom, já myslím po tom."

Takoví hrdinové zajímají jen sami sebe: nelze je litovat ani jim fandit, postupně už nad nimi ani nežasnete. Jedinkrát zableskne naděje - mladík totiž dívku zkusmo topí, aby přestala věčně meditovat o smrti. Ale sotva ji pustí, ona už zase kňourá: "Nemohl jsi mě pod tou vodou nechat?!" Mohl, ale namísto toho ji musí lákat dolů z mostní konstrukce, kde naříká: "Já jsem se prodala, já chci jen umřít a nebýt." Pak si spolu vymění památné věty: "Za peníze jsem prodala svůj život. - Já si za ně koupil svou smrt."

S pomocí větší dávky retrospektiv se publiku dovysvětlí, že ona se zapletla kdesi v erotickém salonu a on stahoval přes počítač peníze z cizích kont - že se přitom oba projeví jako hloubavé, citlivé, cudné a v podstatě kajícné povahy, tomu se vážně nechce věřit. Čas se vleče, nastavován zpětnými sestřihy nedávno viděných výjevů v klipové podobě, kde ještě víc vynikne nesourodá technická kvalita obrazu. Přesto existuje cesta, jak film "24" přežít, dokonce zvesela - stačí v duchu odpovídat hrdinům na jejich neskutečné repliky. Třeba dívčinu otázku "Což nikdy nebude konec?" si klade mnohý divák.

Při vrcholné banalitě, setkání s moudrým staříkem, jenž jí uvaří polévku, ustele postel a poradí, že "své věci" čili problémy má zavřít do skříně, se hned nabízí, kam měli zavřít celý film. Běhá-li exprostitutka v babiččině bílé spodničce ranní rosou, trhá luční kvítí a volá "Dědečku, probuďte se!" - pak není co dodat, stejně jako při lyricky snové pasáži v mořských vlnách. Snad jen tolik, že každý další hrdina kráčející vláčně písečnou pláží kamsi do neznáma si za tohle klišé zaslouží smrt.

Ovšem jenom v českém filmu se může stát, že vrahové volají na mobil člověku, kterého před chvilkou zabili... Zkrátka, napříč díly nezávislými a závislými, drahými a levnými, mladými i pro pamětníky, tradičními i "jinými" vedou jen dvě možnosti: buď je to film dobrý, nebo špatný - jako 24.

Fotografie z českého filmu Čtyřiadvacítka.

Fotografie z českého filmu Čtyřiadvacítka.

Fotografie z českého filmu Čtyřiadvacítka.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz